Vanhanen myi Suomen edun Brysselissä

Matti Vanhanen venkuloi kesällä ja torjui Luxembourgin esittämän EU-budjettiesityksen, joka olisi ollut Suomelle merkittävästi edullisempi kuin eilen Brysselissä hyväksytty.

Matti Vanhasen ansiosta Suomen EU-maksuosuudet nyt nelinkertaistuvat. Aiemmin Suomen EU-jäsenmaksu on ollut n. 25 euroa per suomalainen. Vanhasen hyväksymässä budjetissa Suomen maksut nousevat sataan euroon per henkilö.

Merkittävästi vakavampi asia on, että Suomen maataloudelle Matti Vanhasen hyväksymä tulos on katastrofaalinen. Suomen maatalouden tuet putoavat suunnilleen 25 %.

Kalliiksi siis kävi Matti Vanhasen kesäinen imagonrakennusprojekti suomalaiselle veronmaksajalle.

Hauskaa oli seurata, että Vanhasta ei otettu vakavasti EU:n puheenjohtajamaa Britanniassa. Kohteliaisuusyistä Vanhaselle suotiin muutama minuutti Britannian ulkoministeri Jack Strawn kanssa, mutta sekin visiitti ei muuttanut yhtään senttiä budjetista. Onneksi sentään Vanhasella oli mukana ulkoministeri Erkki Tuomioja. Muuten Suomelle olisi voinut käydä vieläkin huonommin.

Miten kauan isänmaa vielä kestää tätä mannertenvälistä nahjusta Matti Vanhasta?

2

132

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kaupunkilainen

      Miksi ihmeessä kepulaisen pääministerin päähuomio oli vain maataloustukiaisissa? Maataloushan on joka tapauksessa taantuva elinkeino.

      Paljon pahempaa suomalaisten kannalta on se, että
      alue- ja rakennetukia karsittiin noin neljänneksellä eli karkeasti 70 miljoonalla eurolla vuodessa. Pohjois-Suomelle ratkaisu näyttää olevan kohtuullinen, mutta Itä-Suomen tulot laskevat hieman. Suurin menettäjä on muu Suomi.

      Kaiken kaikkiaan kaudella 2007-2013 Suomi maksaa keskimäärin 397 miljoonaa euroa vuodessa enemmän kuin saa takaisin unionin kassasta. Sen päälle tulevat EU:lle tilitettävät tullimaksut, jotka ovat noin 100 miljoonaa euroa vuodessa.

      Vanhanen myönsi jo itsekin, että nettomaksulla mitattuna sopu on Suomelle hieman heikompi kuin se Luxemburgin esitys, jonka hallitus viime kesäkuussa torjui.

    • Ökyisäntä

      Huomenta Känä,

      olen kuullut, että teillä on alkanut kokoomusnuorten Eurooppa-koulu. Eka luennoitsija on maisteri (kop.) Jari Vilén, joka kertoo kuinka saavutat kopiokoneen avulla ystäviä, menestystä ja vaikutusvaltaa.

      Kurssillanne ei kuitenkaan opeteta tätä totuutta: Suomen nettomaksuosuus kasvaa unionin laajentumisen johdosta. Siitä teki Suomen osalta päätöksen Lipposen toinen hallitus syksyllä 1999.
      Siellä olivat mukana mm. Tarja Halonen, Sauli Niinusto, Suvi-Anne Siimes ja Osmo Soininvaara. Ja kun silloin ei vaadittu mitään varaumia eikä sopimuksia, on tukileikkausten suoranainen syypää Lipposen II hallitus eli ns. sateenkaarihallitus.

      Sitten tämä Luxemburg-asia: miten voit verrata sopimusta jota ei syntynyt sopimukseen joka syntyi. Sitä paitsi Luxemburgin tarjoukseen oli tyytymätön varsin suuri maaryhmä. Ei Suomikaan voi toimia siellä EU:ssa niin, että jättää yhteistyömaidensa ja koko unionin edun huomiotta!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      222
      4515
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      445
      3288
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      14
      2178
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1840
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      5
      1188
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      74
      1033
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      69
      1025
    8. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      25
      984
    9. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      75
      918
    10. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      54
      916
    Aihe