Jumala jolla ei ole aikaa. Me luomakunta ihmiset ja eläimet kamppailemme ajan kanssa. Elämme ja kuolemme. Jumala jolla ei ole aikaa tietää myös meidän tulevat siirtomme, mitä tulemme tekemään tulevaisuudessa. Tämän takia saattaa ihmisellekin voi tulla ennaltaaavistuksia tulevasta. Muistan kun luin aikoinaan nuorena poikamiehenä sanomalehteä ja näin siinä erään tuntemattoman naisen nimen. Mieleeni pälkähti jostain että tuosta tulee minulle vaimo. Tunne oli kovin voimakas ja ihmettelin sitä suuresti. No noin kymmenen vuoden päästä asian jo unohtaneena tämä samainen nainen vastasi netissä olleeseen ilmoitukseeni ja nyt ollaan naimisissa ja pari lastakin.
Ennaltatietämysoppi!!!
Nimetön
2141
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Onko vaimon löytyminen
ennaltatietämysoppi?
Jumalalla myös on aika.
YKSI: Hänessä itsessään ei ole aikaa koska Hän on ajaton, ajan tuolla puolen oleva.
KAKSI: Jumala on luonut maailman niin että aika on. Tietyssä mielessä Hän myös on sitoutunut luomaansa maailmaan ja sen järjestyksiin joita pitää yllä.
TÄSTÄ SEURAA, KOLME: Jumala ottaa ajan huomioon.
Ajallisilla tapahtumilla sekä ajanjaksoilla on raamatullisessa mielessä hyvin suuret merkitykset.
Jeesus tuli ihmiseksi ihmisten maailmaan, syntyi keskelle aikaa määrättyyn ajankohtaan, lunastaakseen historiallisessa Gogatan ristin tapahtumassa kaikkina aikoina elävät ihmiset, ne jotka Häneen uskovat.
Todellinen pelastus on vain tässä Kristuksessa, jonka Raamattu ilmoittaa. Lihaan tulleessa Jumalan Pojassa ja Jumalassa. Joka kuoli syntiemme tähden ja nousi ylös synnin, kuoleman ja Perkeleen voittajana iankaikkiseksi elämäksi niille, jotka uskovat.
NÄIN OLLEN:
aikakin on iankaikkisten asioiden palvelija ja iankaikkisen kohtalomme kannalta on merkittävää kuinka ajallisen elämämme elämme.
Iankaikkisuus ei siis johda ajallisen väheksymiseen, päinvastoin. Se antaa oikean suhtautumistavan ajalliseen ja auttaa löytämään oikeat arvojärjestykset. Ettemme eläisi ainutkertaista elämäämme hetkellisten tunne-elämysten perässä juosten vaan Kristukselle antautuen, silloinkin kun risti merkitsee kilvoitusta ja kipua.
"Herra, opeta minua laskemaan päiväni oikein, että saisin viisaan sydämen."
* *
Meidän on turha kuvitella millaista on iankaikkisuus, sillä ajalliseen ajatteluun sidottu mieli ei kuvitelmillaan kykene sellaista tilaa tavoittamaan, tavalla tai toisella kuvittelisimme kuitenkin väärin.
Ilmestyskirjassa sanotaan että taivaassa ei enää ole aikaa. Aika on loppunut. Ainakin sellainen aika jonka täällä maan päällä tunnemme.
Tiedämme siis että tällaista aikaa ei sitten enää ole, mutta kovin paljon emme voi kuvitella sitä mikä on.
Raamattu antaa nimittäin ymmärtää että iankaikkisuudessakin on asioiden tapahtumista - millaista tapahtumista, kun ei ole aikaa?
Joka tapauksessa iankaikkisuus ei ole jotakin kellumista tyhjiön kaltaisessa tilassa. Taivaassakin on toimintaa ja tuntemista.
Ehkä "ei ole enää aikaa" kuvaa yksinkertaisesti vain sitä ettei enää vanheta eikä tapahdu kulumista?
Sittenhän se nähdään.
Sitä odottaessa keskitytään asioihin jotka nyt on todellisesti tärkeitä ja jotka on mahdollista ymmärtää. Todelliseen pelastukseen Jeesuksessa ja rakkaudelliseen elämään totuudessa.
* *
Saatana kyllä yrittää kaikin tavoin hämmentää ihmisen mieltä jotta rehellinen, yksinkertainen usko Jeesukseen ja normaali elämä Hänen kanssa arkipäivässä, eli Jeesuksen kanssa seurusteleminen ja uskon toteuttaminen jäisi kristittyjenkin elämässä vähemmälle. Yksi keino johtaa ihmiset toissijaisiin asioihin ja äärimmillään jopa henkivaltojen sidoksiin mystisten haahuilujen kautta on irrallisten raamatunjakeiden käyttäminen kaikenlaisen "ajattomuuden" ja "kosmisen kaikkeuden" mainostamiseen että alettaisiin joko älyllisten abstraktioiden tai tunneperäisen mystiikan ja kokemusten tavoittelun kautta etsiä jotakin SYVEMPÄÄ ja TODEMPAA kuin tämä mitä käsillä on.
Kun katsot vaimoasi silmiin ja elätte yhdessä tätä arkipäivää Jeesukseen uskoen, niin että Hän saa arkielämässä olla Herra ja johdattaja, siinä on syvää ja todellista elämää, joka ei ole mitään pakenemista eikä haahuilua.
Niin. Ethän sinä varsinaisesti evankeliumin pelastusoppia mitätöinytkään, esitit vaan yhden tulkinnan tuollaisille kokemuksille, joka itselläsi oli: Kun Jumalalla ei ole aikaa, niin tämän takia voi tulla ennakkoaavistuksia tulevasta.
Jumalassa ei ole aikaa. Mutta me elämme ajassa. Ja ainoa tapa elää ajassa yltäkylläistä, sisäisesti tyydytettyä ja turvattua elämää on ottaa evankeliumin sanoma todesta.
Jeesus tuli iankaikkisuudesta aikaan. Pelastuksemme tähden.
Oikeastaan mun ei pitänyt mitään kirjoittaa, tarkoitukseni oli linkki vaan laittaa tähän, kun oon asiaa kommentoinut:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=1500000000000012&posting=22000000011691782
Siunattua joulunalusaikaa, toivottaa
parta (mamabeard) = unboiled n.