Joukkotappelijat olivat siis Suomessa asuvia irakilaisia ns. äänestysmatkalla. Kävivät siis äänestämässä Irakin vaaleissa Tukholmassa jossa Suomessa asuvat voivat äänestää. Paluumatkalla NAISpuolisen palveluammatissa olevan baarimikon huomautus johti pahoinpitelyyn ja joukkotappeluun. Seurauksena laivahenkilökuntaa joutui sairaalakuntoon.
Onko teidän muiden mielestä oikein, että verovaroin maksetaan tuhansien Irakilaisten laivamatkat? Varsinkin kun tämän porukka ei pysty soputumaan täällä vallitseviin maallisiin lakeihin. Luulisi, että vaalimatka VR:n vaunussa Moskovaan äänestämään tulisi meille veroja maksaville edullisemmaksi.
Asiasta lisää:
http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa.htm#id1098188
http://www.iltalehti.fi/2005/12/15/200512153850929_uu.shtml
nimim. Silja Serenadella tiistai-iltana tuota irakilaisten ilmaista vaalimatkustelua seurannut
Onko teidän muiden mielestä oikein, että verovaroin maksetaan tuhansien Irakilaisten laivamatkat? Varsinkin kun tämän porukka ei pysty soputumaan täällä vallitseviin maallisiin lakeihin. Luulisi, että vaalimatka VR:n vaunussa Moskovaan äänestämään tulisi meille veroja maksaville edullisemmaksi.
Asiasta lisää:
http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa.htm#id1098188
http://www.iltalehti.fi/2005/12/15/200512153850929_uu.shtml
nimim. Silja Serenadella tiistai-iltana tuota irakilaisten ilmaista vaalimatkustelua seurannut
Vastaukset 14
Vanhimmat
Kyllä pistää vihaksi tämmöinen toiminta. Jostain syystä vasta Ilta-Sanomia lukiessa mainittiin tappelijoiden taustat, muissa medioissa ei sanakaan. Hmmmm.
Pitäisi tutkia onko "naisen" käytös ollut asiallista.
Kyllähän se on aika hävytöntä kehoittaa miestä laittamaan paidan takaisin päälle ravintolassa. Tuollainen nainen pitäisi varmaan joukkoraiskata Pakistanilaisen oikeuskäytännön mukaan?
Millaista ravintolassa TÖISSÄ olevan naishenkilön käytöksen pitää olla, että häntä "miespuolinen" asiakas SAA vetää häntä turpaan? Entäpä saako sen jälkeen hyökätä joukolla järjestyshenkilöiden ja muun henkilökunnan kimppuun???
asiasta
ja merkityksensäkin jo aikaa sitten menettänyt, mutta kun nyt sentään ruotsinlaivasta puhutaan, kyllä me suomalaisetkin...
tietysti...
Taas yksi syy vihata maahanmuuttajia. Ei Suomeen sais päästää tuollasia ryhmiä, joiden kulttuuri eroaa noin paljon muusta kulttuurista. Ehkä ne osaa tehdä kebabbia,mutta siinä kaikki hyvä sitten onkin.
tuo ollut ihan suomalaista kulttuuria?
Oikea paikka näille luusereille on äänestyskoppi Bagdadissa ei Ruotsissa!
jos siis olen oikein jutun ymmartanyt, niin irakilaisia oli mennyt laivan baariin pitamaan hauskaa tai jotain.
Seuraavaksi haluaisin tietaa, nauttivatko em. "herrasmiehet" baarissa alkoholipitoisia juomia? Eikos Irakin kansalaiset ole suurimmaksi osaksi muslimeja eli islaminuskoisia?
Sen verran mita koulun uskonnon tunneilta aikoinaan opin, niin eikos koraani kiella heilta alkomaholin juomisen? Eikos toi ole sitten heilta tekopyhaa hommaa? Olen nimittain kasittanyt ettei kunnon muslimi koske alkomaholiin...?
No onhan se hyva etta irakilaiset ovat integroitumassa suomalaiseen yhteiskuntaan, muttei kait sita ihan kaikkia suomalaisten huonoja tapoja, kapakkatappeluineen, tarvi opetella :-)?!
Naisen lyominen oli heilta raukkamainen teko, silla kukaan kunnon mies ei naista lyo!!! Todellisia "sankareita", kunniamerkiksi sopisi menolippu Basraan.
Mielestani ei pitaisi sponssata verovaroin ulkomaalaisten aanestysmatkoja. Eiko se olisi tullut halvemmaksi vaihtoehdoksi jarjestaa ne vaalit Suomessa, Irakin suurlahetystossa? Jolleivat sitten ole taloansa sotaponnistuksiin myyneet?
Ei sen paremmin Suomen kuin Alankomaiden valtiokaan kustanna minun matkaani Haagiin, kun menen Saulille aaneni antamaan. Tosin matka ei ole yhta pitka, mutta kuitenkin.
P.S. Kas kun kenellekaan rahinoitsijalle ei tapahtunut "vahinkoa" henkilokunnan taholta eli mies yli laidan ;-)?
>Olen nimittain kasittanyt ettei kunnon muslimi koske
>alkomaholiin...?
En osaa sanoa tuohon mitään olivatko alkoholin vaikutuksen alaisia. En koskaan mennyt discoon, maku kalliista matkasta meni kyllä aikalailla tehokkaasti jo terminaalissa joka muistutti kovasti basaaria. Taxfreessä noita ei kuitenkaan näkynyt joten on mahdollista, että olivat juhlimassa selvinpäin (hyvää businesta laivayhtiölle varmaankin). Valtavaa kiinnostusta noihin laivaantulon yhteydessä otettuihin valokuviin ihmettelin, eikö valokuvaaminenkin ole islamin vastaista "elämän tallentamista"?
>No onhan se hyva etta irakilaiset ovat integroitumassa
>suomalaiseen yhteiskuntaan, muttei kait sita ihan
Vaikea heidän on integroitua kun uskonto on maallisten lakien ja säädösten yläpuolella. Varsinkin kun lukee lähiölehtiä joissa uutisoidaan myös elämän pienemmistä kolhuista näkee miten uskonnon ja lain yhteentörmäykset tapahtuvat. Valtalehdistön pitää ilmeisesti olla diplomaattisempi lausunnoissaan. Eilen luin lähiölehdestä kuinka naispuolisen pubinpitäjän yrittäessä sulkea paikka hänet iskettiin maahan, ja raahattiin hiuksista vetämällä portaita alas (ulos).
Olisivat perkeles tiputtanut ne kurdi kullervo kullit mereen jumalauta,
johan olis ollut hiljaista poikaa loputkin siinä pelos et saattavat kävellä kohta ittekkin lankulla!
BUAHAHAAAAHAHAHAHAHAHAHAHAHHAHAHAAAAAHAHAHAHAH
tosi törkeä ja valtio maksoi kaikki