Uutiset kertovat Venäjän presidentin yllättävästä vierailusta Tsetsenian maan pääkaupunkiin Groznyihin.
Venäjän presidentti todisti rohkeutensa viettämällä Tsetseniassa peräti vajaan puolituntisen matkallaan, josta ei tosin ilmoitettu ennakkoon.
Turvatoimet olivat äärimmilleen viritetyt, mutta Putin kertoi silti, että nyt Tsetseniaan on palautunut rauhantila.
Tseteseenit taisivat kuulla vierailusta vasta, kun se oli jo ohitse!
Mieleen muistuu palstan antiamerikkalaisten raivoisat kommentit, kun Bush kävi pian varsinaisten sotatoimien päätyttyä Bagdadissa, jossa hän tosin viipyi paljon pitempään kuin Putin Groznyissa.
Silloin pidettiin raukkamaisuutena sitä, ettei Bush uskaltautunut kävelemään ilman turvatoimia Bagdadin kaduilla.
Mitähän nämä samat kirjoittajat nyt sanoisivat Putinin salamavierailusta Tsetseniaan?
Lähtiköhän Putin ilman henkivartijoita kävelylle puristelemaan tsetseeniystävien käsiä? :))
Rohkea Putin Tsetseniassa! :)
12
422
Vastaukset
- jaakkopöntykäs007
ja sa uskko heti kun sulle sano?
Eisse putin missaan tsehtseh ole kayny,
niilla olla studio ja kaksoisolento.
Ihan tavallinen tapa. Mutta kuka kiinnosta tama juttu? Mika sinu pointti?
Valheteliko Putin koko maailma ja sano tsuhtsuh olla joukkotuhoase?
Ossa se viela kavella oikea ovi, bush ei. - Iironmiken faniklubi
Huvittunut tietää varsin hyvin, että idolimme Ironmike oli aikoinaan Bushille vihainen, kun mies ei uskaltautunut kävelemään Bagdadin kaduille.
Nyt ihanteemme yritetään nolata tuolla Putin-uutisella, joka tuskin pitää edes paikkaansa!
Putin, jos hän on Tsetseniassa todella käynyt, on viettänyt siellä taatusti pari vuorokautta ilman mitään turvatoimia, koska Tsetsenia kuuluuu idolimme sanojen mukaan Venäjään, ja toki Venäjän presidentti uskaltaa omassa maassaan kävellä ilman vartiointiakin!?
Vierailusta oli varmasti tiedotettu kaikille tsetseeneille hyvissä ajoin ennen vierailua, jotta kansa voisi Groznyin korjatuilla kadunvarsilla heilutella punalip..., siis punavalkosinilippujaan ja kukkapuskiaan ystävyyden merkiksi.
Vain Bush on idolimme mielestä pelkuri, kukaan muu maailman johtajista ei tunne koko pelkotilaa edes teoriassa!- Maantieteilijä
Ei avaaja pilkannut Putinia eikä edes ihannettanne, vaan kertoi mediassa mainitusta asiasta.
Ei jokaiseen kirjoitukseen ole koiraa haudattuna, joten voitte rauhoittua ja rauhoittaa idoliannekin:
Putin on turvassa kotimaassaan jälleen tehtyää pitkän matkan naapurimaahan Tsetseniaan.
Ai niin, ironmike ei tiedäkään sellaista maata olevan, joten kerätkääpä faniklubi yhdessä joululajaksi idolillenne upouusi kartasto! - Tarkkaavainen
Maantieteilijä kirjoitti:
Ei avaaja pilkannut Putinia eikä edes ihannettanne, vaan kertoi mediassa mainitusta asiasta.
Ei jokaiseen kirjoitukseen ole koiraa haudattuna, joten voitte rauhoittua ja rauhoittaa idoliannekin:
Putin on turvassa kotimaassaan jälleen tehtyää pitkän matkan naapurimaahan Tsetseniaan.
Ai niin, ironmike ei tiedäkään sellaista maata olevan, joten kerätkääpä faniklubi yhdessä joululajaksi idolillenne upouusi kartasto!Naapurimaako? Olet väärässä sillä Tsehtsenia kuuluu osana Venäjään ja on yksi sen tasavalloista, eikä mikään erillinen maa. Ironmike on kyykyttänyt teitä jo riittävästi tässä asiassa, joten sinunkin on syytä myös jäädä kyykkimään karttoinesi.
- Äimän käki
Tarkkaavainen kirjoitti:
Naapurimaako? Olet väärässä sillä Tsehtsenia kuuluu osana Venäjään ja on yksi sen tasavalloista, eikä mikään erillinen maa. Ironmike on kyykyttänyt teitä jo riittävästi tässä asiassa, joten sinunkin on syytä myös jäädä kyykkimään karttoinesi.
Huuli pyöreänä pyydän Tarkkaavaista selittämään minulle, miksi sitten sanotaan, että Groznyi on Tsetsenian pääkaupunki?
Missä maassa tsetseenit mielestäsi asuvat, koska yleisesti sanotaan, että heidän maansa on Tsetsenia?
Johan tässä alkaa sivullinenkin olla ihan äimän käkenä! - Hämeen pääkaupunki
Äimän käki kirjoitti:
Huuli pyöreänä pyydän Tarkkaavaista selittämään minulle, miksi sitten sanotaan, että Groznyi on Tsetsenian pääkaupunki?
Missä maassa tsetseenit mielestäsi asuvat, koska yleisesti sanotaan, että heidän maansa on Tsetsenia?
Johan tässä alkaa sivullinenkin olla ihan äimän käkenä!ymmärrätkö yskän,maailma muuttuu käsitteetkin sen,ihminen pysyy entisellään. Istanbul,Konstantinopoli,Istanbul,Konstantinopoli
- Juipe
Putin on rohkea tyyppi, toisin ex. rapajuopppo Bush.
Putin ottaa muslimisissistä niska perse otteen ja heittää ketoon.- Hämmästynyt lukija
Uskalsi olla "rauhoittuneessa ja ystävällismielisessä" naapurimaassa peräti vajaat puoli tuntia!
Se vaatii jo rautaisia hermoja :)
- on kyllä
tosi kova jätkä.treenaa vielä Judoakin.
- HHHHHH
Niin eikä sitä tiedä vaikka vielä pelalisi pleikkarillakin.
- pelaa ja
HHHHHH kirjoitti:
Niin eikä sitä tiedä vaikka vielä pelalisi pleikkarillakin.
vieläpä Bushin kanssa
- Hitman-1
Onhan jo tullut selväksi, etteivät palstan vasurikirjoittajat uskalla arvioida Putinia samaan tapaan kuin Bushia.
Tyypilliseen pelkureiden tapaan rohjetaan haukkua kaukana olevan valtion päämiestä, mutta hymistellään naapurivaltion yksinvaltiaan kohdalla.
Itse uskallan omalla nikilläni todeta, että itänaapurin tekemät sotarikokset Tshetsheniassa ovat maan presidentin sallimia ja kelpaisivat kuvottavuudessaan malliesimerkeiksi siitä, miten sotaa ei ainakaan pidä käydä pientä kansaa vastaan!
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1331910- 69834
Msisa on eronnut
Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.28787Venäläisiä keksintöjä?
Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?258717Tiedän että on aika luovuttaa
En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r64698Katumuksesta
Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t132669- 10653
- 26633
- 77633
Sisällissota kiihtyy Ruotsissa
KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.200626