kaataja-Juntunen

tuohtunut

Tapahtuneesta on jo pari vuotta aikaa, mutta trauma siitä jäi.

Menin kuuntelemaan kuuluisan Seppo Juntusen luentoa aiheesta Rukouksella parantaminen. Odotin kuulevani kaunista puhetta hengellisyyden merkityksestä ihmiselle, ja rukouksen merkityksestä terveyttä edistävänä voimana. Mutta toisin kävi.

Ensin Juntunen puhui vähän aikaa tyhjänpäiväisyyksiä ja vietti loppuillan pitäen omaa showtaan: hän pani halukkaat jonoon, ja ryhtyi sitten "pidentämään jalkoja" näytösmielessä. Eli "potilas" tuoliin, jalat ojennukseen siten, että ne näyttivät vähän erimittaisilta. Sitten hän tarttui jalkaan, lausui: "Jeesuksen nimessä jalka kasva", ja liikutti samalla jalkaterää siten, että varpaat asettuivat kohdakkain ja jalat näyttivät yhtä pitkiltä. Ja sama juttu pikkusormien kanssa.

Kokeilin itse. Vaikutelma oli todella härski, kehtasi mokoma vielä iskeä silmää. Se oli kyllä kaukana rakkaudellisesta rukouksesta - ennemminkin minun mielestä kyse suorastaan jumalanpilkasta, olisi kai Jeesuksella parempaakin tekemistä kuin pidennellä terveiden ihmisten pikkusormia! Ihan kuin hän olisi käyttänyt Jeesusta omaan näytökseensä.

Olin jälkeenpäin todella vihainen. Itse en ole uskovainen sillä tavalla, mutta uskovat kaverini olivat myös melkoisen tuohtuneita. Semmoinen huijari se Seppo on.

7

541

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nokian mission uudenvuodent...
      • noudata sinäkin

        Älä jakele samaa linkkiketjua jokaiseen viestiketjuun!

        SUOSITTELEN VIESTIN POISTOA PERIAATEKYSYMYKSENÄ.


      • älkää menkö

        Matt. 24:26
           
        Sentähden, jos teille sanotaan: 'Katso, hän on erämaassa', niin älkää menkö sinne, tahi: 'Katso, hän on kammiossa', niin älkää uskoko.


      • Täällä on noudatettu enimmä...
        älkää menkö kirjoitti:

        Matt. 24:26
           
        Sentähden, jos teille sanotaan: 'Katso, hän on erämaassa', niin älkää menkö sinne, tahi: 'Katso, hän on kammiossa', niin älkää uskoko.

        Täällä on noudatettu enimmäkseen sääntöjä
        Kirjoittanut: noudata sinäkin 12.12.2005 klo 21.03

        Älä jakele samaa linkkiketjua jokaiseen viestiketjuun!

        SUOSITTELEN VIESTIN POISTOA PERIAATEKYSYMYKSENÄ.


      • ..........

        .........


    • hämmästynyt_

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1947
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      28
      891
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      855
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      259
      732
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      64
      717
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      10
      696
    7. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      673
    8. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      649
    9. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      77
      648
    10. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      201
      640
    Aihe