Koska täällä on yksi vakiopuheenaihe kaatuminen ja sen Raamatullisuus, otan osaa keskusteluun. En osaa perustella juurikaan Raamatulla kaatumisen puolesta, mutta uskon Jumalan toimivan niin joskus.
Niilo Yli-Vainio oli Jumalan mies ja ihmisiä kaatui Jumalan voimasta. Näitä 'pikku-niiloja' joita vilisee, en osaa sanoa mitään. Pili-pali tyyppejä kyllä liikkuu, helppoheikkejä.
Kuten olen monesti sanonut olen tullut vankilassa uskoon neljännellä kerralla. Sen hetkinen sellikaverini ei ollut uskossa ja asuimme suljetulla osastolla. Hän veti viikon putkeen aineita ja sitä ei uskovana oikein mielellään kattele. Menin hengelliseen kokoukseen ja siellä oli vankilan pintamiehiä, silloisia kovanaamoja. Menin lopussa esille, että puolestani rukoiltiin. Seisoimme ja vanha mies siunasi minua. Silmäni olivat kiinni ja seuraavaksi tajusin kun mies sanoi; me kaadutaan kohta molemmat. Suuri Jumalan voima oli yllä. Kävelin takaisin penkkiin ja silmiini sattui kovanaamojen täysin pelokkaan hämmentynyt ilme. Yksi tuli heistä uskoon ja sivilissäkin tapailimme ja uskossa sitten kuolikin, Kakolan kaveri.
No niin. Tuossa oli minun ensi kokemus kaatumisesta ja Jumala täytti voimakkaasti Pyhällä Hengellä. Olisin voinut piirtää rintaan vaikka rajan missä vaikutus oli. Tuo kokemus vaikutti syvästi elämääni. Voima annetaan aina tarpeeseen, ei hupikäyttöön. Niinpä sain rukoilla tuon aineita käyttäneen miehen puolesta.
Kun menin tuosta rukoustilanteesta penkille vangit puhuivat, että Sim-son ihan huojui kävellessään.
Kyllä mielestäni Jumala voi toimia noin vaikka nimenomaan sitä ei ole Raamatussa kerrottu.
Kaaduin Jumalan voimasta!
31
1323
Vastaukset
- lue
Jumala ei ole pellehermanni.
- Tiedoksi
olet.
- aivan.
Tiedoksi kirjoitti:
olet.
Kaatotemppeleissä on ihan eri voimat, kuin Pyhä Henki.
Ensimmäisenä helluntainakaan kenenkään ei sanota kaatuneen. Pyhän Hengen tullessa apostolit istuivat paikoillaan rukoillen kaikessa rauhassa (Apt.2).
Ainoa mikä ulkopuolisissa herätti hämmennystä oli apostolien aidoilla vierailla kielillä puhuminen Jumalan suurista teoista. Se sai jotkut sanomaan, että viinillä taitaa olla osaa asiaan. Kukaan ei kaatunut maahan selälleenpäin, kuten nykyisissä eksyttäväisissä menoissa tapahtuu. - veromerkki
aivan. kirjoitti:
Kaatotemppeleissä on ihan eri voimat, kuin Pyhä Henki.
Ensimmäisenä helluntainakaan kenenkään ei sanota kaatuneen. Pyhän Hengen tullessa apostolit istuivat paikoillaan rukoillen kaikessa rauhassa (Apt.2).
Ainoa mikä ulkopuolisissa herätti hämmennystä oli apostolien aidoilla vierailla kielillä puhuminen Jumalan suurista teoista. Se sai jotkut sanomaan, että viinillä taitaa olla osaa asiaan. Kukaan ei kaatunut maahan selälleenpäin, kuten nykyisissä eksyttäväisissä menoissa tapahtuu.oliko sinulla muuta asiaa?
- Uudestisyntynyt Jumalan lapsi
aivan. kirjoitti:
Kaatotemppeleissä on ihan eri voimat, kuin Pyhä Henki.
Ensimmäisenä helluntainakaan kenenkään ei sanota kaatuneen. Pyhän Hengen tullessa apostolit istuivat paikoillaan rukoillen kaikessa rauhassa (Apt.2).
Ainoa mikä ulkopuolisissa herätti hämmennystä oli apostolien aidoilla vierailla kielillä puhuminen Jumalan suurista teoista. Se sai jotkut sanomaan, että viinillä taitaa olla osaa asiaan. Kukaan ei kaatunut maahan selälleenpäin, kuten nykyisissä eksyttäväisissä menoissa tapahtuu.Onpa sellaisiakin jotka väittävät ettei kielillä puhumista olekaan vaan se ilmentyi apostolisena aikana ja vain käännytystyössä. Kieltävät sen voiman. Tekevät pilkkaa kielillä puhujista.
- sydämessä
Tuli mieleeni tuosta kokemuksestasi eräs oma kokemukseni jo vuosien takaa.
Olin uskossa silloin, mutta olin "loukkaantunut" isääni, joka arvosteli minua selkäni takana.
Tiesin kuitenkin, että Jumalan tahto on, että annan isälleni anteeksi ja halusin sen tehdä.
Eräs tuttavani,uskova nainen sitten rukoili asiani puolesta kanssani puhelimetse ja pyysi minua siinä rukouksessa sanomaan ihan ääneen että; tahdon antaa isälleni anteeksi.
Ja kun sen olin sanonut, tunsin oikein fyysisesti miten jotain tulvi sydämeeni.Puolestani rukoillut nainen puhelimen toisessa päässä sanoi minulle; "kerro, mitä nyt tunnet", ja minä vastasin hänelle, että; " tunnen Jumalan voiman tulevan sydämeeni"
No, välini isään korjaantuivat.Viimeiset vuotensa isäni luki Raamattua päivittäin, ja kuoli uskossa Vapahtajaansa jo 10 vuotta sitten.
Kuolinvuoteellaan hän pyysi minua siunaamaan itsensä ja hänen viimeiset sanansa minulle olivat; "Jumala rakastaa sinua"
Eikö meillä olekin ihmeellinen, voimallinen SUURI JUMALA!- Sim-son
Tuo ääneen anteeksi antaminen on todistettu tieteellisestikin oikeaksi. Kummasti olo rentoutuu kun haluaa antaa anteeksi, ja siitähän se kaikki on kiinni.
Jumala voi! - sydämessä
Sim-son kirjoitti:
Tuo ääneen anteeksi antaminen on todistettu tieteellisestikin oikeaksi. Kummasti olo rentoutuu kun haluaa antaa anteeksi, ja siitähän se kaikki on kiinni.
Jumala voi!Voisin vielä jatkaa sen verran että myös isäni kuolinpäivänä tunsin valtavan "läikähdyksen" sydämessäni kun nousin ylös rukoiltuani polvillani ja jotenkin tuo "läikähdys" täytti sydämen niin, että oli ihan pakko sanoa ääneen;
" Ylistetty olkoon Jeesus Sinun veresi valtava voima !"
Tulkitsin sen niin, että Jumala antoi minun ihan Hengessä kokea, että isä oli voittajana maallisesta matkastaan perille päässyt.
Ja ilo ja kiitollisuus Jumalaa kohtaan onkin suuri, koska isän maallinen matka ei aina ollut todellakaan helppoa, vihollinen yritti esim. houkutella häntä riistämään hengen itseltään. - maple72
Sim-son kirjoitti:
Tuo ääneen anteeksi antaminen on todistettu tieteellisestikin oikeaksi. Kummasti olo rentoutuu kun haluaa antaa anteeksi, ja siitähän se kaikki on kiinni.
Jumala voi!Minä saisin helpotuksen sisimpäni kipuihin, kun eräs henkilö antaisi minulle anteeksi ja voisimme sopia asiamme! Ei helpota pelkkä oma anteeksianto, kun jonkun henkilön vihan (enkä ymmärrä syytä) tuntee niskassaan. Ja kun tästä ihmisestä vielä välittää ja olisi halunnut pitää ystävänään. Auttaisipa Jumala toisinkin päin, eli auttaisi toista antamaan minulle anteeksi.
- Sim-son
Tuli mieleen jo aikaisemmin mutta kävimme asioilla ja kaupassa niin en kerinnyt kirjoittaa.
Raamattu sanoo;' ja voimavaikutukset ovat moninaiset mutta , mutta Jumala, joka kaikki kaikissa vaikuttaa, on sama.' 1Kor.12:6
Tuota minun kokemusta ei yksikään tiedemies eikä korkeakirkollinen virkamies voi tehdä tyhjäksi. Olin kyllä täyttynyt Pyhällä Hengellä jo aikaisemmin, saaden kielet siitä merkiksi. - uskonsisar.
Olen minäkin kaatunut Puhän Hengen voimavaikutuksesta. Etukäteen olin kylläkin pelännyt kaatumista, mutta ei siinä ollut mitään pelottavaa. Eikä sellaisessa rukoustilanteessa ole tietenkään oleellista kaatuminen vaan Jumalan kohtaaminen.
- Laurentius
Tämä nimenomaan on se pointti. Eihän kukaan halua kaatua, vaan kohdata Kaikkivaltiaan Vapahtajamme. Joku myös sanoi, että Jumala täyttää Hengellään aina tarpeeseen, eikä se oli tarkoitettu uskovien huvittamiseksi. Tässä olen erityisesti samaa mieltä.
- uskonsisar.
Korjaan viestiini, Pyhän Hengen.
- Sim-son
Laurentius kirjoitti:
Tämä nimenomaan on se pointti. Eihän kukaan halua kaatua, vaan kohdata Kaikkivaltiaan Vapahtajamme. Joku myös sanoi, että Jumala täyttää Hengellään aina tarpeeseen, eikä se oli tarkoitettu uskovien huvittamiseksi. Tässä olen erityisesti samaa mieltä.
Ei todellakaan kaatuminen ole itseasia vaan Jumalan kohtaaminen. Kuten tuossa aloituksessa jo viittasin voima tulee aina tarpeeseen. Armolahjat eivät ole leikkikaluja.
- Sim-son
uskonsisar. kirjoitti:
Korjaan viestiini, Pyhän Hengen.
Kyllä me lukijat ymmärsimme ja emmehän me ole kirjoitusvirhepoliiseja.
Emme myöskään helluntaipoliiseja jotka etsivät kokouksesta karanneita.
- rukoilija
en itse ole kaatunut koskan rukous tilantessa ,jotenkin olen pelännyt sitä tilanetta ja olen rukoilut JEESUKSEN veren suojaa.
sitä haluaisin kysyä teiltä kaikilta jotka olette olleet rukous tilantessa ja kaatuneet, olitteko rukoileet JEESUKSEN veren suojaa silloin ,ja että JUMALAN TAHTO TAPAHTUISI,jotenkin koen tuon että ISÄ MEIDÄN RUKOUKSEN ,sanoma että rukoilemme TAIVALISEN ISÄMME TAHTOA ,puuttuu noista rukous tilanteista missä sanotaan olevan PYHÄ HENKI JA KAADUTAAN.
KUTEN sanoin itse en koskan ole kaatunut niissä harvoissa rukous tilanteissa missä olen ollut rukoiltavana .
toivon ettei kukan ymmärtäisi nyt kirjoitustani niin että haluaan provosoida ja aiheuttaa mielipahaa,olen kertonut sen minkä koen aidoksi sydämessäni ,ja haluaan ymmärtää ja oppia ilmiöstä,, kaatuminen,,.
toivon ja rukoilen JUMALAN SIUNAUSTA kaikille ,ja eritysesti teille kaikille jotka kirjoittelette tällä ,että saisitte vaeltaa valossa HERRAMME JEESUKSEN KRISTUKSEN VEREN SUOJASSA.JA KUN KIRJOITATTE JOTAKIN OLISI SE SIUNAUKSEKSI IHMISILLE ,JA ROHKAUKSEKSI KAIKILLE ANTAA ELÄMÄSÄ JEESUKSELLE.AMEN- Sim-son
Ei uskovan tie ole sellaista, että jos ajattelee jotain sopimatonta lentää päähän demoni, ei. Kyllä uskovainen on Jeesuksen veren suojassa kun hän vain pysyy Jeesuksessa. Herra vie alkamansa työn päätökseen ilman, että hokee veren suojaa kuin mantraa. Ei siitä haitaakaan ole jos psyyke rauhoittuu, mutta ei hyötyäkään.
Joka on Kristuksessa hän on aina veren suojassa. Taivastie on turvallinen.
Ei kaatumisia kannata etsiä vaan itseään Jeesusta. Jos sinä pelkäät kaatua älä mene missä ihmisiä kaatuu. - toisenlainen.
Verensuoja tarkoittaa suojaa Jumalan vihaa vastaan, joka kerran kohtaa ihmiskuntaa synnin tähden. Olet saanut Kristuspuvun verensuojaksi jo lapsena kasteessa jos olet lapsena kasteessa luovutettu Kristukselle. Se voima pitää sinua edelleenkin pystyssä ja suojaa sinua. Olet kastettu Kristuksen kuolemaan eli vereen. Vai ettekö tiedä, että me kaikki, jotka olemme kastetut Kristukseen Jeesukseen, olemme hänen kuolemaansa kastetut?
(Room.6:3) - Sim-son
toisenlainen. kirjoitti:
Verensuoja tarkoittaa suojaa Jumalan vihaa vastaan, joka kerran kohtaa ihmiskuntaa synnin tähden. Olet saanut Kristuspuvun verensuojaksi jo lapsena kasteessa jos olet lapsena kasteessa luovutettu Kristukselle. Se voima pitää sinua edelleenkin pystyssä ja suojaa sinua. Olet kastettu Kristuksen kuolemaan eli vereen. Vai ettekö tiedä, että me kaikki, jotka olemme kastetut Kristukseen Jeesukseen, olemme hänen kuolemaansa kastetut?
(Room.6:3)Eikai noin ajattele oikeesti kukaan?
Onko nuo bubeissa lapsena kastetut sinun mielestäsi suojassa jos on lapsena kastettu? Mitä jos kuolee lapsena kastettu viinaan?
Provo mikä provo! - syntiä kohtaan
Sim-son kirjoitti:
Eikai noin ajattele oikeesti kukaan?
Onko nuo bubeissa lapsena kastetut sinun mielestäsi suojassa jos on lapsena kastettu? Mitä jos kuolee lapsena kastettu viinaan?
Provo mikä provo!Vain Karitsan veren suoja pitää ihmisen pystyssä ja elossa silloin kerran Ihmisen Pojan päivänä. Verellä merkityt pelastuvat Jumalan vihasta. Viattomuus ei suojannut Sodoman ja Gomorankaan lapsia Jumalan vihalta ihmiskunnan synnin tähden, vaan Jumala oli päättänyt hävittää ihmiset maasta. Toinen korjataan talteen ja toinen jätetään.Matt. 10:15
Totisesti minä sanon teille: Sodoman ja Gomorran maan on tuomiopäivänä oleva helpompi kuin sen kaupungin.(huom.koko kaupungin) Verensuoja on Kristuksen veren osallisuus kasteessa. 6 Hän on se, joka on tullut veden ja veren kautta, Jeesus Kristus, ei ainoastaan vedessä, vaan vedessä ja veressä; ja Henki on se, joka todistaa, sillä Henki on totuus.
7 Sillä kolme on, jotka todistavat:
8 Henki ja vesi ja veri, ja ne kolme pitävät yhtä.
Älä hylkää äläkä halveksu lapsena kasteessa saamaasi Karitsan veren suojaa. Pidä Kristuspukusi puhtaana tunnustamalla syntisi joka päivä niin Hän on uskollinen ja vanhurskas, niin Hän antaa meidän syntimme anteeksi Kristuksen tähden. - älä ojenna pilkkaajaa
syntiä kohtaan kirjoitti:
Vain Karitsan veren suoja pitää ihmisen pystyssä ja elossa silloin kerran Ihmisen Pojan päivänä. Verellä merkityt pelastuvat Jumalan vihasta. Viattomuus ei suojannut Sodoman ja Gomorankaan lapsia Jumalan vihalta ihmiskunnan synnin tähden, vaan Jumala oli päättänyt hävittää ihmiset maasta. Toinen korjataan talteen ja toinen jätetään.Matt. 10:15
Totisesti minä sanon teille: Sodoman ja Gomorran maan on tuomiopäivänä oleva helpompi kuin sen kaupungin.(huom.koko kaupungin) Verensuoja on Kristuksen veren osallisuus kasteessa. 6 Hän on se, joka on tullut veden ja veren kautta, Jeesus Kristus, ei ainoastaan vedessä, vaan vedessä ja veressä; ja Henki on se, joka todistaa, sillä Henki on totuus.
7 Sillä kolme on, jotka todistavat:
8 Henki ja vesi ja veri, ja ne kolme pitävät yhtä.
Älä hylkää äläkä halveksu lapsena kasteessa saamaasi Karitsan veren suojaa. Pidä Kristuspukusi puhtaana tunnustamalla syntisi joka päivä niin Hän on uskollinen ja vanhurskas, niin Hän antaa meidän syntimme anteeksi Kristuksen tähden.Tiedätkö sinä itsekään kuinka vaarallisissa vesissä uit? Puhuit tuossa pussiin itsesi. Kun noin halpana pidät uskonasiat niin Jumala ei kuule sinua hädän päivänä. Sisar, tee pian parannus!
- höpiset
älä ojenna pilkkaajaa kirjoitti:
Tiedätkö sinä itsekään kuinka vaarallisissa vesissä uit? Puhuit tuossa pussiin itsesi. Kun noin halpana pidät uskonasiat niin Jumala ei kuule sinua hädän päivänä. Sisar, tee pian parannus!
Oletko horrossaarnaaja vai mitä höpiset?
Kaatumiset ei ketään pelasta, vaan Kristuksen veren suoja. Veren suoja estää kaatumasta maahan. Älä pidä epäpyhänä lapsena kasteessa saamaasi veren suojaa.
Hepr. 10:29
kuinka paljoa ankaramman rangaistuksen luulettekaan sen ansaitsevan, joka tallaa jalkoihinsa Jumalan Pojan ja pitää epäpyhänä liiton veren, jossa hänet on pyhitetty, ja pilkkaa armon Henkeä!
Room.6:3 Vai ettekö tiedä, että me kaikki, jotka olemme kastetut Kristukseen Jeesukseen, olemme hänen kuolemaansa kastetut?
- Nasse
on hyvä jos se pitää taparikollisen poissa pahanteosta tai vainkilasta.
Onhan fattan avustuskin aina halvempi kuin vankilan täysihoito.
Mutta miksi Jumala on niin julma romaneille? - Kala nimeltä Wanda
Kyllä joillakin toimii Jumalan voima ja voitelu mutta ihminen ei osaa käyttää sitä. Kun Jumala käyttää ihmistä siinä helposti paisuu. Suurin osa ns. kaatajista paisuukin tai kävelee vihollisen ansaan. Vain ani harva pysyy nöyränä.
- Arvovalta Jumalalta
Uskoon tulon jälkeen kävin isoissa n. 100 rukouskokouksissa maalaistalossa maaseudulla ja siellä jouduttiin voiman alle jo 1975 etiäpäin. Muistan illan, kun kaikki vajosivat lattialle yhteisen rukouksen ja ylistyksen aikana. Siellä oli ensin hengellisä lauluja, saarna ja lopuksi vapaata rukousta sekä siunausta. Tuli profetioita, kehoitusta, esirukousta, kellä sana jne. Lisäksi koko illan oli kahvitarjoilu ja meininki oli rentoa.
Yhtenä iltana sitten minua siunattiin ja täytyin Pyhällä Hengellä, muistan, kun en sen jälkeen pystynyt puhumaan suomea koko loppuiltana, aina kun avasin suuni, tuli eri kielillä jotain. Kokemus oli valtava Jumalan läsnäolossa.
Toinen tapaus oli myöhemmin kun minua siunattiin, putosin lattialle ja olin siellä neljä (4) tuntia n. 21.00-01.00. Rukousillat kestivä n. 6 tuntia 19.00-01.00. Makasin lattialla ja kyydittäväni tulivat potkimaan ja kyselivät kykenenkö ajamaan autolla. Muistan olleeni taivaassa tai en tiedä missä olin, koin vain kuinka Jumala oli voimakkaana läsnä ja puhui henkeni kanssa sekä täytti minut toivollaan ja voimallaan. Tiesin Jumalan rakastavan minua ja millään muulla ei ollut väliä, en olisi halunnut lähteä Pyhän Hengen virran alta edes kotiin, kun minua heräteltiin. En myöskään enää voi epäillä Jumalan olemassa oloa ja hyvää tahtoa ihmistä kohtaan. Sain tässä tilanteessa henkien erottamisen armolahjan, vaistoan hengessä tarvittavat tilanteet ja Pyhä Henki vielä puhuu henkeeni asioita johdatukseksi. Raamatun tutkiminen on tärkeää, Pyhä Henki opettaa ymmärtämään mitä hän on antamassaan sanassa tarkoittanut meidän elämän ohjeiksi. Kaikki lähtee Jumalan sanan järjellisestä tuntemisesta ja Pyhällä Hengellä täyttymisestä, ennenkuin voi siirtyä hengen maailmaan ja kasvuun kristittynä.
http://raamattu.uskonkirjat.net/servlet/biblesite.Bible?chp=1&ref=2. Kor. 12:1&rnd=1134254687068
2. Korinttolaiskirje 12
2 Tunnen miehen, joka on Kristuksessa: neljätoista vuotta sitten hänet temmattiin kolmanteen taivaaseen-oliko hän ruumiissaan, en tiedä, vai poissa ruumiista, en tiedä, Jumala sen tietää.
3 Ja minä tiedän, että tämä mies-oliko hän ruumiissaan vai poissa ruumiista, en tiedä, Jumala sen tietää-
4 temmattiin paratiisiin ja kuuli sanomattomia sanoja, joita ihmisen ei ole lupa puhua.
5 Tästä miehestä minä kerskaan, mutta itsestäni en kerskaa, paitsi heikkoudestani. - annakaikkikestää
kaataa sinut? Oliko Hän leikkisällä tuulella?
Ota järki käteesi ja lopeta moinen hölynpöly.- Masa,
Mutta ei pääse taivaaseen.
- tuomitsemisesta
Masa, kirjoitti:
Mutta ei pääse taivaaseen.
Lausut tuomioita joita ei ole ihmisen lupa sanoa.
- kirveellä olis töitä
Masa, kirjoitti:
Mutta ei pääse taivaaseen.
muttei pääse taivaaseen, vaan pöpilän suljetulle osastolle.
- acimla i nen
..harkitse kantaasi asiaan vielä kerran.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=4500000000001304&posting=22000000010710179- ........
........
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1331910- 69834
Msisa on eronnut
Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.28787Venäläisiä keksintöjä?
Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?258717Tiedän että on aika luovuttaa
En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r64698Katumuksesta
Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t132669- 10653
- 26633
- 77633
Sisällissota kiihtyy Ruotsissa
KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.200626