e-pillereiden lopetus ja akne?!

joku on joskus lopettanut e-pillerit et tuliko akne? Onko se miten yleistä? Ja kertokaa myös merkit! Ku en tiiä uskallanko niitä ees aloittaa...
9954
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

mulle ei tullut aknea eikä mitään sen tapastakaan. Ainoastaan menkat ei oo tullu ja oon joutunu hakee lääkäriltä keltarauhashormonireseptin. Merkkinä oli meliane. Mut jokainen ihminen on erilainen....

Äänestä
  • tiedän et on yksilöllistä, halusin vaan kuulla muiden kokemuksia.. Entäs hiusten lähtö jne.?

    Äänestä

Lähti paksuista hiuksista puolet ja nyt ohut hiirenhäntä..aknekin tuli ja varsin paha sellainen ja nämä pirulaiset saivat alkunsa Dianen lopettamisesta...kumpa nuoret tietäs sloittaessaan mitä lopettaessa on edessä...AIVAN kamalaa!!

Äänestä
  • Mulla myös diane novien lopettaminen tuntuu vievän kaikki hiukset päästä :( Lopetin pillerit elokuussa ja edelleen hiuksia vaan tippuu...Jakaus on ihan oikeasti leventynyt, eli hiuksia ainakin päälaelta/ohimoilta on todella lähtenyt.

    Kuinka kauan sulla lähti hiuksia lopettamisen jälkeen? Entä ovatko hiukset ruvenneet palautumaan, näkyykö esim. paljon pientä hiuskasvua tms.? Kurjaa on, pillereitä en olisi aloittanut, jos olisin tämän tiennyt.

    Ja alkuperäiselle kyselijälle, joo-o...myös iho on mennyt selkeästi huonompaan suuntaan pillereiden poisjättämisen jälkeen :( Älä aloita, jos ei ole ihan pakko...

    Äänestä

  • kyselen :) kirjoitti:

    Mulla myös diane novien lopettaminen tuntuu vievän kaikki hiukset päästä :( Lopetin pillerit elokuussa ja edelleen hiuksia vaan tippuu...Jakaus on ihan oikeasti leventynyt, eli hiuksia ainakin päälaelta/ohimoilta on todella lähtenyt.

    Kuinka kauan sulla lähti hiuksia lopettamisen jälkeen? Entä ovatko hiukset ruvenneet palautumaan, näkyykö esim. paljon pientä hiuskasvua tms.? Kurjaa on, pillereitä en olisi aloittanut, jos olisin tämän tiennyt.

    Ja alkuperäiselle kyselijälle, joo-o...myös iho on mennyt selkeästi huonompaan suuntaan pillereiden poisjättämisen jälkeen :( Älä aloita, jos ei ole ihan pakko...

    mites matalahormoniset e-pillerit? tulisko niistäkin aknea?! Syön nyt siis dianeja,ekaa liuskaa, niin pitäskö mun sis vaihtaa toisiin pillereihin vai lopettaa kaiken maailman pillerit kokonaan!?

    Äänestä

  • kyselen :) kirjoitti:

    Mulla myös diane novien lopettaminen tuntuu vievän kaikki hiukset päästä :( Lopetin pillerit elokuussa ja edelleen hiuksia vaan tippuu...Jakaus on ihan oikeasti leventynyt, eli hiuksia ainakin päälaelta/ohimoilta on todella lähtenyt.

    Kuinka kauan sulla lähti hiuksia lopettamisen jälkeen? Entä ovatko hiukset ruvenneet palautumaan, näkyykö esim. paljon pientä hiuskasvua tms.? Kurjaa on, pillereitä en olisi aloittanut, jos olisin tämän tiennyt.

    Ja alkuperäiselle kyselijälle, joo-o...myös iho on mennyt selkeästi huonompaan suuntaan pillereiden poisjättämisen jälkeen :( Älä aloita, jos ei ole ihan pakko...

    Ootteko nyt ihan tosissanne?!
    Luulin eka 'mulle':n viestiä vitsiksi, mutta sitten sinä vielä lisäsit piinaa!

    Mä olen syöny Dianee jo monta (7?) vuotta, ja mietin vaan, että millasethan vierotusoireet mulle tulee, jos ne jossain vaiheessa meinaan lopettaa!?

    Apua! Ulkonäkö kuitenkin maailman lähes tärkein asia. Nää määrättiin mulle nimenomaan aknen hoitoon!

    Ja nyt jos lopetan, niin akne tulee takas ja hiuksetkin vielä lähtee!? Niinku muutenkin jo olisin maailman kaunein.. :(

    ÄÄK!!

    Äänestä

yasmin oli pillerimerkki.alkujaan oli sellanen hieman epäpuhdas iho. yasminien aikana iho parani. lopetuksen jälkeen meni alle puol vuotta niin tuli hirveesti näppyjä aivan järkkyjä finnejä.. akne siis tulla tupsahti,pahempana kun koskaan teininä... vuoden katselin muuttuuko tilanne,ei muuttunut.nyt taas samat yasminet uudelleen käyttöön... =/ hiuksissa en huomannu eroa,mitänyt se et ne rasvottu nopeemmin.

Äänestä
  • jotkut matalahormoniset pillerit? Voiks niistä tulla akne lopettamisen jälkeen? Vai onko ne vain Dianet ja Yasminet?

    Äänestä

  • alkuperäinen.. kirjoitti:

    jotkut matalahormoniset pillerit? Voiks niistä tulla akne lopettamisen jälkeen? Vai onko ne vain Dianet ja Yasminet?

    uskoisin että kyllä aika monella merkillä on sen aknen itelleen saanu aikaseks,etenkin jos alunperin oli akneongelmaa niin se tulee takasin,mut sitävartenhan voi käydä lääkärillä hakemassa jotain lääkettä siihen tulevaan ku tietää mitä on edessä...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


vastatkaa jo joku kirjoitti:

joku on joskus lopettanut e-pillerit et tuliko akne? Onko se miten yleistä? Ja kertokaa myös merkit! Ku en tiiä uskallanko niitä ees aloittaa...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu