hermot menee!!!

:::::::::

tässä sitä nyt ollaan, tuntuu, että mikään ehkäisy ei sovi. tammikuussa 2005 aloin syömään meliane-pillereitä. söin niitä parisen kuukautta. mielialat vaihteli hirveesti. sitten eräs lääkäri vaihtoi pillerini femodemiin, nyt sitten lähtee hiukset päästä!! hiukset ovat ohentuneet ihan älyttömästi.. kondomi on tietenkin yksi vaihtoehto, mutta sen kanssa saa sitten pelätä koko ajan, että se menee rikki.
oon jotenkin totaalisen kyllästyny noihin pillereiden syömiseen, hiivaakin on vähän väliä.
mites olis kuparikierukka..? olen 19-vuotias ja en ole synnyttänyt. olen vakisuhteessa (ei siis tautiriskejä). voisko se olla mahdollisuus..?
vai vaihtaa taas toiseen pillerimerkkiin..?

3

376

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sandy

      Mä jouduin kokeilemaan neljää eri pillerimerkkiä, ennen kuin löysin sopivan. Kuparikierukkaa en lähtisi kenellekään suosittelemaan, koska sen laittaminen on kivuliasta ja kupari on myrkkyä ihmisen elimistölle. Mitä jos kokeilisit vaikkapa ehkäisylaastaria, ihon alle laitettavia kapseleita, Nuvaringiä tai jotain toista pillerimerkkiä?

      • Lady

        "Kuparikierukkaa en lähtisi kenellekään suosittelemaan, koska sen laittaminen on kivuliasta ja kupari on myrkkyä ihmisen elimistölle."

        Mahtaako itselläsi olla kokemusta kuparikierukasta? Kuparia erittyy todella vähän kierukasta elimistöön, vähemmän kuin ruoasta.. Kivutkin kierukkaa laittaessa ovat yksilöllisiä ja se on myös mahdollista asentaa puudutuksella.. Vaikka kivut olisivatkin kovat kierukkaa laitattaessa, niin eiköhän se ole sen arvoista, kun ehkäisyteho on 5 vuotta.. Eiköhän enemmän haitallista ole, jos käyttää vuosikaudet hormoniehkäisyä..


      • Tipi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      403
      30820
    2. Martinan lapset JÄLLEEN valjastettu valkopesureiksi

      Ei tuo nainen todellakaan täysillä käy. Vauvakin tajuaa että kysymykset ja vastaukset ovat Martinan itsensä tekemiä, lapset vastaa mitä on käsketty. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      476
      4186
    3. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      97
      2725
    4. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      133
      1892
    5. Teille, Venäjällä pelottelijat

      Oletatteko ja väitättekö te, että Venäjä pystyisi tuosta vain miehittämään Suomen?
      Maailman menoa
      590
      1657
    6. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      86
      1593
    7. Kakista se ulos nainen vihdoin viimein

      Että haluat, kummatkin halutaan. Otan sinut kuumaan syleilyyn sitten.
      Ikävä
      75
      1565
    8. Ujostuttaa eräs aikuinen mies...

      Mitä se tämmönen on... tuo mies aiheuttaa minulle ylimääräsiä tykytyksiä... Rohkeampana pyytäsin häntä ulos mut jospa hän... Miten mun vaistot ilmoit
      Ikävä
      59
      1500
    9. Jos me käytäs nainen

      Ulkona niin mitkä olisi ne kolme asiaa joita tahtoisit kysyä tai kertoa minulle?
      Ikävä
      72
      1245
    Aihe