Melianen sivuoireita?

Mietin tässä, että onko muilla ollut mitään samantyyppistä. Just alotin kolmannen liuskan kyseisten Meliane e-pillereiden syömisessä ja tuntuu, että melko paljon oon muuttunu ku niitä oon napsinu.

Elikkä siis päänsärkyä ollut melko paljon. Ja lämpöäkin. Sellaista jatkuvaa. Ei se niin haittaisi jos päivänä parina olisi, mutta kyllä se voimat vie jos sitä jatkuvasti on.

Toinen on ollut itkuisuus ja kiukkuisuus. Suutun pienemmästäkin asiasta ja saatan illalla itkeä vain poikaystävän kainalossa todella pienistäkin syistä. Kyllähän se poikaystävääkin rupeaa jo hieman ihmetyttämään ja se kyselee että eikö sulla oo hyvä olla mun kans jne. No kyllähän mulla on hyvä olla, mut itkeskelen aivan liikaa. Muutenki oon kyllä tunteellinen ihminen ja ennenki oon itkeskelly sen kans mut nyt vielä enempi. Useita kertoja ollut viikossakin. Joskus päivittäin. Ei se tunnu normaalilta..

Kuukautiskivut oli kyllä tosi pahat ennen pillereitä. Oli oksentamista ja pyörtyilyä ja muistin menettämistä jne. Ne on onneksi vähä helpottunu. Ja kyllähän se ehkäisykäyttöönkin on kuitenki tarkotettu.

Paino on noussu vähän. Ei mitenkään hälyttävästi mut puntari vähä vihjas kuitenki.

Nii onko kellään muulla ollu vastaavaa? Näitä sivuoireita on kyllä varmaan ollu muutaki mut ei tässä nyt kaikkee heti tuu mieleen. Pitäskö jatkaa ja kattoa väheneekö tuo ajan myötä vai pitäskö jutella pilleri-merkin vaihtamisesta?

Kiitos jo etukäteen jos asiallisesti vastaatte. :)
3290
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Tuli mieleen vielä sellaista, että limakalvot on ollu entistä kuivemmat mutta halukkuus on kyllä pysyny ihan samanlaisena. ;)

Niin ja vielä, että nyt epäilyttää että mulla ois hiiva. No se pitää käydä vielä testaamassa, mut ei mulla melianeja ennen sitä oo ollu. Voisko se altistaa vielä enempi hiivalle? Vai onko vain sattumaa? Virtsatulehduskin tässä oli ja jouduin antibiootteja syömään. Voi tietty johtua niistäkin.

Mutta jos tässä vielä tulee lisää mieleen ni taa lisäilen. :)

Äänestä
  • Mulla ainakin oli tuota itkuisuutta myös alussa aika paljon, mutta selitin poikaystävälle alusta alkaen että tällasia oireita voi tulla. Anna vaikkapa se pieni ohjekirjanen pillerilaatikosta luettavaksi niin varmasti alkaa päästä jyvälle tilanteesta kun tietää millainen hormonimyrsky on meneillä.

    Kannattaa ehkä mennä juttelemaan ehkäisyneuvolaan pillereidenvaihdosta jos siltä tuntuu. Sulle ehkä sitten sopii jotkut toiset, tai sitten sulla on vain vahvemmat alkuoireet. Ei kuitenkaan kannata väkisin kituutella jos pahalta tuntuu, koska voi olla ettei oireet häviäkään mihinkään.

    Äänestä

Mulla oli alussa (eli n. 3 liuskan ajan) seuraavat sivuoireet:
- itkuisuutta ja mielialojen vaihtelua
- arat rinnat
- turvonnut vatsa

Oireet katosivat siis ennen kontrollikäyntiä (joka oli n. 5 kk:n syömisen jälkeen) ja lääkäri kertoi oireiden olevan tavallisia. Sen jälkeen sivuoireita ei lievää limakalvojen kuivumista lukuunottamatta ole ollut.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


utelias kirjoitti:

Mietin tässä, että onko muilla ollut mitään samantyyppistä. Just alotin kolmannen liuskan kyseisten Meliane e-pillereiden syömisessä ja tuntuu, että melko paljon oon muuttunu ku niitä oon napsinu.

Elikkä siis päänsärkyä ollut melko paljon. Ja lämpöäkin. Sellaista jatkuvaa. Ei se niin haittaisi jos päivänä parina olisi, mutta kyllä se voimat vie jos sitä jatkuvasti on.

Toinen on ollut itkuisuus ja kiukkuisuus. Suutun pienemmästäkin asiasta ja saatan illalla itkeä vain poikaystävän kainalossa todella pienistäkin syistä. Kyllähän se poikaystävääkin rupeaa jo hieman ihmetyttämään ja se kyselee että eikö sulla oo hyvä olla mun kans jne. No kyllähän mulla on hyvä olla, mut itkeskelen aivan liikaa. Muutenki oon kyllä tunteellinen ihminen ja ennenki oon itkeskelly sen kans mut nyt vielä enempi. Useita kertoja ollut viikossakin. Joskus päivittäin. Ei se tunnu normaalilta..

Kuukautiskivut oli kyllä tosi pahat ennen pillereitä. Oli oksentamista ja pyörtyilyä ja muistin menettämistä jne. Ne on onneksi vähä helpottunu. Ja kyllähän se ehkäisykäyttöönkin on kuitenki tarkotettu.

Paino on noussu vähän. Ei mitenkään hälyttävästi mut puntari vähä vihjas kuitenki.

Nii onko kellään muulla ollu vastaavaa? Näitä sivuoireita on kyllä varmaan ollu muutaki mut ei tässä nyt kaikkee heti tuu mieleen. Pitäskö jatkaa ja kattoa väheneekö tuo ajan myötä vai pitäskö jutella pilleri-merkin vaihtamisesta?

Kiitos jo etukäteen jos asiallisesti vastaatte. :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu