Paratiisin ilmasto

Haluan vastauksen

Paratiisi kuvataan jonkinlaisena trooppisena puistona Jt kirjallisuudessa ja piirroksissa.
Haluaisin tietää muutaman asian:

Muuttuuko koko maapallo trooppiseksi puutarhaksi?Jos niin käy, miten se on mahdollista?
Miten Suomen käy? Onko täällä enää 25 asteen pakkasia ja loskakelejä? Jos on, niin voiko sitä sanoa enää paratiisiksi? Paratiisissa ei ole kipua eikä sairautta,sanovat todistajat. Voinko kulkea pakkasessa vähin vaattein pakkasessa paleltumatta ja sairastumatta?
Entä jos tipahdan paratiisissa esim talon katolta,miten käy? Nousenko ylös ilman pienintäkään ryhjetta, aivan kuin mitään ei olisi tapahtunutkaan? Miten fyysinen ruumis voi saada sellaisen kestävyyden?

Minusta alkaa tuntumaan, että onkohan tämä paratiisioppinne sittenkään kovin pitkälle mietitty ja perusteltu asia.

5

344

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ja seuraaba potilas

      Älä huoli. Tuskin olet paratiisiin menossakaan.

      • haluan vastauksen

        Tämä on kamalaa. Kukaan ei osaa antaa minkäänlaista vastausta kun kysytään muutamaa perusasiaa,jota tuskin kukaan ei voi olla jt puheiden perusteella ajattelematta! Silti paratiisioppia tyrkytetään ainoana oikeana raamatunmukaisena totuutena. Tajuatteko itsekään miten typeriin oppeihin uskotte?


      • Lässynlässyn
        haluan vastauksen kirjoitti:

        Tämä on kamalaa. Kukaan ei osaa antaa minkäänlaista vastausta kun kysytään muutamaa perusasiaa,jota tuskin kukaan ei voi olla jt puheiden perusteella ajattelematta! Silti paratiisioppia tyrkytetään ainoana oikeana raamatunmukaisena totuutena. Tajuatteko itsekään miten typeriin oppeihin uskotte?

        Turha sinun on täällä inistä. Jos kiinnostaa, niin mene vinkumaan jehovien sivuille, ottavat sinuun yhteyttä https://watch002.securesites.net/contact/submit.htm


    • Provometri 1.0 build 158

      Tulos: 7
      Kohtalainen provokaatio

    • sööpäri

      Vaikka en itse niin kovasti paratiisia odotakaan, niin taitaa tuo ilmasto kuitenkin lämmetä täällä pohjoisessakin lähiaikoina.

      Ilmastonmuutos on todettu fakta. Syitä voidaan pohtia loputtomasti. Onko aiheuttajana ihmiset vai maapallon normaali kiertokulku? Siihen en uskalla sanoa mitään varmaa. Lämpimät kaudet ja jääkaudet ovat aina vuorotelleet tällä meidän kauniilla planeetallamme.

      Kaipa se paratiisin lämpö liittyy aika tarkkaan siihen, missä kohtaa Telluksen elinkaaressa ollaan. Mutta jos Suomessa on lämmin, niin päiväntasaajalla on kuuma. Jos jumala järkkäilisi asioita, niin tuntuisi loogisimmalta että hän säilyttäisi nykyiset olosuhteet.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      403
      30820
    2. Martinan lapset JÄLLEEN valjastettu valkopesureiksi

      Ei tuo nainen todellakaan täysillä käy. Vauvakin tajuaa että kysymykset ja vastaukset ovat Martinan itsensä tekemiä, lapset vastaa mitä on käsketty. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      476
      4186
    3. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      97
      2725
    4. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      133
      1892
    5. Teille, Venäjällä pelottelijat

      Oletatteko ja väitättekö te, että Venäjä pystyisi tuosta vain miehittämään Suomen?
      Maailman menoa
      590
      1657
    6. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      86
      1593
    7. Kakista se ulos nainen vihdoin viimein

      Että haluat, kummatkin halutaan. Otan sinut kuumaan syleilyyn sitten.
      Ikävä
      75
      1565
    8. Ujostuttaa eräs aikuinen mies...

      Mitä se tämmönen on... tuo mies aiheuttaa minulle ylimääräsiä tykytyksiä... Rohkeampana pyytäsin häntä ulos mut jospa hän... Miten mun vaistot ilmoit
      Ikävä
      59
      1500
    9. Jos me käytäs nainen

      Ulkona niin mitkä olisi ne kolme asiaa joita tahtoisit kysyä tai kertoa minulle?
      Ikävä
      72
      1245
    Aihe