Ihan vain tiedoksi itsenäiseen ajatteluun kykenemättömille porvareillekin, ettei Neuvostoliitto ollut sosialistinen (= about kommunistinen, tarkkana nyt pornoporvarit termien kanssa) valtio. Neuvostoliitoon muodostui hiljalleen eliitti (joiden käskyläisiä nämä nykyiset oligarkit muuten ovat), joka veti sitten välistä omaan taskuunsa. Ehei sellainen ole mitään kommunismia, se on kuulkaas kapitalismia.
Porvareille
red.super.star
8636
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Ai kun kivaa, että se olikin vain pahaa unta missä kuoli 100 miljoonaa ihmistä. Ei ne pahat setät olleetkaan oikeesti kommareita vaan kapitalisteja. Kaikki hyvin, nyt nukkumaan pikku punikkitähti:)
Ei kaikki ole hyvin jos miljoonat ihmiset kuolivat. Syyllisille voidaan vain antaa oikea nimi.
Mutta Neukkulassa sinut ammuttiin jos ne oligarkit haastoit kilpailulla perustamalla firman, kapitalismissa kansalaisen suojattu koskemattomuus, riippumaton oikeuslaitos ja omistusoikeus ei mahdollista niin radikaalia menettelyä kilpaileviin firmoihin. :)
juurikin näin..:]
Ei tuossa ole järjen häivääkään.
Yhteiskunnan tasa-arvoisuus ja yhteisomistus ovat vain kauniiita kuvia, kuin unien maasta, jossa kaikki on mahdollista.
Herää nyt jo hyvä ihminen, kuten kaikki muutkin sosialistit kylmään nykypäivään.
Ei täällä saa mitään tekemättä työtä ja kilpailematta omasta asemastaan ja ikävä kyllä, ne porvarit sen leivän sinunkin suuhusi tuo.
Työllä pitää olla markkinat maailmalla ja valinnanvapaus tulee olla.
Ei ne neuvostoliiton aikaiset polttoaine/öljytoimituksetkaan olisi toimineet, ellei jossain olisi ollut tarvetta.
Ihmisillä ei hyvänen aika työtä, jos vain kaikki tyytyvät ainaiseen hyvänolon tunteeseen. Kun ajatellaan vaikka Neuvostoliittoa tai Kiinaa, kyllä ihmiset tiesivät lopulta, että on olemassa parempaakin ja nämä yritykset tuoda esille sanaansa tukahdutettiin väkivalloin!
40-luvulla neukkulassa tapettiin tai murhattiin 56 miljoonaa oman maansa kansalaista. Että se siitä onnelasta. Puhumattakaan Kiinasta.
Normaalilla ajattelukyvyllä ihminen osaa kyseenalaistaa oppejaan, eikä kuuntele mitään yksittäistä sääntöä oikeaksi.
Sosialismin perusta on vain yhteisöllisyys, jossa joku elukka toimii osana. Niinhän neukkulassakin oli, kaikki omilla aivoilla ajattelu oli kiellettyä ja siitä joutui Kolymaan suolaa kaivamaan.
Tuollaisessa kulttuurissa ei ole kulttuuria, ei Jumalaa, ei elämää, ei vaihtoehtoja eikä mitään mielekästä. Jos haluaa elää askeesissa, niin varmaan sitten jokainen saa olla sosialisti punainen jäsenkirja taskussa. Tuollaisessa yhteisössä kupletin juoni perustuu yksilön tietämättömyyteen ja välinpitämättömyyteen asioiden parantamisesta ja tiukkaan valvontaan. Ei toimi kuin poliisivaltiossa, tiukan sensuurin alaisena ja tietämättömyydessä paremmasta.
Jos ihmisiä kiinnostaa perustaa ajattelua johonkin toiseen vaihtoehtoon olet toisinajattelija ja joudut linnaan.
Onneksi on länsimaat, imperialismi ja demokratia, sananvapaus ja äänestysoikeus useammalle puolueelle!
Yhteiskunta on ihmistä varten, eikä ihminen yhteiskuntaa.
Voivoi.
"
Sosialistisessa yhteiskuntajärjestelmässä ihminen tekee työtä kykyjensä mukaan mutta saa palkkaa tarpeidensa mukaan.
"
Mietippä tuota oikein tarkkaan. Siinä nimittäin kiteytyy se syy miksi sosialistinen yhteiskunta ei voi toimia.
Joo just näin Saksakaan ei ollut kansallisosialistinen, oikear Natsit tykkää juutlaisista, eli kaikki yhdessä hakaristeja piirtämään.
Eihän se OIKEESTI ollut kommunismia tietystikään nyt, kun sen hirmuteot ovat yleisesti tiedossa.