Juurihoito

Kellään kokemusta? Sattuuko?
21692
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Ei satu,kun puudutetaan.Ensimmäisellä kerralla puudutellaan ja poistetaan hampaasta hermot/verisuonet.Seuraavilla käynneillä hammas ei tunne enää mitään, koska hermot on poistettu.

Juurihoito eli karies on edennyt hampaan ytimeen saakka eli reikä on niin syvä,että se ulottuu hampaan hermokanavaan. Siksi on tärkeää,että hampaat paikattaisiin ajoissa(ensisijaista kuitenkin on kotihoito, jotta reikiä ei tulisi),jotta reikä ei etenisi ytimeen saakka.

Juurihoidossa hampaan hermokanavat ja verisuonet poistetaan ja näin siitä tulee ns.tunnoton.Hampaasta tulee myös ontto eli se ei enään ole yhtä kestävä hammas kuin muut ns."terveet"hampaat ympärillä,vaikka juurihoidettu hammas täytetään.

Hammasta rassaillaan pienillä neuloilla muutaman hoitokäynnin ajan ja lääkke hampaan sisällä vaihdetaan,jotta hammas rauhoittuu. Kun hammas on täysin puhdas ja kunnossa hammas täytetään ns.muovi nastoilla-->päälle laitetaan paikka.

Äänestä

Ei satu enää siinä vaiheessa, kun olet käynyt ensin hammaslääkärillä, joka ei usko hampaan juuren tulehtuneen. Minulle kävi näin. Hammaslääkäri väitti vain purentavirheeksi ja hioi vähän hammasta. Säky paheni niin, että tuntui leukaluussa asti. Söin voimakkaita kipulääkkeitä muutaman viikon ja pääsin toiselle hammaslääkärille. Hammaslääkäri otti rtg-kuvan hampaasta ja juuritulehdushan siellä oli. Juuri oli jo niin pahasti tulehtunut, että paikkaa irrotettaessa porasta suihkuava vesi sattui todella, puudutuksesta huolimatta. Porasta katkaistiin veden tulo ja paikan poisto onnistui, ei tuntunut yhtään. Juurihoitoa ei voitu tehdä pahasti tulehtuneeseen hampaaseen, kun paikka oli poistettu laitettiin(ei tuntunut miltään)juuriin väliaikainen ns.lääkepaikka ja sen päälle väliaikainen paikka. Sain myös viikon penisilliinikuurin. Puudutuksen vaikutuksen lakattua tuntui taivaalliselta, kun viikkoja kestänyt kamala särky oli poissa, eli jo väliaikainen hoito vei säryn pois. Kun varsinainen juurihoito aloitettiin se ei tuntunut yhtään, sillä hampaan juuret olivat kuolleet, ne vain otettiin pois, eli älä pelkää. Juurihoito ei satu, myös siinä käytetään puudutusta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jenna kirjoitti:

Kellään kokemusta? Sattuuko?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu