Kovin on omia ansioita korostavaa tämä ns. vapaiden suuntien usko.
Herralle kiikutetaan omaa uskoa, antautumista, kasteella käymistä, kielillä puhumista, lain pitämistä, synnittömyyttä, pyhittäytymistä. Katso nyt Herra: MINÄ olen uskossa; MINÄ olen antanut elämäni sinulle; MINÄ olen käynyt uskovien kasteella; MINÄ puhun kielillä; MINÄ pidän sinun sapattisi; MINÄ en elä enää synnissä; en ainakaan samalla tovoin kuin NUO, jotka eivät ole uskossa; NUO, jotka eivät ole antaneet elämäänsä sinulle; NUO, joka eivät puhu kielillä ja joilla ei siis ole pyhää henkeä; NUO, jotka on kastettu vain lapsena; NUO, jotka eivät pidä sapattia; NUO, jotka elävät synnissä; NUO, joita Jumala rakastaa mutta jotka joutuvat kadotukseen koska he eivät tee kuten MINÄ teen, eivätkä ole samanlaisia kuin MINÄ.
Suuria ansioita Herralle vietäväksi
6
233
Vastaukset
- Hengellinen
Koska nämä ihmiset ovat palanneet orjuuteen, kuolleeseen kirjaimeen turvaten sokeasti. Vaikka kirjoitukset auttavat vaelluksessa, niin sieltä ei ikuinen elämä löydy. Ja kirjoituksia on muuteltu, joten ne pitää koetella; mutta sokeat taluttavat sokeita, niin kaikki kuoppaan lankeavat.
Koska ne ovat kirouksen lapsia, jotka ihmisiin ja ihmis-oppeihin turvaa, eikä Elävään Jumalaan, Kaikkivaltiaaseen Jeesukseen Kristukseen.
Tässä eräs keskustelu, joka valottaa sitä sokeutta ja kuuroutta, mikä kirjaimeen turvaavalla, ja ihmis-pelon omaavalla ihmisellä on: http://www.uskontie.net/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=1091&postdays=0&postorder=asc&start=0- Saddu ;-)
...ei liittyne uskomuskantaan vaan yksilön omiin vahvuuksiin,kö ?!?
Jos uskoo ei tiedä...jos tietää ei tarvitse uskoa !?!
Ulkoaopitun hokeminen(tai jonkun kirjasen esim. raamatun ulkolukeminen!) ei tee kenestäkään `pelastuvaisempaa´,kö ?!?
Juuri tämä tiedollisen tason määrähän osoittanee juuri ymmärryksen syvyyden,kö ?!?
Uskovaiset lienevät vain niin tiedoissaan vajaavaisia,etteivät sitä itse ymmärrä,kö ?!?
M.O.T.
lol
;-) - Hengellinen
Saddu ;-) kirjoitti:
...ei liittyne uskomuskantaan vaan yksilön omiin vahvuuksiin,kö ?!?
Jos uskoo ei tiedä...jos tietää ei tarvitse uskoa !?!
Ulkoaopitun hokeminen(tai jonkun kirjasen esim. raamatun ulkolukeminen!) ei tee kenestäkään `pelastuvaisempaa´,kö ?!?
Juuri tämä tiedollisen tason määrähän osoittanee juuri ymmärryksen syvyyden,kö ?!?
Uskovaiset lienevät vain niin tiedoissaan vajaavaisia,etteivät sitä itse ymmärrä,kö ?!?
M.O.T.
lol
;-)Seurasitko keskustelua pitemmälle?
Minä toin salattua viisautta julki, enkä kopioitua sanaa, jonka totuudellista sanomaa on muokattu ja siihen on lisätty.
- XTale
Mielestäni "saatan olla väärässäkin" osoittaa hieman katkeruutta. On toki uskovaisia, jotka näin puhuvat ja käyttäytyvätkin, mutta yleistämään en lähtisi.
- mikael
MINÄ tunnen Jumalaa hyvin vähän,olen siitä ylpeä.
- hese
kirjoittamistasi asioista esittely (kutsutaan myös keskusteluksi, vai onko liian hieno termi tässä yhdeydessä) käydään ainoastaan ihmisten kesken.Naurattaa ajatus, että Jumalan edessä esittelisi erinomaisuuttaan; paradoksi parhaimmillaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2574590Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1312993Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit412762Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?751749Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061594Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281493- 551334
- 931245
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2081116- 471109