Mistä voisi johtua?

Esko

Terve! Minulla on ollut maksa-arvoista alat koholla. Elokuussa se oli 52. Lokakuussa kun otettiin 53. Ja nyt joulukuussa sain kuulla tänään uusimman tuloksen; 61. Oireena on ollut ylävatsalla, ja kainalossa lievää poltetta, ja vähän ruokahaluttomuuden tunnetta, vatsa on myöskin ollut aika löysällä viime kuukaudet. Ikää on 16 vuotta. Ylävatsa on ultrattu, virtsatiet, ekg otettu ja keuhkokuva, kaikki olivat kunnossa, muut laboratorio kokeet ovat kunnossa, ainut joka koholla on alat. Eli miten tulisi menetellä, tulisiko minun hakeutua tutkimuksiin? Kasvain on varmaan poissuljettu vaihtoehto kun sanoi että ylävatsan ultrassa ei löytynyt mitään, mutta voisiko sappikivet olla jääneet huomaamatta, ja mikä muu voisi nostaa näitä arvoja?

3

288

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ****

      Ei tuo alat arvo ole edes koholla, miesten viitearvot ovat suunnilleen 10-70-

    • Esko

      35 maksimissaan tämän ikäisellä...

      • ****

        Kaikkien miesten arvon tulisi olla alle 50 erään lähteen mukaan, viitearvot vaihtelevat jonkin verran paikoittain. Mutta nuo sinun arvosi eivät ole paljoakaan koholla. Mutta se arvo voi kohota herkästi maksavaurioissa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      236
      4016
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      123
      2317
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      141
      1481
    5. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      939
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      127
      937
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      930
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      331
      860
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      847
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      62
      770
    Aihe