Kovin on omia ansioita korostavaa tämä ns. vapaiden suuntien usko.
Herralle kiikutetaan omaa uskoa, antautumista, kasteella käymistä, kielillä puhumista, lain pitämistä, synnittömyyttä, pyhittäytymistä. Katso nyt Herra: MINÄ olen uskossa; MINÄ olen antanut elämäni sinulle; MINÄ olen käynyt uskovien kasteella; MINÄ puhun kielillä; MINÄ pidän sinun sapattisi; MINÄ en elä enää synnissä; en ainakaan samalla tovoin kuin NUO, jotka eivät ole uskossa; NUO, jotka eivät ole antaneet elämäänsä sinulle; NUO, joka eivät puhu kielillä ja joilla ei siis ole pyhää henkeä; NUO, jotka on kastettu vain lapsena; NUO, jotka eivät pidä sapattia; NUO, jotka elävät synnissä; NUO, joita Jumala rakastaa mutta jotka joutuvat kadotukseen koska he eivät tee kuten MINÄ teen, eivätkä ole samanlaisia kuin MINÄ.
Suuria ansioita Herralle vietäväksi
6
238
Vastaukset
- Hengellinen
Koska nämä ihmiset ovat palanneet orjuuteen, kuolleeseen kirjaimeen turvaten sokeasti. Vaikka kirjoitukset auttavat vaelluksessa, niin sieltä ei ikuinen elämä löydy. Ja kirjoituksia on muuteltu, joten ne pitää koetella; mutta sokeat taluttavat sokeita, niin kaikki kuoppaan lankeavat.
Koska ne ovat kirouksen lapsia, jotka ihmisiin ja ihmis-oppeihin turvaa, eikä Elävään Jumalaan, Kaikkivaltiaaseen Jeesukseen Kristukseen.
Tässä eräs keskustelu, joka valottaa sitä sokeutta ja kuuroutta, mikä kirjaimeen turvaavalla, ja ihmis-pelon omaavalla ihmisellä on: http://www.uskontie.net/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=1091&postdays=0&postorder=asc&start=0- Saddu ;-)
...ei liittyne uskomuskantaan vaan yksilön omiin vahvuuksiin,kö ?!?
Jos uskoo ei tiedä...jos tietää ei tarvitse uskoa !?!
Ulkoaopitun hokeminen(tai jonkun kirjasen esim. raamatun ulkolukeminen!) ei tee kenestäkään `pelastuvaisempaa´,kö ?!?
Juuri tämä tiedollisen tason määrähän osoittanee juuri ymmärryksen syvyyden,kö ?!?
Uskovaiset lienevät vain niin tiedoissaan vajaavaisia,etteivät sitä itse ymmärrä,kö ?!?
M.O.T.
lol
;-) - Hengellinen
Saddu ;-) kirjoitti:
...ei liittyne uskomuskantaan vaan yksilön omiin vahvuuksiin,kö ?!?
Jos uskoo ei tiedä...jos tietää ei tarvitse uskoa !?!
Ulkoaopitun hokeminen(tai jonkun kirjasen esim. raamatun ulkolukeminen!) ei tee kenestäkään `pelastuvaisempaa´,kö ?!?
Juuri tämä tiedollisen tason määrähän osoittanee juuri ymmärryksen syvyyden,kö ?!?
Uskovaiset lienevät vain niin tiedoissaan vajaavaisia,etteivät sitä itse ymmärrä,kö ?!?
M.O.T.
lol
;-)Seurasitko keskustelua pitemmälle?
Minä toin salattua viisautta julki, enkä kopioitua sanaa, jonka totuudellista sanomaa on muokattu ja siihen on lisätty.
- XTale
Mielestäni "saatan olla väärässäkin" osoittaa hieman katkeruutta. On toki uskovaisia, jotka näin puhuvat ja käyttäytyvätkin, mutta yleistämään en lähtisi.
- mikael
MINÄ tunnen Jumalaa hyvin vähän,olen siitä ylpeä.
- hese
kirjoittamistasi asioista esittely (kutsutaan myös keskusteluksi, vai onko liian hieno termi tässä yhdeydessä) käydään ainoastaan ihmisten kesken.Naurattaa ajatus, että Jumalan edessä esittelisi erinomaisuuttaan; paradoksi parhaimmillaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse704505Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1053759Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1273426Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.351958Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575691911Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891209- 94979
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.125922- 55905
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25827