Lamppujen vaihto

vw passat

Naapurilla maksoi, siis pelkkä työ, 144 euroa lampujen vaihto. 2h oli merkitty töitä!
Joko vw on suunniteltu ihan päin p:tä tai huolto kusetti pahasti.

7

870

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jamaksaa

      Sitä saa mitä tilaa.

    • inhokki

      Joko huomiovalot tai sitten pitää vaihtaa lamput itse.

      Toisaalta uusavuttomia tampioita pitääkin rangaista.

      Typerät ja taitamattomat ihmiset jaksavat valitella laskujen suuruutta.

      • talk

        Ei ne kaikki ole syntyneet trasseli kourassa ja kasvaneet rasvamontuissa opettelemassa autojen korjausta. Joidenkin täytyy tehdä ne rahakkaat sisähommatkin.


      • talk kirjoitti:

        Ei ne kaikki ole syntyneet trasseli kourassa ja kasvaneet rasvamontuissa opettelemassa autojen korjausta. Joidenkin täytyy tehdä ne rahakkaat sisähommatkin.

        sisähommistahan saakin sen verran nippua, että on varaa viedä auto liikkeeseen lamppunvaihtoon. Eikä tarvi täällä valitella, kun sitä rahaa kerta on.


    • Itselleni kävi tuossa menneenä kesänä seuraavasti:

      Menin paikalliseen varaosaliikkeeseen ja totesin myyjälle, että ostaisin uudet ajovalot, jotkut hyvät H7:t. Noh, myyjä kehui Boschia kovasti ja sanoin, että ok, otetaan ne siitä sitten sen kummempia kyselemättä. Liikkeessä oli samalla hetkellä siinä lähellä tiskiä notkumassa muutama paikallinen pikinyrkki ja tuumasivat vaan sitten siinä ylimielisesti; "meinaatko ihan ite saada lamput vaihdettua? Joutuuko viedä pajalle ja purkaa puoli autoa?" Sanoin siinä sitten vaan, että jos herroilla on vielä minuutin verran aikaa istuskella, niin olkaa hyvät ja katsokaa tästä liikkeen ikkunasta, kun vaihdan tuossa parkkipaikalla lamput. No, tähän äijät tietysti naurahtivat, mutta siirtyivät kuitenkin lähemmäs ikkunaa.

      Meikäpoika lähti pihalle H7:t käsissä ja autolle päästyäni katselin liikkeen ikkunaan. Siellähän oli liikkeenharjoittajasta lähtien muutama äijä nenä lasissa kiinni. Avasin autoni oven, nappasin konepellin auki, nostin konepellin ylös ja tartuin kuskinpuoleisen lamppuun. (tai sen härpäkän muovikantaan, johon tulee johdot ja jolla se lamppu siellä on kiinni) Kierto, veto, vanha pois, uusi tilalle, takaisin paikoilleen, ja kierto. Kävelin toiselle puolelle, sama homma ja sitten konepelti kiinni. Auto käyntiin ja katselin siinä sitten valokuvion näin silmämääräisesti. Hyvin näytti kohdillaan olevan, enkä kyllä edes tiedä voiko niitä sinne väärin saadakaan. Koko toimitus vie aikaa arviolta sen maagisen minuutin, laskettuna siitä hetkestä, kun autoni ovet sain auki.

      Kysymys kuuluukin: Onko jossakin vaiheessa menty suunnittelussa pahasti metsään, jos tosiaan lampunvaihto käy urheilusta?

      Ps. Sinälläänhän tämä tarina oli turha, mutta tulipahan naputeltua :) Älkööt kukaan saako hermoromahdusta.

    • iso työ

      Se iso työ passatissa ja golfissa vaihtaa ksenon lamput. joutuu purkamaan puskurin ym. jotta pääsee käsiksi lamppuihin.

    • klonksvaunu

      Tyhmä maksaa. Puolessa tunnissa vaihtaisin autooni lamput umpioneen.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      13
      1454
    2. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      53
      1384
    3. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      106
      1108
    4. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      121
      1071
    5. Mikä estää?

      tapaamisen, suhteen aloittamisen?
      Ikävä
      76
      736
    6. Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...

      Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä
      Ikävä
      168
      691
    7. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      108
      574
    8. Eilinen

      Herättikö eilinen jotain ajatuksia?
      Ikävä
      52
      572
    9. Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri

      Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala
      Maailman menoa
      368
      548
    10. Tajuan kyllä

      että molemmilla on omat elämänsä ja kuvionsa ja rakkaansa. En odota mitään enkä ole tunkemassa mihinkään. Kai silti saa
      Ikävä
      52
      515
    Aihe