Voit boikotoida Kaupunkien ykstyistämis toimia vaikka valittamalla asiasta mahdollisimman paljon ja aihetta onkin. Näillä muutoksilla työntekijöitä jopa joutuu työttömiksi, palkka huononee, motivaatio huonenee jnejne. =Lopputulos taas on se että palvelut huononee, kuten erilaiset sairaanhoito palvelut, teiden ja -pihojen kunnossapito.
Muilla aloilla tätä on ollut jo pitkään ja ikävää on ollut seurata sen seuraamuksia. Yksi Kaupunki Helsinki on jonkin verran ainakin tajunnut ykstyistämisestä että se tuleekin kalliimaksi ja jos vielä palvelut kärsii niin koko ideahan on todella huono!
Boikotoikaa siis, Kaupungit on isoja työnantajia, systeemi on hieno ja melko toimiva mutta niitä aiotaan ilman järkeä pilata rahasta piittaamatta ja työntekijät ei ole mitään suuri palkkaisia eli ei ole muilta kansalaisilta pois mistään.
Boikotoikaa!
Vielä asian sivusta. Aina kaikki tekee hallaa koko Suomen kansalle kun esimerkiksi jokin tuote valmistetaan ulkomailla kuten vaikka Virossa. Verotulot menee sinne ja myös palkat ja työntekijät on siellä! Vinkkinä myös, suosikaa pieniä kauppoja jotka ovat läheisyydessänne, ne on aina mukavia ja nopeita paikkoja asioida kuten vaikka ruoka ostokset.
Boikotoikaa!
Boikotoi kaupunkien ykstyistämis
6
226
Vastaukset
- Neopotisti
Aivan ja samaa asiaa ajaa ns. kannustin lisät jotka tulevat lopulta kalliimmaksi kuin konsanaan normaali palkka. Kunnallisten palvelujen yksityistämisen idean on keksineet suuret esim. kiinteistöalalla toimivat yritykset joiden tarkoituksena on tuottaa voittoa ihan niinkun minkätahansa yrityksen.
Kunnan tarkoitushan ei olekkaan voiton tuottamainen vaan kunnallisten palveluiden. Hyvä työorganisaatio ohjaa itse itseään toimivaksi ilman kilpailemistakin ja kilpailuttamistakin. Neopotismin kitkeminen pois kunnallishallinnosta toisi huomattavasti uutta, toimivaa energiaa. - kun.
On se kiva, kun joku haluaa maksaa ylimääräisiä veroja että säilytetään palvelut kunnalla.
Totuus on se että
JOS KUNTA OSAA OIKEIN OSTAA palvelut yksityiseltä, saadaan de 20 % halvemmalla ja parempiakin.
Mutta toinen totuus, kunnalla ei ole ammattiatitoa tuottaa itse palveluita,
kunnilla ei ole myöskään taitoa ostaa niitä.
Kunnan "pehtooreita" sahataan usein linssiin kun myydään palveluita.- julle01
eihän ne verot laske vaikka yksityistetäisiin kuinka paljon
- Kunnan kunnon työntekijä
Kumpa se olisikin noin yksinkertaista. Mutta yksikään kunta ei ole voinut osoittaa säästäneensä todellisissa kuluissa ulkoistaessaan palveluita. Kunnan rahoistahan ne maksetaan yksityistetytkin palvelut.
Ostamisen voi aina oppia kyse on vain koulutuksesta ja asenteesta, mutta ne usein kunnan työtekijöiltä puuttuukin, koska työntekijät valitaan sukulaisuussuhteiden ja puoluekannan mukaan ei todellisten taitojen perusteella. Kunnan kunnon työntekijä kirjoitti:
Kumpa se olisikin noin yksinkertaista. Mutta yksikään kunta ei ole voinut osoittaa säästäneensä todellisissa kuluissa ulkoistaessaan palveluita. Kunnan rahoistahan ne maksetaan yksityistetytkin palvelut.
Ostamisen voi aina oppia kyse on vain koulutuksesta ja asenteesta, mutta ne usein kunnan työtekijöiltä puuttuukin, koska työntekijät valitaan sukulaisuussuhteiden ja puoluekannan mukaan ei todellisten taitojen perusteella.Varsinkin Lahdessa kaupunki karsii jatkuvasti julkisista palveluista, terveydenhoitopalvelut alkavat olla jo aika huonolla mallilla yksityistämisen takia.
- mieleeni
DarkFear kirjoitti:
Varsinkin Lahdessa kaupunki karsii jatkuvasti julkisista palveluista, terveydenhoitopalvelut alkavat olla jo aika huonolla mallilla yksityistämisen takia.
Onkohan tällä jotain tekemistä asian kanssa?
http://www.iltasanomat.fi/uutiset/sahkeet/Lahdessa harvinaisen v%E4kivaltainen viikonloppu/1096676
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial131693Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1351679Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva2561212Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221088Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2101066- 285955
- 128939
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt3897Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks49868- 10865