Ao. linkista on linkkin linkki Eugenie Volokhiin, joka kahdesta eri gallupista päättelee, että amerikkalaiset äänestäisi mieluummin muslimia kuin ateistia.
V.2003 (vain) 49% sanoi että jos ehdokas on muslimi, niin tekee epätodennäköiseksi että äänestäisi tätä muslimia, ja heistäkin osalla voisi silti tietyssä tilanteessa se muslimikin kelvata.
Sensijaan (v. 1999) vain 26% voisi harkita ateistia ja 69% ilmeisesti ei voi edes ajatella äänestävänsä sitä mahdollisuutta.
http://pharyngula.org/index/weblog/comments/now_only_50_more_hated_than_muslims/
"[In 2003], 49% said the candidate's being a Muslim would make it less likely that they'd vote for him, though presumably for some respondents, there would remain some possibility that they'd vote for the Muslim candidate.
Yet in 1999, only 26% of respondents said they'd consider voting "for a political candidate who doesn't believe in God" (even without any reference to the possibly emotionally laden term "atheist"), and 69% apparently wouldn't even consider such a possibility."
Alkulähde:
http://volokh.com/archives/archive_2005_12_11-2005_12_17.shtml#1134419636
US: Muslimi ennemmin kuin ateisti
Mr.K.A.T.
1
172
Vastaukset
- sol_niger
menisi niin että kolina käy..
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti40330893Martinan lapset JÄLLEEN valjastettu valkopesureiksi
Ei tuo nainen todellakaan täysillä käy. Vauvakin tajuaa että kysymykset ja vastaukset ovat Martinan itsensä tekemiä, lapset vastaa mitä on käsketty. J4764215Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?972735Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1331901Teille, Venäjällä pelottelijat
Oletatteko ja väitättekö te, että Venäjä pystyisi tuosta vain miehittämään Suomen?5911670- 861596
Kakista se ulos nainen vihdoin viimein
Että haluat, kummatkin halutaan. Otan sinut kuumaan syleilyyn sitten.751570Ujostuttaa eräs aikuinen mies...
Mitä se tämmönen on... tuo mies aiheuttaa minulle ylimääräsiä tykytyksiä... Rohkeampana pyytäsin häntä ulos mut jospa hän... Miten mun vaistot ilmoit591506Jos me käytäs nainen
Ulkona niin mitkä olisi ne kolme asiaa joita tahtoisit kysyä tai kertoa minulle?721250