Ainako käännytys mielessä?

Muutama viikko sitten joku täällä oli iloinen joulusta, koska silloin ihmiset herkistyvät ja alkavat helluntailaisiksi - ovat siis kätevästi käännytettävissä. Nyt sain kauhukseni lukea seuraavaa alempaa:"Hautajaistilaisuudessa monen mieli on herkkänä ja Sana voi tulla lähelle." Siis: IHANKO te oikeasti olette koko ajan käännytysmielin liikeellä? Eikö ihmisten anneta edes surra rauhassa ilman käännytysintoisten päällekäyvää "tarjoilua"? Ihmiset hei: jos noin todella ajattelette, ei paljoa naurata!
201245
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

Kyllä on paljon väärää röyhkeyttä liikkeellä ja siinä samassa taitamattomuutta. Inhottaa rakkaudeton hyväksikäyttö hautajaisissa ja joulunakin. Hiljaisuus ja elämä kertoo kantajastaan enemmän kuin köyhät sanat ja tylsät lehdet.

Äänestä
  • sitä "oikeaakin" röyhkeyttä ?

    Äänestä

Sinä olet melkoinen viheltelijä vaikket homona syntynytkään,koska et ole sitä millään edes perustellut.

Olisi melko kiinostava kuulla miten sinun mieleisesi muisto tilaisuudet tulisi viettää???
Eiköhän siinä tulisi ajatella myös vainajan tahtoa?
Ehkä myös omaisten tahtoa,kuinka he haluavat muisto tilaisuuden vietävän päätökseen.

Sinulle varmaan olisi mieleen helari vainajaa haukkua kuin piika koiraa.
Täällä ainakin sen kuvan olet itsestäsi antanut ,että helarit ovat kuin orava puussa ja sinä rakki-koirana puun juurella,pippeli pystysssä.

Eihän sinun sairaassa päässä liiku muu kuin homous ja helareitten haukkuminen.

Oletko lopun ajan työmiehen alla?,kun et täällä äänessä ole?
Töitähän et ainakaan tee.?

Äänestä
  • Jahas: JOS vainaja on ITSE halunnut, että saattoväkeä käännytetään hautajaisissa, niin silloin se tietysti minullekin sopii. Harva vainaja taitaa moista toivoa. Muuhun, mistä minua asiattomasti syyttelet, en viitsi vastata.

    Kuka on käskenyt haukkua vainajaa?

    Äänestä

  • Olisi tainnut sinullekin olla parempi kun olisit juoppona pysynyt. Taitaa tuo lahkolaisuus pitemmän päälle degeneroida aivosoluja huomattavasti pahemmin kuin krooninen alkoholismi. Juopot ovat usein lähimmäisenrakkaita ja esimerkillisen solidaarisia jakaen keskenään kaiken. Helluntailaiset sen sijaa ovat lähes poikkeuksetta ahneita ja häikäilemättömiä, jotka ovat valmiit viemään jopa oman lahkon jäseniltä tuhkatkin pesästä. Henkinen suorituskyky on monilla samaa tasoa kuin sinulla: joissain kammareissa ei ole päällä kuin korkeintaa peruslämpö.

    Ottaisit vaan pienet neuvoa-antavat. Jospa se ajatuskin saisi edes vähän stimulaatiota.

    Äänestä

Miten sinun homo-käännytystyöhön helluntailaisuus-palstalla tulisi suhtautua?

Äänestä
  • Homoksi ei voi kääntyä eikä käännyttää. Sitä joko on homo tai ei ole, eikä se asia muuksi muutu. Sen sijaan helluntailaiseksi voi painostaa, vietellä, houkutella. Siinä on vissi ero.

    Äänestä

  • poikalapsi kirjoitti:

    Homoksi ei voi kääntyä eikä käännyttää. Sitä joko on homo tai ei ole, eikä se asia muuksi muutu. Sen sijaan helluntailaiseksi voi painostaa, vietellä, houkutella. Siinä on vissi ero.

    sinullakin oli ensin hekumallisia ajatuksia ja ne laitoit teoksi. sinä valitsit elämätavan olla hintti. sinun morsian on biseksuaali. hän voi ottaa naisen elämään. onhan talo ilman vaimoa kuin kynttilä ilman tulta.
    partanen mies toista partasta pussaa...

    Äänestä

  • poikalapsi kirjoitti:

    Homoksi ei voi kääntyä eikä käännyttää. Sitä joko on homo tai ei ole, eikä se asia muuksi muutu. Sen sijaan helluntailaiseksi voi painostaa, vietellä, houkutella. Siinä on vissi ero.

    HÖMÖ!
    Alkiksena joko ollaan tai ei olla ?
    Hömöksi joko synnytään tai ei synnytä,niiku juopoksi joko synnytään tai ei,mutta sinäpä et ole tuonu syntymä todistustasi,että homoksi synnyit,enkä minä ,että juopoksi.

    Minulle katos HÖMÖ nämä kumpikin ovat synniksi raamatun perusteella laskettu.
    Jumala vihaa syntiä,ei Jumala ole fobinen,eikä pelkää edes Hömöä.

    Ei minustakaan kääntymällä juoppoa tullut ,vaan juomalla.
    Kerronko myös miten sinusta tuli HÖMÖ?
    Nuo pisteet oon päällä siksi ,kun laiskuuttaan jää usein pisteet vähiin,ettet nyt siitä pahastu HÖMÖ.

    Äänestä

  • poikalapsi kirjoitti:

    Homoksi ei voi kääntyä eikä käännyttää. Sitä joko on homo tai ei ole, eikä se asia muuksi muutu. Sen sijaan helluntailaiseksi voi painostaa, vietellä, houkutella. Siinä on vissi ero.

    "Homoksi ei voi kääntyä eikä käännyttää. "
    - Voi, samalla tavalla kuin heteroksi.

    ***

    " Sitä joko on homo tai ei ole, eikä se asia muuksi muutu. "
    - homoudesta voi eheytyä.

    ***

    Äänestä

Jos tarkoitat jotakin minun kirjoittamaani tekstiä, niin haluan selventää vähän. En usko että ihmisen kannattaa toista alkaa käännyttää, se ei yleensä kannata. Jumala voi käännyttää ja toivoisin että näin saisi tapahtua esim. Jumalan Sanasta puhuttaessa tai jonkun hengellisen laulun sanojen kautta esimerkiksi, muitakin tapoja on. Mielestäni ei ole käännytystä antaa vaikkapa lahjana hyvä Joululehti tai hengellinen kirja. Kukaanhan ei pakota niitä lukemaan, mutta tämä on mahdollista.

Jos joku ihminen on tullut uskoon niin tuo ilo usein tulee jotenkin läpi, vaikka hän ei sitä tahtoisi mainostaakaan. Tämäkin saattaa ihmisiä ärsyttää, mutta emme voi olla aina kaikille mieliksi. Hautajaisissa ja joulukirkossa puhutaan Jumalan Sanaa. Jos ihmisen oma elämä on täysin ristiriidassa Raamatun opetuksen kanssa, voi tuo Sanan kuuleminenkin ahdistaa.

Jumalan Sanasta voi puhua hyvin monilla tavoin, ja näihin tilanteisiin tarvitaan Jumalan johdatusta ja rakkautta että se olisi Jumalan Sana joka saa puhutella ihmistä eikä ihmisen tökerösti runttaama tuomiosaarna, josta usein aiheutuu vastustusta ja pelkoa. Näillä viimeksimainituillakin voi olla paikkansa, mutta en oikein usko että Joulu tai hautajaiset ovat otollisia tilaisuuksia nuhdesaarnan pitämiselle.

En ainakaan itse haluaisi ahdistella suruaan läpikäyvää, mieluummin vaikka salaisesti rukoilen.

Kuitenkin jos Jumala kehoittaa sanomaan jotakin, niin varmasti silloin näin teen.

Tästä "selvennyksestä" tuli vähän sekava ja eri mieltä saa ihan vapaasti olla.

Äänestä

astumaan esille sopivalla ja sopimattomalla ajalla. Mitäs tuohon sanot ?
Evankeliumin julistaminen,todistaminen Jeesuksen verestä,Golgatan työstä,Hänen uhristaan ihmisen hyväksi,synnin sovittaminen ristiin naulisemalla Jumalan Poika,on kuule niin paljon suurempi ja tärkeämpi asia,kuin syntisen kuolevaisen kuolema konsanaan.Olkoon sitten uskovainen ta ei !
Eikä tietääkseni,en ainakaan ole kuullut,että helluntailaiset käyttäytyisivät häiritsevästi tai loukkaavasti missään tilaisuuksissa,ja vähiten nyt hautajaisissa,sillä vainajaakin tulee kunnioittaa,jokainen meistä kerran on samassa tilassa.

Jeesus sanoi,"Anna kuolleitten haudata kuolleensa,mutta seuraa sinä minua."

Eikä kukaan ole käännyttämässä ketään,vaan todistetaan Herrasta,ehkä niinkuin Johanneskin. "Katso Jumalan Karitsa,joka pois ottaa maailman synnin."
Siinä on maailman tärkein asia.

Äänestä

Tuolla alempana joku kirjoitti, että hän kyllä ryhtyy käännyttämään hautajaisissakin, jos henki niin käskee.

Tuollaisen mielipiteen kirjoittajalta puuttuu kaikki se, mitä ihmisen tekee ihmiseksi: empatia, tilannetaju, toisen ihmisen aseman ymmärtäminen, tahdikkuus, ajattelukyky jne.

Vieraitten ihmisten hautajaisillakaan ei näköjään ole hänelle mitään muuta merkitystä kuin se, että saa messuta omaa älämölöään.

Ja vielä joku voi ihmetellä, miksi uskovaisia pidetään typerinä ja epämiellyttävinä ihmisinä.

Äänestä
  • miksi se helluntaihenki kehoittaa kääntymään lahkoon muun kuin rahan vuoksi.
    Onko ero uskon ja lahkolaisen välillä?
    Uskossa ei ole mitään vikaa, mutta yksilöissä sitä on.

    Äänestä

  • kerro mihin keskusteluun viittaat?
    omaatko sinä itse empatiaa , tilannetajua , toisen ihmisen aseman ymmärtämistä , tahdikkuutta , ajattelukykyä JNE Et varmaan liene uskossa? Oletko sinä miellyttävä?

    Äänestä

  • missä keskustelussa kirjoitti:

    kerro mihin keskusteluun viittaat?
    omaatko sinä itse empatiaa , tilannetajua , toisen ihmisen aseman ymmärtämistä , tahdikkuutta , ajattelukykyä JNE Et varmaan liene uskossa? Oletko sinä miellyttävä?

    omaatko itse kun et osaa vastata. Olet uskovainen yö rienaaja palstalla. Oletko sinä hyvä rienaaja vai huono. Kerro. Onko Jeesus
    mukana ??

    Äänestä

  • lukemaan kirjoitti:

    omaatko itse kun et osaa vastata. Olet uskovainen yö rienaaja palstalla. Oletko sinä hyvä rienaaja vai huono. Kerro. Onko Jeesus
    mukana ??

    mihin keskusteluun viitattiin?

    Äänestä

älä huoli pojusein,ei sinua kukkaan ole kääntämässä mihinkään päin; Kun sinä olet kokonaan pimentynyt hengellisille asioille? Joten toivotan onnea siulle ja sinun miehimys kaverilles: Ja vielä vaikka kuinka savuat sappeasi, siis vaikka hellareihinkin, niin tiedä se, että raamattu ei anna tukeansa sinun vieteillesi, eikä monelle muullekaan saastalle; Mitä yrität täällä syöttää ihmisillen,,, ja vielä uskot, että valveutuneet sen hyväksyisi,me hyväksymme vain totuuden eikä ihmisten lihan-mieliä.....kyllä jämti on näin

Äänestä
  • No, vastaus kai se oli tuokin, vaikkei asiassa pysynytkään...

    Vai tottuden vain re "valveutuneer" hyväksytte? Miksi sitten valehtelette niin usein?

    Äänestä

  • poikalapsi kirjoitti:

    No, vastaus kai se oli tuokin, vaikkei asiassa pysynytkään...

    Vai tottuden vain re "valveutuneer" hyväksytte? Miksi sitten valehtelette niin usein?

    miehimys?

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 14 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


poikalapsi kirjoitti:

Muutama viikko sitten joku täällä oli iloinen joulusta, koska silloin ihmiset herkistyvät ja alkavat helluntailaisiksi - ovat siis kätevästi käännytettävissä. Nyt sain kauhukseni lukea seuraavaa alempaa:"Hautajaistilaisuudessa monen mieli on herkkänä ja Sana voi tulla lähelle." Siis: IHANKO te oikeasti olette koko ajan käännytysmielin liikeellä? Eikö ihmisten anneta edes surra rauhassa ilman käännytysintoisten päällekäyvää "tarjoilua"? Ihmiset hei: jos noin todella ajattelette, ei paljoa naurata!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu