Tulehdus

Reikiä ei pitäisi olla ja alkuvuodesta hampaat on kuvattu. Kuinka pian voi kehittyä hampaaseen tulehdus, joka vaatii juurihoitoa ? Jos useampi hammas kipuilee, niin onko aina kyse tulehduksesta ? Voiko antibiooteilla saada vasta alussa olevan tulehduksen pois ? Voiko alaleuan hampaissa oleva kipu säteillä korvaan tai päinvastoin ?
3823
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Syksyllä paikattu hampaat. Muutama viikko sen jälkeen juurihoitoon, että kyllä se on mahdollista.

Mainitsemasi korvakivut aivan yleisiä, johtuu useimmiten leukanivelen jumittumisesta, eli onko sinulla purenta kohdallaan vai jännittyneet leuat?
Hermokipu säteilee myös korvaan, ajatteleppa miten lähellä leukanivel ja korva ovat.

Ainainen vaikea kysymys tuo särky ja kohde. Voi olla että säryn syy on aivan toisalla kuin kipu . Siinä se vaikeus onkin.

Itsellä menossa juurihoito alas ja ylhäällä jomottaa nyt vaikka tarkastettu syyskuussa ja reikiä ei ole. Mikähän siellä?

Äänestä
  • Purenta pitäisi olla kohdallaan, mutta purentahan voi muuttua koko ajan hampaiden kulumisen myötä. Leuoissa on todettu jännittyneisyyttä ja siihen on annettu leuanjumppaus-ohjeita. Tein niitä jonkun aikaa, mutta en huomannut, että tilanne olisi mitenkään muuttunut. Pitäiskö ruveta sitten syömään hermokipulääkkeitä. Nekin ovat niin voimakkaita, että niistä voi tulla pöffeli olo.
    On tämä nyt vallan merkillistä...
    Korvassa on nyt juuri tulehdus ja voihan se siitäkin johtua. Kipuhan heijastelee ympäriinsä.

    Äänestä

  • Vieläkin jatkuu kirjoitti:

    Purenta pitäisi olla kohdallaan, mutta purentahan voi muuttua koko ajan hampaiden kulumisen myötä. Leuoissa on todettu jännittyneisyyttä ja siihen on annettu leuanjumppaus-ohjeita. Tein niitä jonkun aikaa, mutta en huomannut, että tilanne olisi mitenkään muuttunut. Pitäiskö ruveta sitten syömään hermokipulääkkeitä. Nekin ovat niin voimakkaita, että niistä voi tulla pöffeli olo.
    On tämä nyt vallan merkillistä...
    Korvassa on nyt juuri tulehdus ja voihan se siitäkin johtua. Kipuhan heijastelee ympäriinsä.

    >Purenta pitäisi olla kohdallaan,......

    Niinhän se piti minunkin tapauksessa olla kaikki kohdallaan.
    Olinhan esittänyt epäilyjä epätasapainosta, kipujen takia pitkään, vuosia toisensa jälkeen.
    Kerrottiin vain kuinka hyvin kaikki on hoidettu.

    Kunnes vihdoinkin sattumusten summana totuus rupesi paljastumaan!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ihmettelevä kirjoitti:

Reikiä ei pitäisi olla ja alkuvuodesta hampaat on kuvattu. Kuinka pian voi kehittyä hampaaseen tulehdus, joka vaatii juurihoitoa ? Jos useampi hammas kipuilee, niin onko aina kyse tulehduksesta ? Voiko antibiooteilla saada vasta alussa olevan tulehduksen pois ? Voiko alaleuan hampaissa oleva kipu säteillä korvaan tai päinvastoin ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu