rahasta ja vallasta.
Pääosaa tässä traagisessa komediassa näyttelee Mammona, jonka haaliminen ja palvonta ovat kirkonmiesten tärkeimpiä tehtäviä. Kunnon luterilaisia ovat tässä näytelmässä puolestaan he, jotka muistavat kiltisti ja nurisematta maksaa kymmenyksensä, kyselemättä sen syvällisempiä ja ottamalla "opin" sellaisena kuin se annetaan. Merkittävää sivuosaa näyttelee puolestaan Valta, jonka perimmäisenä tarkoituksena on turvata Mammonan tulo kirkon tykö, mutta myös säilyttää Piispain valta kansan yli. Valtaa pönkitetään esimerkiksi vetoamalla erilaisiin traditioihin yhteiskunnassa osana luterilaisuutta ja syyllistämällä kansaa niiden hypoteettisen uhanalaisuuden puolesta. Valtaa on tärkeä tukea myös sivunäytelmällä, jossa puhutaan vuolaasti suvaitsevaisuudesta kaikkea eläväistä ja olevaista kohtaan, vaikka luterilaisen kirkon perimmäinen, jo lähes käytännössä hävinnyt ajatusmaailma, sekä todelliset arvot eivät olekaan olleet vuosisatoihin lähelläkään tätä sanomaa. Näin toimimalla pyritään kumartamaan kaikkien puoleen, vaikka yleisessä tiedossa onkin, mitä oikeasti tapahtuu pohjoisessa, kun etelään päin kumarretaan, ja päinvastoin. Tästä kaikesta saa luterilainen kirkko syyttää vain ja ainoastaan itseään, Mammonan palvonta ja Vallan tavoittelu eivät ole sellaisia hyveitä, joille Seurakunta on aikanaan perustettu.
Kun ajattelee kaikkea tätä tekopyhyyttä ja kaikkien niiden perimmäisten ja perustavaa laatuja olevien arvojen hylkäämistä, jotka aikanaan on perustaksi laskettu, ei ole ihme, että todellisesti itsensä uskovaksi kokevat marssivat yhä suurempana joukkona ulos löyhkäävistä temppeleistä. Jäljelle jäävät toistavat oppimaansa, kirkonmiesten heille ehdollistamaa sanomaa, sitä oikeastaan itsekään ymmärtämättä, "mutta kun niin ja näin, luterilainen kirkko sitä ja tätä..., tärkeää maksaa kymmenyksensä..." Toisaalta he omilla toimillaan tukevat sitä irvokkuutta, jota Mammonaa pyhimmässä temppelissä palvovat messuavat, voihkivat, ollessaan eniten huolissaan Rahasta, Maksutuloista ja Omaisuuksista: "Voi Mammona, minkä teit! Sinun puoleesi käännymme, ole meille armollinen! Käännä kiiltävät kasvosi meille, suo meille Valta ja armo!"
Hävetkää, Mammonanpalvojat!!
Luterilaisuudessa on perimmältään
4
323
Vastaukset
- nuku hyvin
ja noudata valmistajan antamia ohjeita
- christian
taisit unohtaa, että kirkko jakaa kyllä rahaa muualle. esimerkiksi meidän seurakuntamme on niin köyhä, että ei riitä rahat edes tilojen kunnossapitoon. kolehti, mikä kirkossa kerätään menee lähes poikkeuksetta lähetystyöhön, koska yllätys yllätys sehän maksaa.
ja mitä kirkillisveroon tulee, niin minusta se ei kyllä ole mikään kauhea summa, minkä ne kerää ja kun ajattelee, mitä kaikkea silläkin rahalla saa. ei katsos Jumalanpalvelukset mitään ilmaisia ole. ja entäs sitten kun pidetään rippikoulu!? yksi leiriläinen maksaa meidän seurakunnassamme 500 euroa ja paljonkos sitä se rippikoulu maksaa... ai niin kympin. etä se on ihan omaa ajattelemattomuutta, jos väittää, että luterilaisuudessa on kyse rahasta!!!- papin palkka
on pieni verrattuna muihin akateemisesti koulutettuihin esim. insinööreihin, lääkäreihin yms. ja työaika epäsäännöllinen. Papin työtä ei kukaan ainakaan palkan takia tee, se on varma.
Todella on ihan hölmöä väittää, että kyse luterilaisuudessa olisi rahasta. Kannattaisi vähän lukea esim. kirkon avustustyöstä.
- luterus
kansankirkon synneistä!
Kansankirkko ei ole kuin nimellisesti luterilainen, mutta näin tehdessään kylläkin tahraa niin luterilaisuuden kuin kristinuskon muutenkin. Luterilainen oppi ei näet kansankirkon opetuksia ja käytäntöjä tunnusta omakseen. Ovat eri asioita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2464041Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1232317Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575822006- 1411481
Hotelli kainuu
Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!37940- 77939
Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan
Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein127937Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?
Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!331860Pitäis vaan lopettaa
Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei8857J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti
Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl62780