yhdistetäänkö Kerava ja Tuusula?

weera

www.kerava.fi

Mitä mieltä olette? Minusta Kerava ja Tuusula voisivat yhdistyäkin, jos nimeksi valitaan Tuusula, koska siinä nimessä on kulttuurillista hohtoa.

Muutin Keravalle pari vuotta sitten, ihastuin ennen tuntemattomaan kaupunkiin enkä ole päivääkään katunut valintaani. Ainoa mikä on mättänyt, on Keravan maine, mielestäni aika lailla perusteetta. Päin vastoin: näin lähellä Helsinkiä löytyy tämmöistä idylliä! Nyt vain haudataan tuo huono ja kehno nimi (Kerava), Tuusulan ja Keravan yhdistymisen myötä, eikö vain! Ja toivottavasti esim. terveyspalvelut paranisivat eivätkä heikkenisi. Millä positiivinen kehitys taataan?

19

2625

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sit

      annetaan järvenpäälle maata jotta tuusulan ei tarvitsisi olla edes rajanaapuri keravan kanssa.....

    • asukas

      Maineenhan tekevät Keravalaiset itse, ja ellei asukkaat itse arvosta asuinpaikkaansa vaan häpeävät jo Keravaa sanana, muuttakoot sitten vaikkapa Tuusulaan. Ei nimi miestä pahenna...ellei mies nimeä.

      • emmi

        Oon ite asunu Keravalla 25 vuotta enkä todellakaan häpeä että asun täällä. Maine on ollut paha pillurallin yms takia, mutta on paranemaan päin!


      • Paikka vaan muuttuu
        emmi kirjoitti:

        Oon ite asunu Keravalla 25 vuotta enkä todellakaan häpeä että asun täällä. Maine on ollut paha pillurallin yms takia, mutta on paranemaan päin!

        Samanlaista pillurallia on ajettu muuallakin jo aikojen alusta, joten ei siihen voi vedota huonona maineena! Ja edelleenkin muuallakin ajetaan...


      • JoskusEnnen
        Paikka vaan muuttuu kirjoitti:

        Samanlaista pillurallia on ajettu muuallakin jo aikojen alusta, joten ei siihen voi vedota huonona maineena! Ja edelleenkin muuallakin ajetaan...

        Silloin, kun minä olin nuori ja iltaa istumassa Tavastialla, näki milloin Keravan juna oli saapunut Helsinkiin. Silloin saapuivat Tavastialle Rockabilly-henkiset ihmiset yhtenä rykelmänä :)

        Toinen maineen mustaaja on ollut tietenkin nuorisovankila. Monikaan ei tiennyt Keravasta mitään muuta kuin sen.
        Tuli myös sanottua, että 'se on jossain keravalla', koska se oli sellainen tuntematon paikka, jonne ei vaan ollut asiaa, kun ei siellä ketään tuttuja asunut. Jo skidinä oli tullut käytyä niin Nurmijärvellä, Järvenpäässä kuin Hyvinkäällä, mutta eipä ikinä Keravalla.

        Sittemmin on tietekin käynyt niin, että keravalaisen kanssa olen asunut viimeiset 20 vuotta, ja nykyään asumme kulmilla, ja pidän Keravaa todella mukavana kaupunkina!

        Esim. kävelykatu on todella hyvä, liikkeitä sopivasti, ja siellä tapahtuu ihme ja kumma: kävelykatu ylittää isomman kadun yhdessä kohtaa, niin siinä AINA autoilijat pysähtyvät jo kun jalankulkija on vielä metrien päässä miettimässä, että ylittäisikö tien.

        Sitten on tietenkin ne pari bemari-amiskaveria, jotka kiihdyttelevät 'tosi coolisti', mutta antaa niiden olla, hymyillään vaan :) Ja ne muutamat, jotka eivät osaa käyttää vilkkua, mutta kai niitä on jokapuolella...


    • nimi

      ..on Kersula tai Tuurava.

      Nih...

      • ...

        Otsikko kertoo kaiken.. Kjäh


    • Mattilan neito

      Weera on hyvin perillä asioista :) Tämän aamun Hesari kertoo, että kunnanjohtajat ovat salaa valmistelleet kuntaliitosta. Jeeee!

      Minä asun Tuusulassa, mutta ei Keravalla minun korvissani huonoa kaikua ole, kun tunnen kaupungin pitkältä ajalta. Tiedän, että monilla on tuollainen ihme 'joku kerava' asenne, mutta se lienee peräisin ammoisilta joilta, eikä näillä ihmisillä ole parempaa tietoa. Mitä muuten 'Kerava' tarkoittaa, kauniimpi nimi olisi ollut vaikka Kanerva...

      • Mattilan kundi

        Tehdään sellanen kompromissi, että Mattilanpuisto ja koko Mattilan alue liitetään Keravaan, koska se kuitenkin fyysisesti on niin kiinni Keravassa. Annetaan Tuusulan rauhassa olla oma maalaispitäjänsä. Harmittaa sekin kun pari vuotta sitten meidän Mattilalaisten postinumero muuttui Keravasta Tuusulaan! Eikä tarttis sairaalareissulla lähteä Hyvinkäälle vaan pääsis Peijas-Rekolaan!


      • Mattilan neito
        Mattilan kundi kirjoitti:

        Tehdään sellanen kompromissi, että Mattilanpuisto ja koko Mattilan alue liitetään Keravaan, koska se kuitenkin fyysisesti on niin kiinni Keravassa. Annetaan Tuusulan rauhassa olla oma maalaispitäjänsä. Harmittaa sekin kun pari vuotta sitten meidän Mattilalaisten postinumero muuttui Keravasta Tuusulaan! Eikä tarttis sairaalareissulla lähteä Hyvinkäälle vaan pääsis Peijas-Rekolaan!

        Kyllä tämä kompromissi Mattilan liittämisestä Keravaan kelpaisi minullekin.

        On sentään yksi hyvä juttu jäänyt tuosta postiuudistuksesta: itse noudettavat postipaketit tulevat edelleen Keravan postiin.


    • Sampo

      TV-uutisissa puhuivat jotain yhdistymisestä. Olen asunut puolet elämästäni Keravalla ja puolet Tuusulassa. Vaikka ne aikoinaan (joskus sata vuotta sitten) olivatkin yhtä ja samaa kuntaa, kuten myös Järvenpää, on ne kaikki kolme tänä päivänä selkeästi omia kaupunkeja. Eli en kannata yhdistymistä!

    • Ööää

      Ehdottomasti pitäisi yhdistyä. Eikös Keravan ja Tuusulan raja mene jossain Hyrylän kadunkulmassa. Hyvä idea sinänsä mutta ilman Järvenpään mukaantuloa silti vaillinainen.

      Tuusulahan on koko alueen ns emäpitäjä, josta Järvenpään ja Keravan kauppalat aikoinaan lohkaistiin joten historiakin olisi kolmen kaupungin liitoksen puolella. Vaikka Keravalla ja Järvenpäällä on ollut kilpailuhenkeä ja keskinäistä toraa, niin kyseessä on kuitenkin Tuusulanjärven alue, joten kuntaliitos ei olisi keinotekoinen.

      Uudellamaalla on hyvä olla jonkinlainen kilpailija Helsingille. Koska on todennäköistä, että Helsinki ja Vantaa liitetään yhteen mutta Espoo ei siihen ikinä liity niin n750000 asukkaan Helsinki ja 100000 asukkaan Tuusula täydentäisivät toisiaan sopivasti. Uusi Tuusula olisi edelleen melkoisen harvaan asuttu kaupunki.

      Itse asiassa, ainoa kiistakapula voisi syntyä kuntakeskuksen paikasta. Järvenpää suurimpana taajamana ja ihanteellisena sijainniltaan Tuusulanjärven rannalla olisi kenties viisain ratkaisu mutta nykyiset keravalaiset ja tuusulalaiset tuskin moisesta lämpenisi.

      • weera

        Mielestäni Järvenpäätä ei tarvita tähän liitokseen syystä että asukasmäärästä tulee liian suuri ja vaikeasti hallittava, jotta palvelut toimisivat tyydyttävästi. Keravan ja Tuusulan yhdistymisestä syntyvä 66 000 asukkaan kaupunki on (olisi) optimaalinen.

        Toisaalta Järvenpään junayhteydet saisivat parantua ja jos se saadaan aikaiseksi kuntaliitoksella, niin sitten suosin yhdistymistä. Sen verran "jalo" keravalainen (joka on kiitollinen tiheistä junavuoroista Helsinkiin) olen, että haluan sitä hyvää mistä itse nautin, myös järvenpääläisille :)


    • Juu

      Vaikka moni puhuukin entisestä Tuusulan emäpitäjästä ja sillä perusteella sanoo, että myös Järvenpää pitäisi lisätä kuntaliitokseen, niin Kerava ja Järvenpää ovat selkeästi eri taajamia, kaksi eri paikkakuntaa, vaikka läheisiä ovatkin.

      Sen sijaan, jo vuosikausia Kerava on ollut Tuusulan keskus, ainakin käytännössä. Kuntarajaa hädintuskin huomaa mentäessä Keravalta Hyrylään.

      • Hämärä

        Kuntaraja on todella hämärä, Keravan ja Tuusulan raja ei tosin mene Hyrylän kadunkulmalla, niinkuin joku kirjoitti, vaan Keravan kadun kulmalla. Mm. reilusti Tuusulan puolella sijaitsee Keravan Tarjoustalo :)


    • pena--3

      Oikeastaan kyseessä ei ole yhdistäminen, vaan Keravan palaaminen Tuusulaan.
      Uuden kaupungin nimi on tietenkin Tuusula, jolla nimellä on hohtoa.
      Keravalla on jo huono mainekin. Siinä se paranisi palattessa Tuusulaan.

      • nimenmuutos tuo hyvää

        Keravan keskusta on jo nyt niin upea ja kompakti, ettei muuta tarvita kuin nimen muuttaminen Tuusulaksi, niin ihmiset tajuavat, ettei elämän luksus suinkaan ole Espoossa tai Helsingissä, vaan liki täydellisen kauniissa ja toimivassa Tuusulassa (ent. Keravalla).

        Nimi on enne. Keravan nimen muutos Tuusulaksi toisi hienon imagon uudelle kaupungille. Kehitys kehittyy!


      • mutta kun
        nimenmuutos tuo hyvää kirjoitti:

        Keravan keskusta on jo nyt niin upea ja kompakti, ettei muuta tarvita kuin nimen muuttaminen Tuusulaksi, niin ihmiset tajuavat, ettei elämän luksus suinkaan ole Espoossa tai Helsingissä, vaan liki täydellisen kauniissa ja toimivassa Tuusulassa (ent. Keravalla).

        Nimi on enne. Keravan nimen muutos Tuusulaksi toisi hienon imagon uudelle kaupungille. Kehitys kehittyy!

        Tuusulalla ei taida olla kaupunki oikeuksia? Mutta jos Järvenpääkin tulee soppaan mukaan niin kumpi parempi? Kerava vai Järvenpää? No yksi ja sama, mutta sen arvelen että nimeen liitetään Yhdistynyt mukaan... Ajatelkaa sitä!


    • Suur-Tuusula

      maalaiskunta voisi ehkä huolia radanvarren kauppalan alustalaisekseen jos siitä saa rahaa, ei muuten.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      113
      4862
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3523
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2430
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      50
      1548
    5. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      40
      1413
    6. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      23
      1312
    7. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      14
      1222
    8. On varmaan turn off

      Mutta olen tosi kokematon.
      Ikävä
      27
      1108
    9. 165
      1089
    10. Olen oikeasti aika mukava

      Vaikka itse sanonkin. Tunnemyrsky sekoitti mieltä silloin ja annoin aika kahjon kuvan itsestäni.
      Ikävä
      22
      1027
    Aihe