Kyselisin olisiko jollakin myydä noita bravoja? Kuppikoko on tällähetkellä a70,kiinnostas b:t saada.
brava
annikka262
4922
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ostin itselleni käytetyt kupit ja ns. ilmalukon (Ebaysta), jolla imetään itse ilma ulos kupeista. Itselläni eivät toimineen, kun kupit menivät vähän huonoon kuntoon evätkä pitäneet painetta enää koko yötä. Eli kupit ovat roskiskamaa, mutta jos päädyt ostamaan manuaalisen ilmalukon SmartBoxin sijasta, niin laita viestiä tähän ketjuun.
Bravathan ovat mielettömän kalliit (tosin halvemmalla saat jos ostat osissa) ja kupit eivät oman kokemuksen mukaan kestä kahta käyttäjää. SmartBoxitkin ovat amerikkalaisten kekusteupalstojen tietojen mukaan hajonneet lähes poikkeuksetta ja niitä ei saa korjattua, jos ei ole Bravaa lailliselta jälleenmyyjältä tilannut. Ilmalukko ei taatusti hajoa, mutta ongelma on se, että kun kupit ovat kuluneet, voi paine karata yön aikana ja sitä ei huomaa. SmartBoxhan pumppaa tuollaisessa tilanteessa itse ilma ulos. Toisaalta taas ilmalukolla saa suuremman paineen, mikä on mahd. kasvun kannalta hyvä.
Nyt itsellä kokeilussa toinen laite, joka imee ilman ulos ja hellittä paineen vuorotellen. Lupaa tuloksia jo 90 min. päivässä. Katsotaan nyt miten sen kanssa käy...
Nyt kyllä iski avuttomuus kun vilasin tonne kyseiselle sivustolle kun kielitaitoa ei ole juuri yhtään:( Eli siis tuolta olet tilannut?Neuvoja?
Oli vähän rahat tiukoilla (eli en olisi koskaan voinut ostaa Bravoja virallista kautta Amerikasta, saati sitten Suomesta), joten tilasin erikseen käytetyt kupit/domet (mikä ei ollut hyvä idea) ja ilmalukon eri Ebay -myyjiltä. Kupeista maksoin n. 180€ ja ilmalukosta n. 80€ (sis. postikulut, mutta ei veroja ja tulleja). Veroineen yhteishinnaksi tuli ehkä n.350€.
Ulkomailta ostettaessa tuotteet vaan tarvii
tullata... Elämäni noloimpia hetkiä, kun yritin selittää tullin tädille, mitä olin tilannut. Jos tilaa EU -maista, tältä nöyryytykseltä tosin säästyy.
Eli vaihtoehtoja on monta.
1.Jos ostaa Bravan Suomesta esim. Siluetista se maksaa tuhansia.
2.Jos ostaa BravaOnEbay -nimiseltä myyjältä Ebaysta,(se on siis Bravan virallinen nettimyyjä) saa tuotteelle jonkinlaisen takuun ja oikeuden ostaa uusia kuppeja jos tulee tarvetta. Kuitenkin, jos netistä tilattu tuote hajoaa, kestää aika kauan, ennen kuin saavat lähetettyä uudet osat Suomeen asti. Ja näin ostettuna lääkärin valvonta (joka tosin mielestän on turhaa) puuttuu.BravaOnEbayn setit myytiin muistaakseni yleensä n. 900$ hintaan johon täytyy lisätä postikulut 200$ ja Suomen verot (22% alv) sekä tullit (varmaan n. 10%).
3.Suoraan Bravalta USA:sta myydään myös ulkomaille settejä, joiden hinta on 1200€ (en muista, sisältyivätkö postikulut), johon lisätään jälleen verot ja tullit. Tähän hintaan saa lääkärin valvonnan netin kautta ja oikeuden tilata lisää kuppeja 300€/pari.
4. Jos tilaa epävirallisesti ja mahdollisesti osissa, niin kuin itse tein, saa halvimmalla, mutta ilman mitää takuita tai varmuutta siitä, että löytä uusia kuppeja jos tarvetta tulee.
Selitykseni alkaa olla aika massiivisen pituinen, mutta loppuyhteenvetona voisin sanoa, että mikäli olet valmis tilaamaan käytetyt/uudet Bravat ilman takuita ym. halvimmalla selviät, jos löydät ne ebay.co.uk :sta brittimyyjältä, koska silloin niitä ei tarvi tullata, postimakut on pienemmät ja arvonlisäveroa ei tarvi maksaa uudestaan (en jaksa uskoa, että Bravoja löytyisi vielä Suomen markkinoilta). Jos ostat osissa, niin kuin itse tein koht. huonolla menestyksellä, pääset vielä halvemmalla.
Että siitä vaan laittamaan tarjouksia... Kehotan kyllä kahdesti harkitsemaan käytettyjen ostoa. Paitsi että ne kupit on aika kauheassa kunnossa yhden käyttäjän jälkeen, eivät ne välttämättä enää pidä ilmaakaan. Laita lisää viestejä jos tulee vielä kysymyksiä, Bravargh niminen sivustokin tarjoaa hyvää tietoa, jos jaksat sanakirjan kanssa tapella:)
Palasin äskeisen viestin kirjoittamisen jälkeen selailemaan vanhoja Brava -aiheisia sivuja ja päädyin Siluetin sivuille, joilla sanottiin että nykyään Suomesta voi saada aloituspakkauksen 1750€:lla. Kun itse ostin Bravani, maksoivat ne Suomessa yli kymppitonnin.. Eli tuo vaikuttaisi olevan paljon parempi vaihtoehto kuin tilata suoraan Bravalta USA:sta. Hintaero ei ole verojen jälkeen suuri ja tulee varmasti helpomaksi näin. Mutta epävirallisilta kauppiailta tilaaminen on edelleen halvempi vaihtoehto, tosin riskialtis. Sekoitinko entisestään?