Miksi suomalaiset tyrivät kaiken?

Emppu

Miksi suomalaiset saavat kaikki formaatit tyrittyä? Eikä se ole pelkästä rahasta kiinni, koska suomalaisversioissa on usein aivan idioottimaisia virheitä ja kömmähdyksiä. Eikö tässä maassa todella ole riittävän ammattimaista tuotanto-osaamista?

5

545

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tuuli

      aina tulee mieleen miljonääri-jussi, jossa miljonäärinä oli moukka, jolla ei ollut käytöstapoja, ei ulkonäköä, ei älyä, ei puhetaitoa. ja sitten lauma naisia, joita todella pantiin ohjelmassa halvalla. en kyllä siitä amerikan versiosta pitänyt, koska se oli niin siirappinen ja komistuskin tylsäksi koulutettu, mutta ohjelma oli sentään toteutettu jollain kokonaistyylillä. miljonääri-jussi oli niin törkeästi toteutettu, ettei sanat riitä kuvailemaan. aivan kauhea. mitäköhän nuo ohjelmaan osallistuneet tytöt miettivät jälkikäteen nähtyään ohjelman törkeyden? eikö heistä kukaan tosiaan ollut vielä tuossa vaiheessa kuullut amerikkalaisversiosta?

      • mau

        Tytöt miettivät varmasti samaa, mitä tavallinen tv:n katselija. He vain ottivat asian raskaammin.

        nimim. "olin mukana, aavistin hieman ettei kaikki jutussa ole kohdallaan ja jättäydyin taka-alalle eikä suurin osa katsojista edes muista minua enää"


      • mieltä ollaan

        M-Jussi oli todella junttien juhlaa. Mulle jäi mieleen ohjelmasta "hovimestarina" toiminut joku räkälän portsari peräkylästä, ja tavat olivat myös sitä myöten, verrattuna amerikan kolleegaan...
        Tyttöraukat, suoraan korvesta "hianostopiireihin", ei tavoista tietoakaan, Jussia unohtamatta.
        Ohjelma oli kiteytettynä: "Älypäät ulkomailla"


    • Porkkarauta

      Me suomalaisten tyrimme kaiken, koska olemme suomalaisia ja ikuinen tyriminen on meidän kohtalomme.

    • Pääviiru

      Vaimonvaihto-ohjelma on ollut jättimenestys, vaikka siinäkin on perisuomalaiseen tapaan möhlitty laittamalla mukaan yksinhuoltaja. Se on kyllä jännä juttu, että vaikka suomalaiset saavat kaikki formaatit tyrittyä, se ei silti estä niitä menestymästä. Ensi tuotantokaudelle pitää jo palkata ihan varmuuden vuoksi pari perhettä, jotka lupaavat tuotantoryhmälle käyttäytyä oudosti ja veemäisesti--ehkäpä tuplakorvausta vastaan? ;)

      Suuri Seikkailu ei perustu kansainväliseen vormuun, mutta se on monella tavalla paras esimerkki suomalaisen tv-tuotannon isosta kuvasta: hemmetin tökerösti tehtyä mutta megasuosittua. Alkuperäisformaattien käsittely Suomessa on yhtä hienovaraista kuin betonijyrän ajaminen posliinikaupan seinästä läpi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      133
      1935
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      28
      850
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      845
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      259
      728
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      64
      710
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      10
      677
    7. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      671
    8. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      644
    9. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      77
      642
    10. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      200
      635
    Aihe