kuukautisten siirtäminen??

Lopetin e-pillereiden syönnin kolme päivää sitten. Eilen minulla alkoi menkat. Olen päättänyt lopettaa e-pillereiden syönnin kokonaan, joten muuttuuko kuukautiskiertoni nyt kokonaan? Minulla on viikon matka etelään 13.1.-20.1.2006 ja laskeskelin että menkat sattuvat juuri sille välille, jos kuukautisrytmi muuttuu.. Miten saan siirrettyä menkat myöhemmäksi tai aikaisemmaksi ajan kohdaksi, jotteivat ne häiritse matkaa?? Pitääkö minun käydä lääkärissä asian vuoksi?? Minulla on e-pillereitä jäljellä vielä noin 15 tablettia..

Kiitos!!
1141
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

On todella yleistä että pillereiden lopettamisen jälkeen kuukautiskierto on pitkään täysin sekaisin. Menkat voivat jäädä pitkäksikin aikaa kokonaan pois tai ne voivat tulla milloin sattuu, noudattamatta mitään säännöllisyyttä.

Käytännössä siirtäminen tapahtuu keltarauhashormonivalmisteella, joka on reseptilääke eli lääkärillä on käytävä. Näiden pillereiden syöminen aloitetaan n. 3 päivää ennen menkkojen alkamista. Tässä huomaat ongelman. Mikäli kierto ei ole säännöllinen, on vaikea tietää koska tuo ajankohta on.

Toki aina on mahdollista, että kierto pysyy säännöllisenä, joten siirtopillereiden syöminen ei ole mitenkään ongelmallista.

Jos olisin sinä, söisin e-pillereitä vielä kuukauden ja vähän päälle ja siirtäisin menkkoja niillä. Tämä siinä tapauksessa, ettet ole lopettamassa pillereitä esim. sivuoireiden vuoksi, vaan "muuten vaan".

Lääkäriin olisi syytä ottaa yhteyttä ja kysyä mielipidettä/varata aika siirtopillereiden hankkimiselle.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


matkan vuoksi... kirjoitti:

Lopetin e-pillereiden syönnin kolme päivää sitten. Eilen minulla alkoi menkat. Olen päättänyt lopettaa e-pillereiden syönnin kokonaan, joten muuttuuko kuukautiskiertoni nyt kokonaan? Minulla on viikon matka etelään 13.1.-20.1.2006 ja laskeskelin että menkat sattuvat juuri sille välille, jos kuukautisrytmi muuttuu.. Miten saan siirrettyä menkat myöhemmäksi tai aikaisemmaksi ajan kohdaksi, jotteivat ne häiritse matkaa?? Pitääkö minun käydä lääkärissä asian vuoksi?? Minulla on e-pillereitä jäljellä vielä noin 15 tablettia..

Kiitos!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu