Kondyn erilaisia hoitokeinoja?!

PissedOff

Enkä nyt kysele erilaisia lääkkeitä kuten Wartec tai Aldara.. vaan esim. laser sun muut. Mitä kaikkia eri keinoja on? Missä voi tehdä täällä Turun seudulla? Kuinka paljon maksaa? Tehoaako, ja jääkö arpia?

Mulla todettiin kondylooma vuosi sitten, ja olen käyttänyt Warteccia vuoden, aina vaan tulee syylät takaisin. Tai no, nyt eivät ole enää ollenkaan lähteneet pariin kuukauteen. Aldara-resepti odottelee apteekkikäyntiä. Silti alkaa kyllä nuo syylät ärsyttämään, olisi kiva saada ne jo pois. Kertaheitolla. Eikä sen rahankaan enää kai niin väliä.. en vain jaksa katsella noita rumia näppyjä. Eikä taida poikaystäväkään nautinnolla alapäätäni katsella.. vaikka väittääkin, ettei häntä häiritse. (mua ainakin häiritsee!!!)

Papa-testikin pitäisi kai taas ottaa. Viimeksi otettu viime keväänä, ja puhtausluokka oli 2, eli jotakin muutoksia tapahtunut.. En tiedä. Vitsi kun on omaa typeryyttään tällaisen vaivan itselleen hankkinut..!

Ei voi edes häpykarvoja ajella. Heti tulee syylä jos pienenkin haavan vetää sheiverillä. (ja niitähän nyt aina tulee, että iho edes hieman rikkoutuu..)

Onko täällä sellaisia, joilla on ollut kondylooma, ja niitä syyliä oikein, ja on sitten parantunut? Tai ainakin syylät hävinneet..

5

1131

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nainen...

      todettiin n.3,5v sitten kondy ja ne poistettiin laserilla.pieni toimenpide ja sen jälkeen ei ole tullut takaisin ja papa-koe on luokkaa 1.

      • dr.pepper

        Kondylooma voi oireilla aktiivisesti vuoden päivätkin, mutta lopulta ihmisen elimistö ( immuunijärjestelmä ) sen nujertaa. Oireisessa vaiheessa on toki syytä käyttää lääkitystä oireiden lievittämiseksi. Toisilla se paranee vaan nopeammin kuin toisilla. Sitä en tiedä, voiko sen oireiden hävittyä saada uudestaan. Tarkoitan limakalvokontaktia kondylooman kantajan kanssa.


    • Nimimerkki

      Älä itseäsi syytä kondyloomasta. Sen saa LÄHES JOKAINEN nainen, eikä ole virallisesti edes sukupuolitauti koska voi tarttua jopa wc:stä.

      • PissedOff

        ..se nyt sentään WC:stä voi tarttua.. teoriassa ehkä, mutta eikös tuo yleisin (ja lähes ainoa) tarttumistapa ole sukupuoliteitse..?!

        Sitä aloin nyt miettimään, että tarttuuko kondylooma myöskin sitten syylien kautta? Että auttaako se kondomin käyttö, jos syyliä on häpyhuulissa ja muutenkin ulkoisissa synnyttmisissä..?!


    • Käypä luontaistuotekaupassa ja apteekissa aluksi. Osta sinkkiä ja b-vitamiinia, yksi tabletti 3 kertaa päivässä ja luontaistuotteena spiruliinaa, esim Rsd Marine Algae.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      133
      1363
    2. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      101
      1054
    3. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      89
      954
    4. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      25
      947
    5. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      308
      832
    6. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      99
      803
    7. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      37
      683
    8. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      109
      656
    9. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      56
      648
    10. Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.

      Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet
      Suomussalmi
      140
      603
    Aihe