Olen käynyt näitä bensa vai diesel keskusteluja läpi, enkä saa omaan ongelmaani oikein ratkaisua.
Tämänhetkinen auto:
Citroen Xsara 1.6 bensa, 80tkm, vm -00
Lainaa jäljellä autosta n. 7200e (30kk)
Tähtäimessä:
Toyota Corolla 2.0l diisseli, 80tkm, vm -04
Hinta 20t e ja se pitäisi hankkia 5v laina-ajalla.
Tuon xsaran hankin silmälläpitäen. n. 8000km/v ajoja, mutta muuton takia, ajoa tulee nyt n. 28tkm /v.
Jos lasken että 30kk päästä xsarassa olisi lasissa n. 180tkm, siitä tuskin saisi autoliikkeessä enää kuin lämmintä kättä, toisin kuin 180tkm ajetusta dieselistä.
Autokaupassa kävin kyselemässä ja joutuisin heittämään 1500e riihikuivaa tiskiin, ennenkuin korsa irtoaisi. Kysymys kuuluukin, kannattaako tämä vai pysynkö ranskalaisessa?
Bensa sitikan vaihto diissel korsaan
7
1148
Vastaukset
- ...
...
- Hande
Itse kyllä tuolla summalla vaihtaisin.
Kyllä se vaan "ikävä" tosiasia on että Corollasta tulet saamaan myöhemmin paremmin taas vaihdossa... - Epäilen
Puuttuuko välirahasta yksi nolla ?
- Kilometrithukassa
=P ei puutu. 20t maksavaan autoon tuskin pitää laittaa 15t e välirahaa. Kyllähän tuo sitikka on enemmän arvoinen kuin lainan osuus.
- Rahamies
Kilometrithukassa kirjoitti:
=P ei puutu. 20t maksavaan autoon tuskin pitää laittaa 15t e välirahaa. Kyllähän tuo sitikka on enemmän arvoinen kuin lainan osuus.
koska joudut ottamaan 5 vuotta lainaa? Väliraha EI ole 1500 Euroa, vaan se on käsiraha sitikan lisäksi.
Mainio.net laskurilla saadaan polttoainekulut:
http://www.mainio.net/calculator.asp?path=1;13195;13199;13204;14387
Oletus kaupunkiajoa 8000 km/v ja maantie 20000 km/v.
Toyotan polttoainekuluiksi (116 hv mallille) 1816 EUR / vuosi eli 0,06 EUR / km.
Citroenille taas tulee polttoaine kuluiksi 2904 EUR / vuosi eli 0,1 EUR / km
=> Ajomatkan pituus, jolla dieselvero kuoleentuu
Eritellyllä kulutuksella: 11333 km / vuosi
Yhdistettyllä kulutuksella:13315 km / vuosi
Kun ottaa varman päälle, niin käyttää tuota yhdistettyä km-määrä => 28000km-13315km=14685 km
=> "Säästöä" bensaan verrattuna vuosittain noin 580 €. 5-vuodessa se on 2900 € elikä kokonais säästö 5-vuodessa on 2900€-1500€=1400€ eli 280 €/vuosi.
Tämän lisäksi Corollalla on 220 tkm ajettuna dieselinä hiukan parempi jälleenmyyntiarvo kuin saman verran ajetulla Xsaralla. (Jälleenmynnti arvo ehkä noin 2000€ korkeampi samoilla km lukemilla, jos katsellaa vastaavien merkkien/mallien eroja nyt vm. 1995-1996 kohdalla.)
Eipä muuta kuin kauppoja hieromaan ;-)- kuin lainasi
verran rahaa.vaihda pian muuten menee miinukselle...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1383809Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri3362944Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt81855Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa51588Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja41069- 71914
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar38854- 44764
- 64724
Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat22708