Suomen pitkäikäisn automerkki tällä hetkellä?
Pitkäikäisin auto?
16
2624
Vastaukset
- tarkoitat?
Vanhin auto liikenteessä vai merkin keski-ikä vai mitä ihmettä? Tai ehkä ikää missä merkin autot keskimäärin poistetaan liikenteestä?
- jos tarkoitat
niin tässähän niitä pitkäikäisimpiä muutama:
-Mercedes Benz
-Volvo
-VW
-BMW
-Audi
-Fiat
-Ford
-Opel- esko
fiat ja opel eivät kuulu joukkoon.
- J..
esko kirjoitti:
fiat ja opel eivät kuulu joukkoon.
...tällaiset eivät ole mielipideasioita.
- Kaikkien Alojen Erityisasia...
-Mercedes Benz - Uudemmissa Mersuissa esiintyy pikkuvikaa jo alle sadantuhannen kilometrin joten se siitä
-Volvo - Oli joskus idioottivarma menijä mutta nykyäänhän näissä on isompia ja pienempiaä harmeja jo uudesta saakka.
-BMW - Hyviä autoja mutta onko ne koskaan olleet erityisemmin kestäviä tai luotettavia.
-Audi - Aikoinaan huono nykyään ehkä laadukas, en tiedä.
-Fiat - Tähän hintaan voi vähän vikoja jo ollakkin.
-Ford - Esimerkiksi Ford Focus oli uutena automallina oikei erityisen luotettava. Onneksi ei tullut hankittua
-Opel - Kuinkahan moneen käytettyyn Ooppeliin on tehty kansiremontti. Yksi huonoimmista autoista luotettavuuden kannalta mitä perheessämme ollut oli Ooppeli toinen vanhempi yksilö vm73 oli taas ehkä kestävin.
Summa summarum:
Jos haluaa todistettavasti kestävän ja luotettavan auton kannattaa katsella yli 20v ikäisiä vähän ajettuja yksilöitä ja kysellä kokemuksia.
Uusista autoista ei ole pitkällistä käyttökokemusta muilla kuin ehkä liikkuvalla poliisilla tai taksikuskeilla.
Nykyauton luotettavuus on paljolti kiinni elektroniikan toimivuudesta ja ainakin Boschin säkövehkeet on yhtä epäluotettavia automerkistä riippumatta.
VW:stä en maininnut mitään onko tässä asiassa no news is good news. Toisaalta Volkkarikuskit pääsevät etuoikeutettuna taivaaseen korvauksena siitä kun niiden elämä oli niin tylsää.
- Puleeraaja
Lähes mikä tahansa on pitkäikäinen jos pidetään hyvin. Hinnasta johtuen ns. arvomerkkejä myös pidetään hyvin.
- Bunker
Suomen pitkäikäisin auto on vm. 1898 Georges-Richard , mr-rekisterissä ja se on jossain automuseossa.
- J..
Meillä on Ford vm. 1937. Ei ole kilvissä ja pientä laittoa vaatii, mutta ajokuntoinen. Se on ainakin meidän kunnan pitkäikäisin auto, mutta Suomessa taitaa olla iäkkäämpiäkin. Veikkaan kyllä, että suurin osa niistäkin on Voortteja. Sitten meillä on Ford(son)-merkkinen traktorikin samalta vuodelta. Oli välillä 40 vuotta kuusen alla, kunnes putsattiin tupat ja demagnetisoitiin magneetto. Kuudennella kammen pyöräytyksellä lähti taas käyntiin. Joten kyllä Voortti niitä pitkäikäsimpiä on utan vidare.
- että...
niitä pitkäikäisimpiä on vanhat dieselmersut ja Corollat. Niitä näkyy runsaasti liikenteessä vielä ikäloppuinakin.
- haetaan
autojen pitkäikäisyydestä lienee olemassa suht virallinen tilasto. Siinä on lakettu keskimääräinen rekisteristäpoistumisen ikä automerkeittäin.
Kokonaan toinen asia on että kertooko tuollainen tilasto mitään.
Jotta selviäisi lukijalle mitä tarkoitan, valaisen asiaa esimerkillä.
Omistan auton 1950-luvulta, Trabant. Jos poistan sen rekisteristä, se lienee ainut tänä vuonna rekisteristä poistettu trabant.
Tilastonikkari siis merkitsee että Trabant poistui rekisteristä 50v ikäisenä. Varmaankin monen ns.laatumerkin autojen keskimääräinen rekisteristäpoistumisikä on huomattavasti pienempi.
Toisenlainenkin tilasto saattaa olla olemassa, se on jo luotettavampi. Siinä automerkin keski-iäksi lasketaan se hetki milloin rekisteristä on poistunut puolet kaikista tiettynä vuonna uutena rekisteröidyistä ko. automallista.
Tämäkään ei aivan luotettava ole, koska joitakin automalleja rakennellaan yhä uudestaan ja uudestaan. Esim takaveto- Ford escort rakennetaan uudestaan liikennekuntoon huonommasta kolari tai ruosteromusta kuin etuveto-escort. Tallainen trendi kun on seurannut tätäkin automerkkiä koko sen elinkaaren ajan niin se näkyy myös tilastoissa.
Onko pitkäikäisempi sitten ylipäätänsä parempi? Onko vanhemmaksi elävä ihminen ilmanmuuta parempi ihminen kuin nuorempana kuollut ihminen ? - ike.
Mersu se kyllä on. Tuntuu ettei edes nuo "manne" mallin vanhat raadotkaat poistu liikenteestä sitten millään. Mitään muita merkkejä/malleja ei näe niin vanhoina niin usein. Eikä muuten ollut aikoinaan mikään kansanmalli eli ei voi perustella suurella määrälläkään.
Saas nähdä kuinka kauan liikkuvat. Seuraavaksi pisimpään pysyy varmastikin 80-luvun E-sarja. Porukkahan hakee niitä lisää saksastakin!
Japanilaisiakin "ikiliikkujia" varmaan olisi jollei ruoste olisi syönyt koreja pois=romarille. - joku,
audin tdi on. jokaisessa autossa on vikoja, mutta kuulemma ei paljon vaivaa nuo saksalaisten muuten niin yleiset sähköviat audeja niin paljoa. Siihen 1.9tdi, niin kai sillä pääsee.
- joopajoo
nykyautoissa esiintyvillä sähkövioilla on pitkäikäisyyden kanssa?
- noissa
joopajoo kirjoitti:
nykyautoissa esiintyvillä sähkövioilla on pitkäikäisyyden kanssa?
saksalaisissa niitä sähkövikoja? Miljoona kilometriä olen sajanut saksalaisilla ilman suurempaa sähkövikaa. Yksi sähköisen lasinnostimen katkaisin sippasi, muuta suurempaa ei ole ollut.
- herra
noissa kirjoitti:
saksalaisissa niitä sähkövikoja? Miljoona kilometriä olen sajanut saksalaisilla ilman suurempaa sähkövikaa. Yksi sähköisen lasinnostimen katkaisin sippasi, muuta suurempaa ei ole ollut.
etsii ensin faktoja itselleen, ennenkuin tulee kertomaan tänne MIELIPITEITÄÄN. Ne OVAT edelleen eri asioita, kuin faktat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olen päivä päivältä vain varmempi siitä että rakastan sinua
Onhan se tällä tuntemisen asteella jokseenkin outoa, mutta olen outo ja tunne on tunne. 😊921423Verovähennysten poisto syö veronkevennykset pieni- ja keskituloisilta
Kokoomuslaiset ja perussuomalaiset kansanedustajat jakavat kilvan postauksia, jossa kerrotaan miten kaikkien työssäkäyvi1841390Hei rakas mies. Olisi yksi kysymys, mielellään rehellinen vastaus edes täällä..
Mitä sinä minusta haluat?761165- 901115
- 81975
- 82971
- 39942
Kelloniemeltä harvinaisen lapsellista käytöstä valtuustossa
Olipa harvinaisen ala-arvoinen esitys kelloniemeltä valtuustossa. Alkoi Nivalaa oikein matkimalla matkimaan siteeratessa66885Satonen Kelaan, on paras mies ?
Kukaan ei ole tehnyt enemmän Kelalle asiakkaita kuin Satonen kokoomuksineen, näin ollen täyttänee paikan edellytykset v68866Korjaamo Kiesifix
Hei. Kävin viime viikolla tuolla korjaamolla, siistiä oli mutta yksi asia jäi mieleen!Joitakin jätkiä istui ja katseli/5841