Tietääkö kukaan sopiiko zero red jäähdytys neste moottoreille jossa on alumiiniosia eli mazdan moottorille. Ja jos joku ehdottaa niin etiketissä ei lue alumiinista mitään ja valmistajan nettisivut ei toimi kunnolla.
Zero red
minä
4432
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
sen mukaan mennään että mitä se vanha on. Tuota punaista silikaattivapaata ei saa sekottaa perinteisiin.
Vaikee tietää mitä se entinen on kun ostin auton välittäjän kautta käytettynä. Ja värikin on ruskea (tuskin alkuperäinen) mutta yli paine kammion kannessa lukee englanniksi että jos tarvitsee lisätä niin 50%-50% seos etyyli glygolia ja vettä sekä lisäys että aineen pitää soveltua alumiini osille mittarilla katoin mitä ruskea mömmö olis niin etyyli glygolia näyttäs olevan. zero red on 93% etyyli glygolia alumiinista ei puhuta mitään.
hyppää kaivoon apina kysy liikkeestä joka sitä myy.
kysymään ihan mazdalta mitä siihen suositellaan. Perinteinen glykoli ja silikaattivapaa on molemmat etyleeniglykoleita, lisäaineistus on eri eikä sovi yhteen.