Vanhimmista käsikirjoituksista

Raamatussa (siis vuoden 92 käännöksesssä) on joitakin Uuden Testamentin jakeita merkitty hakasulkeisiin ja kommentoitu sitten alaviitteessä, että niitä ei esiinny kaikissa käsikirjoituksissa. Esim. Joh 7:53 - 8:11 on kommentoitu "Jakso puuttuu vanhimmista käsikirjoituksista..."

Vanhoista Raamatun käännöksistä monet perustuvat Textus Receptus-käsikirjoitukseen, joka on kait pohjana ortodoksisille Raamatun käännöksille ja mm. King Jamekselle.
http://www.qnet.fi/mpeltonen/kortext.htm

Onkohan mitään sellaisia löytöjä tullut ilmi, jotka suorastaan kumoaisivat käsityksen siitä, että vanhimmat käsikirjalöydöt voivat olla samalla puutteellisuutensa takia "jemmaan" laitettuja, kun yleisin (Textus Receptus) on käytössä kulunut, eikä siitä siksi ole säilynyt ihan niin vanhoja kappaleita?

Ts. vanhin löydetty ei välttämättä olisi alkuperäisin tai luotettavin.

1

180

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mooses pessi

      QUOTE: "Raamatussa (siis vuoden 92 käännöksesssä) on joitakin Uuden Testamentin jakeita merkitty hakasulkeisiin ja kommentoitu sitten alaviitteessä, että niitä ei esiinny kaikissa käsikirjoituksissa. Esim. Joh 7:53 - 8:11 on kommentoitu "Jakso puuttuu vanhimmista käsikirjoituksista..."" QUOTE

      Joo, tuo jakso tosiaan puuttuu vanhimmista ja luotettavimmista käsikirjoituksista. Mutta mitä se merkitsee käytännössä? Esimerkiksi Johanneksen evankeliumista samoin kuin mistäkään muusta Raamatun kirjasta alkuperäistä kirjaa ei ole säilynyt. Johanneksen evankeliumista on säilynyt kappale, joka on vanhin olemassa oleva UT:n osa. On vain kopioiden kopiota ja niitä on paljon. Ks. eteenpäin.

      QUOTE: "Vanhoista Raamatun käännöksistä monet perustuvat Textus Receptus-käsikirjoitukseen, joka on kait pohjana ortodoksisille Raamatun käännöksille ja mm. King Jamekselle.
      http://www.qnet.fi/mpeltonen/kortext.htm" QUOTE

      Textus Receptus on ikänsä vuoksi auttamatta vanhentunut. Siitä on käännetty aikansa Uudet testamentit, ja jotkut fundamentalistit pitävät tuota 1500-l. käsikirjoituskokoelmaa ainoana aitona ja oikeana. Sen jälkeen on löydetty aika paljon kaikenlaista. Kun katsot esim. Nestle-Alandin uusinta painosta ja sen uusimman painoksen uusinta editiota, niin huomaat ns. korpustekstin ja sen alla olevan ns. apparaatin. Korpusteksti edustaa konsensusta siitä, mikä voisi olla mahdollisimman lähellä alkuperäistä oleva teksti, apparaatissa taas selitetään poikkeamat ja niiden lähteet ja luonne erilaisilla symboleilla. Yksi esimerkki tästä on 1 Joh. 5:7: "Kolme on jotka todistavat taivaassa, Isä, Sana ja Pyhä Henki ja nuo kolme yksi ovat". Tuo teksti puuttuu 1938 ja 1992 Uusista testamenteista. Se tunnetaan vain latinaksi. Ja latinalaiset versiot ovat myöhäisempiä kuin kreikankieliset. Textus Receptus tuntenee sen kreikaksi, mutta tiedämme ko. tekstilaitoksen toimittajan omaperäisesti kääntäneen joitakin osia esim. latinasta kreikaksi. Textus Receptus ei ole enää mitenkään luotettava, koska se perustuu vain muutamiin harvoihin käsikirjoituksiin. Mainitsemani Nestle-Alandin versiosta taas otetaan uusia painoksia aina sitä mukaa kun uudet tekstilöydökset pakottavat laajentamaan apparaattia ja joskus harvemmin antavat korpustekstille epävarmoissa paikoissa todennäköisemmän uuden tulkinnan.

      QUOTE: "Onkohan mitään sellaisia löytöjä tullut ilmi, jotka suorastaan kumoaisivat käsityksen siitä, että vanhimmat käsikirjalöydöt voivat olla samalla puutteellisuutensa takia "jemmaan" laitettuja, kun yleisin (Textus Receptus) on käytössä kulunut, eikä siitä siksi ole säilynyt ihan niin vanhoja kappaleita?" QUOTE

      Mitään ei ole tietoisesti "jemmattu" eikä Vatikaanin kirjastosta löydy esim. Q-lähdettä. Useat käsikirjoitukset poikkeavat toisistaan, koska ne ovat olleet eri kulttuuripiireissä käytössä. En osaa sanoa, miten luotettavuus määritellään, mutta luulen, että ikä ei ole ainoa kriteeri, minkä vuoksi jotkut käsikirjoitukset eivät ole niin luotettavia kuin toiset. Kielelliset seikat (kielioppi, murre-eroavaisuudet) ja käyttäjäpiiri - jos tunnettu - vaikuttavat myös asiaan.

      QUOTE: "Ts. vanhin löydetty ei välttämättä olisi alkuperäisin tai luotettavin." QUOTE

      Ei niin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      108
      4876
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      114
      3972
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      213
      3886
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      120
      2275
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      80
      1987
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      80
      1386
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      137
      1364
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      171
      1361
    9. En ymmärrä ateisteja!

      Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???
      Ateismi
      585
      1269
    10. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1145
    Aihe