tälläinen ohjelma, toimiiko?

mvm

Moi kaikille voimailun ja kehoilun ystäville! Laadin seuraavan ohjelman, jossa otin huomioon teidän mainiot vinkkinne raskaista perusliikkeistä. Nyt pyydän teitä kommentoimaan tätä laatimaani treeniohjelmaa. Lähinnä minua askarruttaa se, että onko liikkeitä tuossa jo ihan liikaa massanhankinnan osalta? teen maanantaina rinnan selän kanssa, koska en saa olkapäistä, enkä ojentajista parhainta voimatasoa irti rintatreenin jälkeen.

Maanantai- Rinta ja selkä

Penkkipunnerrus levytangolla
Penkkipunnerrus käsipainoilla
Vinopenkkipunnerrus käsipainoilla
Pec Deck

Maastaveto
Kulmasoutu levytangolla
Ylätalja leveällä myötäotteella
Alatalja kapealla
Leuanveto kapealla vastaotteella
Selänojennus

Ke- Reidet, pohkeet ja vatsa

Syväkyykky
Jalkaprässi
Reiden ojennus
Reiden koukistus
Maastaveto suorin jaloin

Pohkeet seisten
Pohkeet istuen
Pohkeet jalkaprässissä

Vatsarutistus simpukkakoneessa
Istumaannousu
Jalkojen nostot

Pe- Olkapäät, hauikset ja ojentajat

Smith- punnerrus olkapäille
Pystypunnerrus käsipainoilla
Vipunostot sivuille käsipainoilla

Olankohautus laitteessa
Hauiskääntö seisten
Scot- hauiskääntö
Hauiskäännöt käsipainoilla istuen

Kapea penkkipunnerrus
Dippi
Ojentajapunnerrus taljassa


Sarjat ja toistot kaikissa liikkeissä 3x8-10. Palautumisaika puolestaan sarjojen välissä on 1.5min- 3minuuttia.


Tälläinen on tuo minun treeniohjelma, jota nyt pyytäisin arvioitavaksi. Lihasryhmäjako voi olla vähän outo, mutta minun kohdalla tuo varmaan toimivin ratkaisu, koska olkapäät ja ojentajat jumiutuvat minulla niin helposti rintareenin yhteydessä ja hauikset jumiutuvat puolestaan selkätreenin yhteydessä.
liikkeitä voi olla ehkäpä liikaa, mutta en osaa päättää, mistä liikkeestä luopuisin, koska nuo kaikki liikkeet tuntuvat niin hyviltä.

Kasvaako tuolla ohjelmalla ja mitä parannuksia siihen olisi hyvä tehdä? olen alottelija, joten en vielä tässä vaiheessa osaa varmastikaan tehdä mitään huippu-ohjelmaa. Apu on siis enemmän kuin tarpeen. Ohjelma on kolmijakoinen, koska en kiireiltäni ehdi käymään salilla viikkoa kohti kolmea kertaa enemmän. kiitos avusta

2

439

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • potari

      Vastaan nyt vain nopeasti perustelematta, mutta usko nyt vaan :)

      Havaintoja:
      - liikaa liikkeitä
      - massanhankintaan koita käyttää erilaisia sarjoja eikä vain 3 x 8-10
      - jako on ihan ok, kolme kertaa riittää mainiosti
      - MUISTA SYÖDÄ HYVIN! saadaksesi massaa tulee sinun olla plussakaloreilla ja saatava ruuasta proteiinia 2 grammaa per painokilosi. syö ainakin 5 ateriaa päivässä ja ota palautusjuoma jossain vaiheessa mukaan kuvioihin
      - Smith-laite sopii vain pyyhetelineeksi unohda se (vääristynyt liian suora liikerata ei ole hyväksi missään liikkeessä)

      Tähän oman makuni mukaiset korjaukset ohjelmaasi:
      / = vuoroviikoin

      Maanantai- Rinta ja selkä

      Penkkipunnerrus levytangolla / Vinopenkki levytangolla
      Leuanveto leveällä myötäotteella / Leuanveto kapealla vastaotteella
      Vinopenkkipunnerrus käsipainoilla /Penkkipunnerrus käsipainoilla
      Kulmasoutu levytangolla / Alatalja kapealla
      Selänojennukset
      Vinovatsat

      Ke- Reidet, pohkeet ja vatsa

      Syväkyykky / Maastaveto
      Maastaveto suorin jaloin / Jalkaprässi
      Reiden ojennus / Reiden koukistus
      Pohkeet seisten / Pohkeet istuen
      Vatsarutistus simpukkakoneessa / Istumaannousu
      Jalkojen nostot

      Pe- Olkapäät, hauikset ja ojentajat

      Pystypunnerrus levytangolla / Pystypunnerrus käsipainoilla
      Kapea penkkipunnerrus / Dippi
      Hauiskääntö seisten / Scott- hauiskääntö
      Ranskalainen punnerrus tangolla / Ojentajapunnerrus taljassa
      Hammerkääntö käsipainoilla / myötäotekääntö taljassa
      Olankohautus laitteessa
      Vipunostot sivuille / taakse käsipainoilla

      Tee kutakin liikettä 2-3 sarjaa kun saat 3 sarjaa ylemmällä toistomäärällä lisäät painoa ja aloitat taas 2 x alempi toistomäärä.

      Toistot esim.
      1 kk 8-12
      1 kk 5-8
      1 kk 4-6 (tämän jälkeen voit ottaa 2 vk maksimikokeilujakson jos haluat)
      ja kierto alusta ...

      Ei yli 8 toistoa maastavedoissa, että tekniikka pysyy kasassa ja ota vipunostoissa yms. pikkuliikkeissä pidempää sarjaa.

      Joka 4. viikko kevyesti kaikki liikkeet 2 x 10-15 paitsi maastaveto kuten mainittua. Palautuminen on tärkeää! Älä ainakaan aluksi käytä erikoistekniikoita kuten pakkotoistot.

      Kysy lisää jos jäi epäselvää. Hauskoja treenejä!

      • mvm

        Kiitos! Itsekkin arvelin, että liikkeitä oli liikaa. En vain osannut tehdä asialle mitään, kun en tiennyt mistä ottaa pois. Muutoksesi ohjelmaan näyttävät hyvältä. Kiitos ja hauskoja, sekä onnistuneitä treenejä myös sinne päin!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      75
      4537
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      106
      3781
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      142
      3473
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      37
      1970
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      69
      1921
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1229
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      120
      1050
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      131
      963
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      57
      933
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      837
    Aihe