Hei, onko kellään teistä ollut kokemusta pessaarista tai emätinpuikosta ehkäisynä? Olen kuullut,että on uusi systeemi tuo emätinpuikko, joka muuttuu vaahdoksi kun laittaa sisään ennen yhdyntää.
Olen päättänyt siirtyä hormonittomaan ehkäisyyn, kun en enää jaksa Nuvaringiä tai ehkäisypilleriä käyttää,jotka sisältävät hormoneita.
Olen muuten vakinaisessa parisuhteessa ja tästäkin on jo puhuttu siippani kanssa.
Pitääpä käydä pian apteekissa kyselemässä,josko pessaaria tai emätinpuikkoa on löydettävissä,kun niissä ei kai tarvitse lääkärin reseptiä.
Pessaari vai emätinpuikko
3
949
Vastaukset
- Miina
Henkilökohtaisesti minulla on vain kokemusta kondomeista ja pillereistä, mutta tällaista tietoa löytyi netistä:
Pessaaria ei enää saa Suomesta, näin tohtori.fi kertoo:
"Pessaaria ei nykyisin saa Suomesta. Niitä voi kuitenkin ostaa ulkomailta (esim. Ruotsista) apteekista ilman lääkärinmääräystä tai tilaamalla suomalaisen apteekin avustuksella. Ennen hankintaa oikea koko on kuitenkin syytä sovittaa lääkärin vastaanotolla tai ehkäisyneuvolassa, jossa annetaan myös ohjausta oikeasta käytöstä, asetuksesta ja poistosta. Pessaarin oikeaoppinen käyttö vaatii jonkin verran harjoittelua."
Ehkäisypuikkoja saa apteekista ilman reseptiä, jällen lainaan tohtori.fi:tä:
"Kemialliset ehkäisyaineet asetetaan emättimeen ennen jokaista yhdyntää. Ne sulavat siellä ja muodostavat emättimen sisäpuolelle suojaavan kerroksen, jonka viskositeetti hidastaa siittiöiden liikettä. Suomessa tarjolla oleva valikoima on pieni. Hinta on suhteellisen korkea. Ehkäisypuikko yksinään ei suojaa sukupuolitaudeilta. Naiset saavat ehkäisypuikosta usein ärsytys- ja kirvelyoireita emättimeen."
Tarkistin Pantenex Ovalin hinnan yliopiston apteekin sivuilta, ja hinta näyttäisi olevan melkein euron/kapseli."
http://www.tohtori.fi/?page=6795309
Suosittelen, että otat yhteyttä omalääkäriisi tai perhe- tai ehkäisyneuvolaan ja juttelet asiantuntijan kanssa näistä asioista.
Toivottavasti löydät juuri teille sopivan ehkäisymentelmän!- Anonyymi
Suomesta saa prssaareita geelejä ja muita välineitä ehkäisyyn. Myös kondomeja suuseksiin. HIV virus on usein miehillä joilla homosuhteita.
- Anonyymi
Kondomi olisi paljon helpompi ja varmempi ehkäisyväline.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.62449Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?
Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant652268- 2001286
- 711088
- 1091084
"Pähkähullu ruhtinas" sanoi a-studiossa maailmanpolitiikan professori...
...Martti Koskenniemi Trumpista ja hänen toimintatavoistaan, vertasi 1600-luvulla eläneeseen Aurinkokuninkaaseen Ludwig220932Martina ja Matias
Mahtaako Martina yrittää saada Matiasta uudeksi sulhaseksi, niin saisi ne prinsessa häät, mitkä jäi pitämättä, kun Aussi211909Toivottavasti myös pysyy häkissä
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011754428.html 😡😡😡 tommosia saastoja sitä näyttää Suomussalmen suunnalta sikiävän �10827- 47779
Ylipainoiset naiset ovat kokeneet kiusallisen ilmiön deittaillessa
Moni pluskoon nainen kertoo kohtaavansa deittailussa yllättävän ja kiusallisen ilmiön: alussa on luvassa romanssi, mutta51759