No nyt kun ykikään ehdokas ei missään tapauksessa ole oikean presidentin mittainen niin pitäisi siirtää vaaleja kunnes oikeasti presidentiksi sovelias ehdokas löytyy. Turha valita mitään puolivalmista. Parasta kun olisi henkilö joka osaisi asettaa kellot oikeaan aikaan.
Meillä ei ole mikään kiire valita pressaa. Eduskunta voi hyvin hoitaa juttuja sen aikaa. Kuukausi tai viisi, yhdentekevää. Lopputulos ratkaisee.
Meillä ei ole mikään kiire valita pressaa. Eduskunta voi hyvin hoitaa juttuja sen aikaa. Kuukausi tai viisi, yhdentekevää. Lopputulos ratkaisee.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Olet oikeassa.Ei eduskunta tarvitse chaufföriä.
Presidentti ehditään valitsemaan vaikka sopivaan
päivään Hänet voidaan valita vaikka Juhanin päi-
vänä.Tiedättekö,että ihminen on sellainen,että
kun on kuullut puoli yhdeksän uutiset niin hemmo
lukee saman asían aamun hesarista.Sama pätee
pressan jälkihuomautuksiin.Ne maan mainiot!
Kuusi vuotta...
Karsitaan pois loputkin presidentin valtaoikeudet ja sitten lakkautetaan presidentin virka kokonaan! Maailmassa on paljon maita vailla presidenttiä ja ei tunnu haittaavan. Ruotsissakin hommia johtaa pääministeri, tosin siellä on "kuninkaaksi" kutsuttu pahvikuva joka silloin tällöin käy vilkuttamassa parvekkeelta. Jos sellainen sitten nähtäisiin tarpeelliseksi, homman voisi hoitaa aina hallitseva tangokuningas. Kas näin, pääsemme eroon koko (karne)vaaleista ja voimme keskittyä asioihin joilla on oikeasti jotain merkitystä!
Eräässä Edgar Wallacen jännärikirjassa oli Suomen kuningattaren kaulakorut varastettu. Tehdään siis Suomesta kuningaskunta.
Ruotsissa tosiaan toimii tosi hyvin.
Vieläkin harmittaa tuo Ahtisaari kun ei suostu keskittymään pressahommaan eikä silloin aikaisemminkaan kun oli muuta tähtäimessä. Siinä olisi kuitenkin tyyppi joka pystyisi hommaan ja osaisi olla "ulkopuolinen" eli puolueista riippumaton. Uskoisin ainakin niin.