Amerikkalaiset AUTOJÄTIT KONKURS-

SIN partaalla

Mutta kertooko uutinen amerikkalaisten autojättien tilasta myös muuta, vaikkapa koko USAn taloudelliseta tilasta?

Hesari näet kertoili, että amerikkalaiset sijoittajat liikkuvat ahkeraan ostelemassa uusia sijoituskohteita nimen omaan USAn ulkopuolelta.

Mutta minne he ovat unohtaneet amerikkalaiset "arvot"? Isänmaan

General Motors ja Ford ovat jotakuinkin konkurssitilassa.

GM:n ja Fordin konkurssia on jo pohjustanut alihankintafirman selvitystila. En muista nimeä, mutta konkurssi kolkuttelee tämän suuren tarvikevalmistajankin yllä.

Daimler-Chrysler on pysynyt pystyssä VAIN sillä, että matti ja maijja on ostantut MERSUJA VELAKSI. Mutta kun matti ja maijjakin alkaa olla lirissä, lienee se mesenkin tarinan loppu.

On jenkkisijoittaja jo unohtanut periamerikkalaisuuden?

Vai viedäänkö pääomia TURVAAN TULEVAN ROMAHDUKSEN ALTA ???

PUREEKO IRAK-INVAASION synnyttämät BOIKOTIT näin voimakkaasti. Onnitelkaamme itseämme!

t. Haans

10

1288

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kautta opettelevat auton tekoa. Ei auttanut bensasyöppöjen asfalttimaastureittenkaan teko, kun kansa haluaa parempia ja vähäruokaisempia sielläkin.

      Joskus kauan sitten Henry Ford näytti mallia, miten ja millaisia autoja ihmiset tarvitsevat, mutta sen jälkeen muut menivät ohi, jenkeillä kehitys pysähtyi ja taantui. Näin se on alalla kuin alalla, kun ei tuotekehitykseen satsata eikä markkinoista mitään opita.

      • ...

        Amerikkalainen ongelmanratkaisu on perustunut bensan halpana pitämiseen ja sodankäyntiin sen edestä. Nyt kun yhtälö on romahtanut, tulevat bensasyöppöjä maastureita tekevien amerikkalaisfirmojen ongelmat dramaattisesti esiin. Ongelmaa olisi pitänyt ratkaista edistyneillä pikkuautoilla ja bensaa olisi pitänyt verottaa kuten muualla maailmassa. Nyt Amerikka on yksin tekohengittänyt omaa autoilukulttuuriaan kun muualla maailmassa ongelmiin ja autotekniikan kehitykseen on pitänyt puuttua jo vuosia sitten. Amerikkalaisten ja sitä myöten koko maailman kannalta tilanne ei näytä hyvältä jos ko. jättiläiset kaatuvat alihankkijoineen.


      • huomion....

        ja rahanahnehtiminen.

        Näin siinä ahneelle aina käy. Mutta onnitelkaamme, boikotointi tekee tehtäväänsä-
        jatketaan samaan malliin.


      • totta on

        Koko kansakunta on pahassa pulassa.
        Ei yksin autoteollisuus, vaan myös energianhuolto, rakentaminen jne.
        Eurooppalaisten pitäisi kääntää tämä nyt japanilaisten tavoin voitokseen.


      • yxivain

        Jenkkiläisissä yrityksissä on tärkeintä osakkeenomistajille saatava tuotto seuraavan 3 kk:n aikana.Tähän ideologiaan sopii hyvin huonosti pitkäaikaiset investoinnit uuteen tekniikkaan ja tuotekehitykseen,koska nämä heikentävät lyhyellä välillä yrityksen tulosta.
        Tällä ideologialla yritettiin saneerata mm.Opelia 90-luvun puolessavälissä huonoin seurauksin.


      • ave-d
        yxivain kirjoitti:

        Jenkkiläisissä yrityksissä on tärkeintä osakkeenomistajille saatava tuotto seuraavan 3 kk:n aikana.Tähän ideologiaan sopii hyvin huonosti pitkäaikaiset investoinnit uuteen tekniikkaan ja tuotekehitykseen,koska nämä heikentävät lyhyellä välillä yrityksen tulosta.
        Tällä ideologialla yritettiin saneerata mm.Opelia 90-luvun puolessavälissä huonoin seurauksin.

        Tämä kvartaalitalous on yritetty saada Suomeenkin ja aika hyvällä menestyksellä saatukkin.
        "Sijoittajien" nimissä tehdään ihan mitä vain ja nopeasti. Siirretään tuotantoa sinne missä saadaan halvimmin tehtyä ja pian ollaankin tilanteessa, jossa ns. kehittyneet maat ovatkin kehitysmaita ja ent.kehitysmaat ovat saaneet vähän mammonaa harvoille ja paljon teollisuuden aiheuttamia tuhoja. Kuka täällä pystyy kuluttamaan jos ole millä kuluttaa??
        Eräs norjalainen, muistaakseni, ennusti hyvin tarkkaan ent. Neuvostoliiton kaatumisen? DDR:n luhistumisen? Ja öljy-Bushin ensimmäisen kauden alkuvaiheissa ennusti jenkkien romahtavan 20-25v kuluessa ja aikaisemmin jos öB jatkaa toiselle kaudelle... aikataulussa ollaan!


    • ENRONIT,

      eikö totta......

    • pissit tulee

      GM:n japsi ja eurobrandit ostaa muut firmat alehintaan ja aidot jenkkipirssit jää pikkuhiljaa historian hämärään.

      USA:n talous on jo pitkään kaivanut itselleen kuoppaa. Tässä vaanodotellaan että millainen tölväisy sen sinne kuopan pohjalle kaataa.

      "Itku pitkästä ilosta" - niinkus sanotaan.

      Bush alkaa taas kohta sotimaan että saa lakaistua talousongelmat maton alle, syyttää sitten vaikka Irania oman maan ahdingosta.

      • Dabuljuu

        Mitä? Justhan Bush televisiossa sanoi, että jenkkien työttömyys on alhaisin kuin koskaan -80-90-luvuilla ja talous kasvaa huristen vaikka hurrikaanit upotti nyy orliinssin ja meksikonlahden porauslautat..

        world is in envy of u.s. economy

        Mitä te oikein hälisette mututuntumalla siellä? Suomaalaisten routamaat muuttuu poronhoitoalueeksi, jossa tuontisähkö loppuu kohta, kun ruotsaalaiset ja norjaaalaiset sulkee hanat kovilla pakkasilla.

        Niin ja golf-virta muuten alkaa muuttaa suuntaansa, kun jäätiköt sulaat. Peräpohjolaa ei lämmitä enää leudot lounaistuulet vaan jääkausi tulee. Punttien kastuminen lämmittää hetken...


      • ...suomaalaisia
        Dabuljuu kirjoitti:

        Mitä? Justhan Bush televisiossa sanoi, että jenkkien työttömyys on alhaisin kuin koskaan -80-90-luvuilla ja talous kasvaa huristen vaikka hurrikaanit upotti nyy orliinssin ja meksikonlahden porauslautat..

        world is in envy of u.s. economy

        Mitä te oikein hälisette mututuntumalla siellä? Suomaalaisten routamaat muuttuu poronhoitoalueeksi, jossa tuontisähkö loppuu kohta, kun ruotsaalaiset ja norjaaalaiset sulkee hanat kovilla pakkasilla.

        Niin ja golf-virta muuten alkaa muuttaa suuntaansa, kun jäätiköt sulaat. Peräpohjolaa ei lämmitä enää leudot lounaistuulet vaan jääkausi tulee. Punttien kastuminen lämmittää hetken...

        jeps, ja virolaiset omistaa kohta suomenlahden meriliikenteen autolautat ja loputkin suomaalaisten firmat siirtyy kiinaan.

        kyllä jenkeillä on rahaa maksaa enronit ja autojätit, mutta epäilen suomaalaisten taskunpohjien riittävyyttä kun tappelette niiden ylisuurien ja ylipitkien asuntolainojenne kanssa.

        kahtokaa peiliin... puntit jäätyy kohta


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta

      Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas
      Maailman menoa
      213
      1413
    2. Mitä tapahtuu

      Syksyllä?
      Ikävä
      96
      1266
    3. Ikävöin sua

      Sä vaan pyörit mun mielessä, en saa sua unohdettua. Tilanteesta tekee vaikean sen kun molemmat ollaan varattuja ja tilan
      Ikävä
      3
      1047
    4. Oletko pitkävihainen ja onko sinulla " huono muisti muisti "?

      Mitä asioita et unohda tai anna anteeksi ? Mitä asioita voit " unohtaa" tai unohtaa? Vastaa koskien kaivattuasi tai yle
      Ikävä
      15
      951
    5. Neljä kuukautta vankeutta, kenelle?

      Kuka tuomittiin ehdottomaan neljän kuukauden vankeustuomioon ja korvauksiin?
      Suomussalmi
      9
      918
    6. Minä täällä vaan

      Ukko jota oot joutunu joskus sietämään työnpuolesta. Toivottelen kauniita unia💛
      Ikävä
      86
      890
    7. Olet huippunainen

      Ja onneksi tiedät sen itsekin.
      Ikävä
      32
      820
    8. Jos haluat jatkaa tutustumista

      Pyydä mut suoraan kunnon treffeille. En lähde mihinkään epämääräiseen viestittelyyn enää.
      Ikävä
      58
      814
    9. T, miten mun pitäis toimia

      Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest
      Ikävä
      37
      748
    10. Oho! Esko Eerikäinen joutuu palaamaan "kalakukkokaupunkiin" - Tämä syy ei jätä kylmäksi!

      Esko Eerikäinen on kyllä monessa mukana ja uskaltaa heittäytyä. Hatun nosto siitä! Eerikäinen palasi “kalakukkokaupunkii
      Kotimaiset julkkisjuorut
      44
      744
    Aihe