Lähde: Israelin kansainväliset uutiset (IsraelNN.com) (vapaa suomennos)
Israelin muinaisesineiden asiantuntijoiden (IAA:n) kaivauksissa Megiddon vankilassa on löytynyt harvinainen Kristillinen rakennus 300-400 jKr. ajalta.
Rakennuksen lattiasta löytyi kaiverrus jonka vaikutelma oli että rakennelma oli omistettu, “Jumalan Jeesuksen Kristuksen muistolle.”
Kolme kreikkalaista kaiverrusta löydettiin mosaikki-lattiasta, kuin myös koriste-kuvioita, geometrisesti suunniteltuja ja iso metalli koristeltuna kalojen kuvilla.
Kaiverrukset käännettiin Jerusalemin Hebrealaisen Yliopiston Professorin Leah Di-Segnin toimesta.
Pohjoisin kaiverrus oli omistettu sotaherra Gaianuksen puolesta, kuka lahjoitti varat mosaikki-lattiaan hänen omasta varallisuudestaan. Itäisin kaiverrus korostaa neljän naisen muistoa: Primilia, Kiraka, Dorothea ja Crista. Läntisin kaiverrus muistaa tiettyä Jumalaa rakastavaa Akeftosta, kuka lahjoitti alttarin Jumalan Jeesuksen Kristuksen muistolle.
IAA:n kaivausten esimies Jotham Tefer sanoi että kaiverrukset - mukaanlukien, muun muaassa, kirjainten tyyli ja sanamuoto - ja löydökset olisivat 300-400 luvulta jKr.
“Kristilliset rakennukset tältä ajalta ovat harvinaisia löydöksiä Israelissa. 300-400 luvulta oleva mosaikki, mukaanlukien kaiverrukset, ovat todella harvinaisia. Tämä on ainutlaatuinen ja tärkeä rakennus (elättää toivoa) meidän ymmärryksellemme Kristinuskon alkuajoista tunnistettuna ja virallisena uskona,” Tefer sanoi.
Tämä kyseinen uutinen tuli minua vastaan, juuri silloin kun epäusko oli valtaamassa sydäntäni. Ja tämä oli vastaus rukoukseen, kun rukoilin Isältä, että hän ilmoittaisi minulle, olenko väärällä polulla kun uskon hänen olevan Isä Jumala, lihaksi tullut Kristus, ja Isän nimi on Jeesus, joka on yli kaikkien ja kaikki on saman nimen alle alistettu. Ja tämä uutinen tuli vastaani muutama päivää sen jälkeen.
Myös muutama päivä siitä, tuli eräs veli vahvistamaan, kun toi julki sen, että 300 luvulla kirkko muutti niin, että kaikkien "kristittyjen" tuli tunnustautua kolmepersoonaiseen jumalaan uskovaksi, ja kaikki muut julistettiin vääräuskoisiksi ja pakanoiksi, jopa juutalaiset. Ja kirjoituksia muutettiin sen mukaan, minkä kirkko asetti ainoaksi totuudeksi. Monia kohtia, joista pystyttiin muokkaamaan kolmipersoonaisen jumalan "kuva", se tehtiin, jotta ihmiset eivät nousisi kapinaan, vaan uskoisivat valheeseen.
Mutta uskon niin, että ne jotka toisilta sulkevat tien, eivät itse sisään pääse, vaan joutuvat syvemmälle orjuuden ikeeseen, josta Jeesus meidät tuli vapaaksi tekemään, uudella liitolla ja syntien unohtamisella ja pois pyyhkimisellä. Koska valhe sitoo raskaaseen ikeeseen ja pelkoihin ja ahdistuksiin, mutta Kristuksessa ihminen on vapaa näistä kaikista; eikä hän pelkää edes kuolemaa, koska on Kristuksen kanssa kuollut ja elää Jumalan Voimasta ja Jumalalle.
Niin paljon halusi kirkot erottautua juutalaisista, että he tekivät itselleen oman jumalankin. Koska juutalaisten Jumala, joka on kaiken maan ja taivaan Herra ja Luoja, on yksi, eikä toista jumalaa ole. Mutta kirkko teki kolmipersoonaisen jumalan, hiljalleen ja ikäänkuin salassa alkoi vääristää Totuutta, verhoamalla Totuudella se suuri valhe, joka kielletään kymmenessä käskyssäkin ja lain kirjoissa. Koska Jumala on yksi, eikä toista ole.
Syntyi siis uusi uskonto, vaikka Kristuksesta se ei ollut, vaan ihmisistä. Koska Kristus tuli tekemään meidät vapaaksi, mutta ihmisten tahto on se, että heidän tulle noudattaa tiettyjä kaavoja ja olla suuria massoja ja yksimielisiä vaikka eivät käsittäisi. Harvat ovat ne, jotka löytävät Elämän, koska eivät etsi sitä, vaan etsivät kaikkea joka tässä katoavaisuudessa toisi nautintoa ja lohtua. Etsivät kaikkea sielullista kokemuksista ja erilaisista tunne-elämyksistä ja rituaaleista, kaavojen noudattamisesta ja oman kunnian etsimistä, miellyttämällä ihmis-mieltä, välittämättä siitä mikä Jumalan tahto on.
Koska ei kukaan voi tehdä Jumalan tahtoa, joka ei häntä tunne. Eikä kukaan voi tuntea häntä, joka ei häntä etsi. Eikä kukaan voi etsiä häntä, jos sydän on kiinni katoavaisuudessa ja näkyväisissä. Eikä kukaan löydä rauhaa ja lepoa ihmisistä, vaan Jumalan Kaikkivaltiaan luota se löytyy; ja se salaisuus on Kristuksessa tuotu julki, ja harvat ovat ne jotka ovat sen oppineet tuntemaan ja sitä rakastavat.
Koska Kristuksessa ON Jumalan täyteys. Jumala valmisti itselleen majan, koska hän ei käsintehdyissä asusta. Jumala valmisti nimelleen temppelin, joka on ikuinen, eikä katoavainen. Jumala tuli ihmisen kaltaiseksi, ja vaelsi ihmisten tavoin, mutta teki sen täydellisesti Jumalan tahtoa tehden, koska ei kukaan muu tiedä Jumalan tahtoa, kuin Jumala itse.
Eikä Jumala anna kunniaansa toiselle, joten hän itse tuli kaikkien ihmisten Herraksi, näkyväisessä ruumiissa, joka Jumalan kuvaksi luotu on. Eikä kukaan muu voi muuttaa testamenttia, kuin testamentin tekijä; ja vanha kattoi yhden heimon, mutta uusi kattaa koko maailman. Vanha oli mahdoton ihmiselle täyttää, koska ihminen ei ole täydellinen, vaan yksin Herra on täydellinen.
Ja Herra teki tyhjäksi kaiken uskonnollisen, joka noudattaa ikäänkuin perinnäissääntöinä erilaisia toimia ja rituaaleja, vaikka ei tuntisikaan sitä kuka ne on määrännyt. Ja luetaan ja opetetaan kirjoitusta, mutta ei tunneta sitä, josta ne kertovat; ja vaikka niitä muutellaan, niin sokeasti opetetaan sanasta sanaan täydellisenä totuutena, koska ei tunneta Totuutta, vaan on mielistytty tapoihin ja tunteisiin ja juhliin ja aikoihin, ja noista pidetään kiinni, mutta ei tunneta sitä joka ne on säätänyt.
Paljon valheen keskellä on epäusko etsijän vaivana, koska toinen kohta kertoo toisin, ja toinen aivan toista. Mutta ne jotka Herraan turvaavat kaikessa, eivät joudu häpeään, eivätkä eksy. Koska Herra on Voimallinen pitämään huolen omistaan, jotka hänen ääntänsä kuulevat, eivätkä ota vaaria ihmisistä, jotka valhetta kylvävät tietoisesti tai tiedostamattaan.
Koska Herra on tuonut julki, että ne kylvävät turmiota, jotka ihmisiin turvaavat, eivätkä häntä kuule. Herra siunaa kaikkia, mutta niitä hän ei kuule, jotka eivät häntä tunne, eivätkä häntä sydämeensä ottaneet vastaan. Koska paljon on niitä, jotka pitävät kiinni tiedosta ja sitten sitä kutsuvat uskoksi, vaikka heidän ymmärryksensä, ei sitä olisikaan käsittänyt.
Ja se on kuollut kirjain, että ottaa vaarin sanasta, ilman että edes sitä edes ymmärtää. Herra antaa ymmärryksen, mutta ne jotka sokeasti vaeltavat ja kuulevat ihmisiä, ja pitävä kiinni heidän todistuksistaan, eivätkä kuule Herraa, joka on Henki, joutuvat harhaanjohdetuiksi.
Autuas on se joka Herraa etsii kaikesta sydämestään, sielustaan, hengestään, mielestään. Ja turvaa Herraan kaikessa, eikä anna sijaa epäuskolle. Koska jos epäuskolle antaa sijan sydämessä, niin ottaa itselleen vaariksi kuolleen sanan. Ja se jonka alaisena on, siltä myös palkan saa. Ja joka ottaa vaarin katoavaisesta, saa katoavaisen palkan; mutta joka ottaa vaarin katoamattomasta, saa katoamattoman palkan.
Herrani ja Jumalani Jeesus Kristus on katoamaton, eikä koskaan kuole. Ja kaikki jotka häneen luottonsa laittavat, välittämättä ihmisten todistuksista ja suurista sanoista, perivät Jumalan valtakunnan ja ikuisen elämän. Koska ei Herra ole piilottanut salaisuutta tietoon, vaan uskon siemen on se, josta versoo kaikki muukin; kaikki ymmärrys, viisaus, taidollisuus, pitkämielisyys, armollisuus, rauha, levollisuus, oikeamielisyys, puhtaus, siveys, pyhyys, laupeudellisuus, sekä kaikki mikä on Jumalan mielen mukaista ja hänen valtakuntansa perustukselle otollista.
Ylistys ja kunnia ja kirkkaus ja voima ja valta, Herralle Jeesukselle Kristukselle, joka ilmoittaa salat ja antaa meille ymmärrystä ja viisautta, ettemme me lankea epäjumaliin, tai hienosti sommiteltuihin tarinoihin, Isälle kunnia, iankaikkisesta iankaikkiseen, Amen.
Herra vastaa rukouksiin
9
232
Vastaukset
- hansutuulia
Juuri näin! siukkuja.
- ?..
Jeesus ja Pyhä Henki ovat siis Jumala. Jumalan eri ilmentymismuotoja ? Ja näin ollen on ihan sama rukoileeko Jumalaa vai Jeesusta, kun he ovat yksi ja sama "henkilö"
- Hengellinen
Lue ja tutki kirjoituksia, niin Totuus suodattuu lopulta esille; koska ne jotka etsivät Herraa, löytävät hänet, mutta ne jotka eivät häntä etsi, eivät häntä löydä.
Tässä vielä linkki josta voit tutkia ja tutkia, miten minä itse uskon ja kuka on minun Jumalani ja Herrani: http://groups.msn.com/Kristuksenseuraajat - frihet
Hengellinen kirjoitti:
Lue ja tutki kirjoituksia, niin Totuus suodattuu lopulta esille; koska ne jotka etsivät Herraa, löytävät hänet, mutta ne jotka eivät häntä etsi, eivät häntä löydä.
Tässä vielä linkki josta voit tutkia ja tutkia, miten minä itse uskon ja kuka on minun Jumalani ja Herrani: http://groups.msn.com/KristuksenseuraajatJopa uuden testamentin sivuilla mainitaan ,"ettei ole ketään joka etsii,ei yhden yhtäkään".
Jumala on se joka kutsuu ja kun Hän kutsunsa antaa,niin olisi oltava "kuulevat korvat".
Sen jälkeen näkisin ,että on montakin etsimisen aihetta,jopa pysyä Herraa lähellä.
Kun olemme sanan kuulolla,niin silloinhan olemme jo lähellä ja sanakin sanoo, "etsikää Herraa kun Hän lähellä on ja uskovaisille ehkä hyväksi muistutukseksi,koska uskokin voi kylmetä.
En ole lainkaan varma saitko ajatuksen juoksustani selvää,mutta luulisin ,koska noin perustellusti asiaa ilmi toit. - Hengellinen
frihet kirjoitti:
Jopa uuden testamentin sivuilla mainitaan ,"ettei ole ketään joka etsii,ei yhden yhtäkään".
Jumala on se joka kutsuu ja kun Hän kutsunsa antaa,niin olisi oltava "kuulevat korvat".
Sen jälkeen näkisin ,että on montakin etsimisen aihetta,jopa pysyä Herraa lähellä.
Kun olemme sanan kuulolla,niin silloinhan olemme jo lähellä ja sanakin sanoo, "etsikää Herraa kun Hän lähellä on ja uskovaisille ehkä hyväksi muistutukseksi,koska uskokin voi kylmetä.
En ole lainkaan varma saitko ajatuksen juoksustani selvää,mutta luulisin ,koska noin perustellusti asiaa ilmi toit.Tässä myös muutamia lisää valaisevia jakeita:
*Kysykää Herraa ja hänen voimaansa, etsikää alati hänen kasvojansa.*
*Minun sydämeni vetoaa sinun omaan sanaasi: "Etsikää minun kasvojani". Herra, minä etsin sinun kasvojasi.*
*Kysykää Herraa ja hänen voimaansa, etsikää alati hänen kasvojansa.*
*Sillä näin sanoo Herra Israelin heimolle: Etsikää minua, niin te saatte elää.*
*Etsikää hyvää, älkääkä pahaa, että te eläisitte. Silloin Herra, sotajoukkojen Jumala, on oleva teidän kanssanne, niinkuin te sanotte.*
*Etsikää Herraa, kaikki maan nöyrät, te, jotka pidätte hänen oikeutensa. Etsikää vanhurskautta, etsikää nöyryyttä; ehkä te saatte suojan Herran vihan päivänä.*
*Vaan etsikää ensin Jumalan valtakuntaa ja hänen vanhurskauttansa, niin myös kaikki tämä teille annetaan.*
*Anokaa, niin teille annetaan; etsikää, niin te löydätte; kolkuttakaa, niin teille avataan.* - hansutuulia
sanat sanoi Jeesus. Onhan se samaa verta ja lihaa se Isän poika maallisessakin elämässä. :)
- frihet
Hengellinen kirjoitti:
Tässä myös muutamia lisää valaisevia jakeita:
*Kysykää Herraa ja hänen voimaansa, etsikää alati hänen kasvojansa.*
*Minun sydämeni vetoaa sinun omaan sanaasi: "Etsikää minun kasvojani". Herra, minä etsin sinun kasvojasi.*
*Kysykää Herraa ja hänen voimaansa, etsikää alati hänen kasvojansa.*
*Sillä näin sanoo Herra Israelin heimolle: Etsikää minua, niin te saatte elää.*
*Etsikää hyvää, älkääkä pahaa, että te eläisitte. Silloin Herra, sotajoukkojen Jumala, on oleva teidän kanssanne, niinkuin te sanotte.*
*Etsikää Herraa, kaikki maan nöyrät, te, jotka pidätte hänen oikeutensa. Etsikää vanhurskautta, etsikää nöyryyttä; ehkä te saatte suojan Herran vihan päivänä.*
*Vaan etsikää ensin Jumalan valtakuntaa ja hänen vanhurskauttansa, niin myös kaikki tämä teille annetaan.*
*Anokaa, niin teille annetaan; etsikää, niin te löydätte; kolkuttakaa, niin teille avataan.*Että monissa noissa kohdissa teksti on jo uskossa oleville,eihän uskosta osaton ole aina sellaisessa tilanteessa,että edes tietäsi armon merkityksestä.
Eli EIKÖ IHMISEN TULISI ENSIN HUOMATA "SYYLLISYYTENSÄ" JUMALAN EDESSÄ.
RAAMATTUHAN SANOO TUON KOHDAN,ETTEI KUKAAN VOI TULLA "USKOON",ELLEI ISÄ KUTSU.
Minä siis usein ymmärtäisin,että uskovan tulisi ensisijaisesti etsi Herran tahtoa.
Sit kun sana on avautunut ihmiselle siinä määrin ,että hän saa "piston" sydämmeensä,niin hän alkaa janoamaan Jumalaa.
Tai PH koskettaa ihmistä ja saa ihmisen synnin tuntoon,eli Herra kolkuttaa ovella ja ihminen joka avaa tai ei.
- .............
"Isä Jumala, lihaksi tullut Kristus, ja Isän nimi on Jeesus"
Isä ei ole Kristus! Isä, Poika ja Pyhä Henki ovat eri Jumalan eri persoonia.- Hengellinen
*Minä olen tullut Isäni nimessä, ja te ette ota minua vastaan; jos toinen tulee omassa nimessään, niin hänet te otatte vastaan.*
*Jeesus vastasi heille: "Minä olen sanonut sen teille, ja te ette usko. Ne teot, joita minä teen Isäni nimessä, ne todistavat minusta.*
*Siunattu olkoon hän, joka tulee, Kuningas Herran nimessä; rauha taivaassa ja kunnia korkeuksissa!*
*Ja tuommoisia te olitte, jotkut teistä; mutta te olette vastaanottaneet peson, te olette pyhitetyt, te olette vanhurskautetut meidän Herramme Jeesuksen Kristuksen nimessä ja meidän Jumalamme Hengessä.*
*Älkää sentähden olko mielettömät, vaan ymmärtäkää, mikä Herran tahto on. Älkääkä juopuko viinistä, sillä siitä tulee irstas meno, vaan täyttykää Hengellä, puhuen keskenänne psalmeilla ja kiitosvirsillä ja hengellisillä lauluilla, veisaten ja laulaen sydämessänne Herralle, kiittäen aina Jumalaa ja Isää kaikesta meidän Herramme Jeesuksen Kristuksen nimessä.*
*Mutta Herran Jeesuksen Kristuksen nimessä me käskemme teitä, veljet, vetäytymään pois jokaisesta veljestä, joka vaeltaa kurittomasti eikä sen opetuksen mukaan, jonka olette meiltä saaneet.*
*Ottakaa, veljet, vaivankestämisen ja kärsivällisyyden esikuvaksi profeetat, jotka ovat puhuneet Herran nimessä.*
*Jos joku teistä sairastaa, kutsukoon tykönsä seurakunnan vanhimmat, ja he rukoilkoot hänen edestään, voidellen häntä öljyllä Herran nimessä.*
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti40330893Martinan lapset JÄLLEEN valjastettu valkopesureiksi
Ei tuo nainen todellakaan täysillä käy. Vauvakin tajuaa että kysymykset ja vastaukset ovat Martinan itsensä tekemiä, lapset vastaa mitä on käsketty. J4764215Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?972735Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1331901Teille, Venäjällä pelottelijat
Oletatteko ja väitättekö te, että Venäjä pystyisi tuosta vain miehittämään Suomen?5911670- 861596
Kakista se ulos nainen vihdoin viimein
Että haluat, kummatkin halutaan. Otan sinut kuumaan syleilyyn sitten.751570Ujostuttaa eräs aikuinen mies...
Mitä se tämmönen on... tuo mies aiheuttaa minulle ylimääräsiä tykytyksiä... Rohkeampana pyytäsin häntä ulos mut jospa hän... Miten mun vaistot ilmoit591506Jos me käytäs nainen
Ulkona niin mitkä olisi ne kolme asiaa joita tahtoisit kysyä tai kertoa minulle?721250