Seuraavassa on "uskovan" kielenkäyttöä tältä palstalta. Kun argumentit loppuvat, kuuluu aloittaa törkeily, niinkö? Tällaisen kuvan te arvon "uskovat" itsestänne annatte.
Onneksi ei ole lapsia, joita pitäisi koettaa teidän saastaltanne ja propagandaltabbe varjella!
"Kun vierailet sivuilla,niin älä pidä toista kättä taskussa.
Älä myöskään ole nuolemassa ystävääsi sillä hetkellä ,kun yrität ajatella raamatullisesti.
- - -
Olen sitä mieltä,että sinunlaisesi eivät kouluja ole käyneet,eli tuskin sinäkään koulussa paikanpäällä olet ollut,siksi sinua ymmärrän ja säälien Herran eteen vien."
Uskovan kielenkäyttö??
21
962
Vastaukset
- RAAMATTU
PAAVALIN MUKAAN TÄLLÄISTA EI TULE EDES MAINITA
- Nasse
Että voitkin olla tyhmä!
Itse viljelet sellaista paskaa ettei todeksi meinaa uskoa, mutta silti nostat syyttävän sormesi toisia kohti!
Mieti vähän mitä kirjoitat!- Nassen
kirjoitat ihan lahkolaisen tavoin.
Lainasitko huutomerkkejä rillipäältä? - Työmies2
Yleensä hihhulit täällä esiintyvät Jumalana. Sinä sitten esiinnyt Nassena. Mitä opimme tästä?
Ei ehkä kannattaisi uskoa niitä, jotka kirjoittelevat omia mielipiteitään toisten nimissä. Jumala itse ei tiettävästi ole tännekään kirjoittanut yhtään kommenttia. Jos teemme johtopäätöksen, että lahkotoverisi vääristelevät Jumalan mielipiteitä, kuten sinä Nassen, täytyy vissiin Jumalankin olla ihan fiksu tyyppi, niin kuin oikea Nassekin on... - Hanko
Nassen kirjoitti:
kirjoitat ihan lahkolaisen tavoin.
Lainasitko huutomerkkejä rillipäältä?ei täällä ole lahkoja
- RitariOlevainen
Työmies2 kirjoitti:
Yleensä hihhulit täällä esiintyvät Jumalana. Sinä sitten esiinnyt Nassena. Mitä opimme tästä?
Ei ehkä kannattaisi uskoa niitä, jotka kirjoittelevat omia mielipiteitään toisten nimissä. Jumala itse ei tiettävästi ole tännekään kirjoittanut yhtään kommenttia. Jos teemme johtopäätöksen, että lahkotoverisi vääristelevät Jumalan mielipiteitä, kuten sinä Nassen, täytyy vissiin Jumalankin olla ihan fiksu tyyppi, niin kuin oikea Nassekin on...menisit töihin, ja lopettaisit turhan jauhamisesi,vaihtoehtona se,että alat keskustelemaan sivistynesti,ilman nimittelyjä ja muita sopimattomuuksiasi !
- Työmies2
RitariOlevainen kirjoitti:
menisit töihin, ja lopettaisit turhan jauhamisesi,vaihtoehtona se,että alat keskustelemaan sivistynesti,ilman nimittelyjä ja muita sopimattomuuksiasi !
No mikä on? Hihhuli-sanako se nyt oli sopimaton sinulle? Mutta eikös kielenkäytössä pitäisi pyrkiä ilmeikkyyteen? Eivätkös ne teidän kokouksenne mene vähän niin kuin riemullisen äännähtelyn merkeissä?
- lääk. t. opiskelija
Eipä tuossa alistamisessa ole mitään kummallista. Lauseista ymmärtää miten tarkasti kirjoittaja kokee oman maailmansa (toinen käsi taskussa) ja peilaa katkeruuttaan toiseen ihmiseen alistamalla tätä.
Tämä voi olla aitoa katkeruutta tai yksi elämän suurista nautintoaineista.
Usein henkinen alistaminen yhdistetään myös fyysiseen alistamiseen. Tällöin esim. myös
seksistä nautitaan samalla tavalla valtako-kemuksien kautta.
Nämä mieltymykset ovat yleisiä ihmisillä riippumatta yhteiskunnallisesta asemasta tai uskon määrästä.
Aito katkeruus tässä asiassa kuvaa vain murrosikäisyyttä.- Kysymys sinulle
Puhuit perversioista viitaten s/m juttuihin. Nim. poikalapsi on perverssi Raamatulliselta katsantokannalta. Kuinka te pervot aina löydätte toisenne?
- poikalapsi
Kysymys sinulle kirjoitti:
Puhuit perversioista viitaten s/m juttuihin. Nim. poikalapsi on perverssi Raamatulliselta katsantokannalta. Kuinka te pervot aina löydätte toisenne?
Vai olen minä SINUN MIELESTÄSI perverssi raamatulliselta katsantokannalta. En usko, että tiedät edes sivistyssanan perverssi merkitystä.
- lääk. t. opiskelija
Kysymys sinulle kirjoitti:
Puhuit perversioista viitaten s/m juttuihin. Nim. poikalapsi on perverssi Raamatulliselta katsantokannalta. Kuinka te pervot aina löydätte toisenne?
Sinä löysit kyllä itse jo kaksi "pervoa" kirjoi-tuksestani, vaikka se oli tasapuolinen ja totuu-dellinen. Tuolla herjaavalla asenteella kirjoittaminen ilman faktatietoa muuttuu aina tuskalliseksi, kun joutuu paljastamaan omat olemattomat korttinsa. Likainen mielikuvituksesi vähentää vain lisää uskottavuuttasi.
- tode'
on tosi valitettavaa, että ylläpito sallii sentasoiosta kielenkäyttöä, kuin tälläkin palstalla harjoitetaan niin uskovaisten, kuin ei-uskovaisten toimesta.
muuten. ihan sama seon sinullakin: kun argumentit on loppuunkaluttu, alkaa nimittely ja solvaaminen. ja alkaahan tuo usein jo ennenkuin on päästy niitä ns. argumentteja edes kaluamaankaan. - hansutuulia
on kielenkäyttö hyvinkin raamatullinen...;)
Sinulla on sitten varmaan varaa sanoa noin.- poikalapsi
Olisi muuten tosi mukavaa tietää, mitä ihmettä tarkoittaa "raamatullinen" kielenkäyttö. Muutenkin muutamat teistä käyttelevät tuota adjektiivia raamatullinen aika monissa paikoissa. Siis mitä se tässä yhteydessä on: saatanasta ja perkeleestäkö pitää puhua, armostako vai Vapahtajasta?
Törkeyksien kirjoitteluun teillä "uskovilla" on täysi oikeus, kun kerran uskontonne siihenKIN kehottaa taistelussa pahoja imisiä ja itse määrittelemiänne "syntejä" vastaan. Siis rivoilkaa te rauhassa; minun tapoihini eivät ole rivot jutut kuuluneet.
Niin, teistä EI saa sanoa totuuksia, ei =)) - niin puhut
poikalapsi kirjoitti:
Olisi muuten tosi mukavaa tietää, mitä ihmettä tarkoittaa "raamatullinen" kielenkäyttö. Muutenkin muutamat teistä käyttelevät tuota adjektiivia raamatullinen aika monissa paikoissa. Siis mitä se tässä yhteydessä on: saatanasta ja perkeleestäkö pitää puhua, armostako vai Vapahtajasta?
Törkeyksien kirjoitteluun teillä "uskovilla" on täysi oikeus, kun kerran uskontonne siihenKIN kehottaa taistelussa pahoja imisiä ja itse määrittelemiänne "syntejä" vastaan. Siis rivoilkaa te rauhassa; minun tapoihini eivät ole rivot jutut kuuluneet.
Niin, teistä EI saa sanoa totuuksia, ei =))Elämän tapasi ovat rivot:D
- poikalapsi
niin puhut kirjoitti:
Elämän tapasi ovat rivot:D
Ai tuota tasoa herjaa: MITÄ sinä tiedät minun elämäntavoistani?
- niin puhut!
poikalapsi kirjoitti:
Ai tuota tasoa herjaa: MITÄ sinä tiedät minun elämäntavoistani?
"MITÄ sinä tiedät minun elämäntavoistani?"
Täällä luetun perusteella liikaakin
- Kake
Niinpä tietysti, te odotatte, että kaikki uskovaiset vain ottaa vastaan teidän homoaivopesuanne ja avointa uskon halveksuntaanne, tietysti vaatien, että meidän argumentointimme on kristillisesti hienotunteista ja korkeamoraalista. Heti kun joku vastaa kansankielellä samalla tavalla takaisin olette moralisoimassa, että kunka se nyt uskovainen noin voi menetellä. Haluatte ikäänkuin lyödä sidottua. Me vaan puhutaan kansanne samaa kieltä, että te ymmärtäisitte mitä teille vastataan. Ilmeisesti viesti on tullut perille!
- frihet
Etkös sinä ole uskovainen poika?
Uskosta osattomat kyllä etsivät vikoja uskovaisista ja usein sen sinunkin kirjoituksista huomaa.
Ethän kaiketi uskovaista Jumalaksi luule?
Lohdutan sinua näin vuoden lopulla,kun olet "siittänyt" yhden homon joukkoomme tänä vuona lisää,tiedätkö kenen?
Että et ole mikään tuhka m...?ethän?
Olethan huomannut myös eri kirjoittajien eri kirjoitus tavat vastailla eri ihmisten kirjoituksiin.
Miten muuten itse koet sisimmässäsi uskovaiset ihmiset,meitähän on monia kristillisiä yhteisöjä?
Myönnätkö että olen oikessa ,jos sanon,että olet varsin alku askelissa raamatun tuntemisessa.
Uskotko että raamattu on elävän Jumalan elävää sanaa ihmiselle tänäkin päivänä. - simpukka
enkä yritä teeskennellä mitään pyhimystä.olen aito persoona,olen ihmisenä täällä maan päällä enkä jonkinlaisena teeskentelijänä.hyväksyköön ken tahtoo.
on liian rasittavaa teeskentely.naurettavaa.- frihet
Joidenkin ihmisten kielenkäyttö,ikään kuin on unohtanut määrätyt sanat,mutta kun "liha" saa vallan,niin sit muistuu uudet "aakkoset".
Ymmärrän kyllä,että on hyvää käytöstä huolehtia kielensä puhtaudestakin,mutta jos sisin ei yhdy ulkoiseen,niin ehkä on paras vaieta,jos pystyy.
Minä olen tällänen taapertaja ja puheenikin on usein hyvin "paistamatonta",vaan niin sitä on itsensä kanssa tultava minuiksi.
Olishan täällä mahdollisuus sivistys-sanoinkin esiintyä ja jopa niinkin ,ettei oma äitikään selkoa sais.
Stten joillakin on tapana ottaa raamatun kieli-asu,josta uskomaton ihmetellen etsii ymmärrystä.
Minulla on tällänen neljäs-osa kieli,että mikään ei ole täydellinen.
Vanha katukieli on vanhentunut ja suomen kieli pikku hiljaa mieliin muistuu tään svea-mamman kielen sekoittaessa sit soppaa ,kun siihen raamatullinenkin mausteeksi lisätään,niin johan on kokilla töitä,että sen voi tarjota syötäväksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti40330893Martinan lapset JÄLLEEN valjastettu valkopesureiksi
Ei tuo nainen todellakaan täysillä käy. Vauvakin tajuaa että kysymykset ja vastaukset ovat Martinan itsensä tekemiä, lapset vastaa mitä on käsketty. J4764215Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?972735Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1331901Teille, Venäjällä pelottelijat
Oletatteko ja väitättekö te, että Venäjä pystyisi tuosta vain miehittämään Suomen?5911670- 861596
Kakista se ulos nainen vihdoin viimein
Että haluat, kummatkin halutaan. Otan sinut kuumaan syleilyyn sitten.751570Ujostuttaa eräs aikuinen mies...
Mitä se tämmönen on... tuo mies aiheuttaa minulle ylimääräsiä tykytyksiä... Rohkeampana pyytäsin häntä ulos mut jospa hän... Miten mun vaistot ilmoit591506Jos me käytäs nainen
Ulkona niin mitkä olisi ne kolme asiaa joita tahtoisit kysyä tai kertoa minulle?721250