Koska presidentti on yhä enenevässä määrin edustuksellinen, niin ikäraja olisi hyvä, varsinkin naisehdokkaiden kohdalla.
Tunnetustihan nainen rupsahtaa huomattavasti miestä aikasemmin. Niin henkisesti kuin biologisestikin.
Tämän saimme nähdä konkreettisesti eilisessä TV-tentissä. Halosen mummomaisuus vain korostui nuorekkaiden ja freesien sekä sanavalmiiden miesten joukossa.
Halonen oli koko keskustelun ajan poissaolevan oloinen tai puolustuskannalla hermoillen ja änkyttäen jotain josta ei saanut selvää,kuin sanan globalisaatio.
Varsinkin Kallis, Niinistö sekä Soinilla on selvä puhetapa ja hyvä ulosanti.
Heidi Hautala taas vaikutti puheiden perusteella, kuten Halonenkin munaisjäänteeltä - fossiililta jostain suomettuneelta 70-luvulta.
Ikärajasuositukseni ovat: Nainen korkeintaan 55vuotta, ja miehelle raja voitaneen vetää n.65 - harkinta.
Varmaankin palstalaiset ovat suurimmaksi osaksi kanssani samaa mieltä? Toki eriävätkin mielipiteet sallituja - kommentoikaa.
IKÄRAJA myös Presidentinvirkaan
8
256
Vastaukset
- peikko
Vois olla myös pituusraja
vois olla jotain 163cm
Niinistö ja Hautala tippuisi- Waalitarkkailija A.L
Ulkönäön perusteella Halosta ei olisi koskaan edes valittu.
Niinistön pituus on "upseerimartikkelin" mukaan 178cm, joten Hautala tippuisi yksin. Halosen pituus on 167cm.
Myös yksi tärkeä kriteeri; Koska presidentti on Puolustusvoimain Ylipäällikkö, niin edes korpraalin ja alikersantin arvomerkit pitäisi tuntea =)
- pkr-1
kanssasi, mutta edustaako Haloska koko naiskantaamme dementioitumiseen jäänee jotenkin arvoitukseksi. Haloska kuitenkin edustaa keskiarvoa lienee eukkojen ÄO:sta ja jäänee keskimäärin hieman alle keskitason. Älykkäimiksi persooniksi on havaittu kriittisesti sosialidemokraatteihin suhtautuvat henkilöt.
Lähde: tilastokeskuksen palvelut.- tuutumaan....
menisitkö taas nappeinesi ja kaljoinesi tuutumaan
- "Exit Poll"
Eräissä kaupengeiissa tänään tehdyt ovensuukyselyt vahvistavat näkemystäsi.
Useat pitivät Halosta liian vanhana presidentin virkaan. Kritiikkiä sai myöskin mika sotilasarvomerkkien kohdalla.
Exit Poll antoi Haloselle vain 40 % kannatuksen !- myöskin...
karvapää kirjoitti:
saattaa tietysti tuntua ikälopulta 15-kesäisten mielestä.
40 kymppisen silmissäkin. 60 kymppiset ovat vanhoja, ei siitä mihinkään pääse. Halonenkin olisi n. 70v !!! kautensa lopussa,jos valittaisiin
Miksi valita vanhus, kun varaa on valita nuorekkaita alle 60-kymppisiä ja vielä pätevämpiä.
Hyviä ehdotuksia, joiden tarpeellisuus selvisi jo tuon ensimmäisen vaalikeskustelun tuoksinassa.
Välillä kävi jopa hieman sääliksi Halosen tilannetta, kun hän sekoitti pasmansa noin perusteellisesti.
Miksei Pentti Arajärvi ollut esimerkiksi antanut sotilasarvomerkkien opetusta Tarjalle, vai onko Penttikin sivari?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2092718
Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä
Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo521916Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.
Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol4191548Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa
On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall1531493Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis3661412Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden
Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe641288Kääminsä polttanut taksi suomussalmella
Vieläkö sillä hermonsa menettäneellä hulluja ylinopeuksia ajavalla asiakkaansa haukkuvalla( jos ajat paska kyydin hänen251276Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa
Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H141216- 601058
Jorma Uotinen avaa sanaisen arkkunsa TTK-miesparista ja koko uudistuksesta: "Sehän on..."
Tanssii Tähtien Kanssa -parketilla nähdään ensimmäistä kertaa Suomessa tanssiparina miespari kauden alusta asti. Mikko S23948