Tuolla aloituksessa "Tiedoksi"(edell.sivu), joku nimetön vastasi palkkaerojuttuuni näin:
"Jos syynä onkin se, että yksinkertaisesti olet miehiä huononpi ja vähemmän aikaansaava työntekijä?"
eikä vielä tämä epäily riittänyt vaan vielä jatkaa:
"Miksi huonosti tehdystä työstä pitäisi maksaa sama palkka kuin hyvin tehdystä?"
Siis tällä nimettömänä esiintyvällä henkilöllä ei voi olla mitään tietoa työstäni eikä hän tunne minua. Silti hän epäilee ja johtaa siitä tällaisen päätöksen, että teen työni huonosti.
Ainoa syy tällaiseen päätelmään on siis vain se, että hän tietää minun olevan nainen!
Tällä asenteella omaava ihminen tosiaan varmaan ajattelee, että miehelle on maksettava enemmän, koska nainen tekee huonommin työnsä!
Sanottakoon nyt, että juuri aikaansaapuuteni vuoksi olen edennyt työpaikallani, kun muut jäivät polkemaan paikallaan. Vai miksiköhän juuri minut valittiin nykyiseen työhöni. Palkka onkin sitten eri juttu.
Minut myös aikanaan meinasi ohittaa uusi mies heti paremmalla palkalla pelkän miesmäisyytensä ansiosta. Hänen hommistaan vaan yllätys ei tullut mitään.
Silloin sain 6,7 % vähemmän palkkaa kuin miehet, sanokoot tilastot mitä hyvänsä. Ja uusi sijaiseni(mies) olisi heti saanut tietämättömänä samaa palkkaa, ellen olisi sitä saanut vänkäämällä(mihin ei moni alkaisi) nostettua.
"Jos syynä onkin se, että yksinkertaisesti olet miehiä huononpi ja vähemmän aikaansaava työntekijä?"
eikä vielä tämä epäily riittänyt vaan vielä jatkaa:
"Miksi huonosti tehdystä työstä pitäisi maksaa sama palkka kuin hyvin tehdystä?"
Siis tällä nimettömänä esiintyvällä henkilöllä ei voi olla mitään tietoa työstäni eikä hän tunne minua. Silti hän epäilee ja johtaa siitä tällaisen päätöksen, että teen työni huonosti.
Ainoa syy tällaiseen päätelmään on siis vain se, että hän tietää minun olevan nainen!
Tällä asenteella omaava ihminen tosiaan varmaan ajattelee, että miehelle on maksettava enemmän, koska nainen tekee huonommin työnsä!
Sanottakoon nyt, että juuri aikaansaapuuteni vuoksi olen edennyt työpaikallani, kun muut jäivät polkemaan paikallaan. Vai miksiköhän juuri minut valittiin nykyiseen työhöni. Palkka onkin sitten eri juttu.
Minut myös aikanaan meinasi ohittaa uusi mies heti paremmalla palkalla pelkän miesmäisyytensä ansiosta. Hänen hommistaan vaan yllätys ei tullut mitään.
Silloin sain 6,7 % vähemmän palkkaa kuin miehet, sanokoot tilastot mitä hyvänsä. Ja uusi sijaiseni(mies) olisi heti saanut tietämättömänä samaa palkkaa, ellen olisi sitä saanut vänkäämällä(mihin ei moni alkaisi) nostettua.
Vastaukset 18
Vanhimmat
sinä tunnut niiden muiden palkat tietävän, tiedät myös että he ovat sinua huonompia jne...
Kyllä tuosta voi vetää erilaisia johtopäätöksiä.
Yksi syy miksi palkat on pidettävä salassa on se että ihmiset pitävät itseään lähes poikkeuksetta keskimääräistä parempana työntekijänä, ja silloin se tieto että "sermin takana" toinen onkin saanut enemmän palkkaa tuntuu epäreilulta. Tosiasiass varsinkin hyvät esimiehet tietävät mikä ja kuka on todellisesti hyvä.
Mutta kenties kirjoittaja oli ajatellut että naiset eivät ensinkään ymmärrä sitä että hänellä voisi olla huonompi palkka kuin miehellä mistään muusta syystä kuin sukupuolesta johtuvasta.
Naiset kun tuppaavat kaiken laittaa sukupuolensa tiliin, palkat, etenemiset uralla, menestyminen yrittäjänä jne. Jos nainen pärjää huonosti syy on miesvaltaisen yhteiskunnan, jos nainen menestyy syy on ensisijaisesti se että "itse asiassa naiset ovat parempia kuin miehet" jne.
Nyt yritetään vetää sitten tuosta narusta.
Pakko on näimmä tietää muiden palkat, ja eritoten miesten näköjään.
Jos esmes pyytää minua tekemään uuden miehen työn, josta ei mitään tullut, niin...
Perusteluna on myös käytetty sitä, että sehän on koko maanlaajuinen ongelma, siis tämä naisten huononpi palkkaus. Ja myöhemmin on myönnetty, että sain väärää palkkaa silloin.
Koita nyt vielä jotain keksiä, ettei vaan tarvitsisi myöntää sitä, että miehille halutaan maksaa enemmän palkkaa. Sitähän sinä et myönnä ikuna.
kerro nyt vielä ne johtopäätöksesi.
Kun mies huomaa saavansa huonompaa palkkaa kuin muut, hän panee sen omaksi syykseen.
Kun nainen huomaa saavansa huonompaa palkkaa kuin muut, hän panee sen sukupuolensa syyksi.
vaan lisääntyisi ja kaikennäköinen selän takana paskan jauhaminen jos palkat olisivat julkisia. Mutta tämän takia tässä maassa tulee tulospalkkaus lisääntymään rajusti. On pakko tehdä kateuden takia jotain.
Periaatteessa naisten ja miesten palkat ovat työntekijätasolla lähestulkoon samat tehtäväson ja vaatimuuden sekä ammatin mukaan. Palkkaerot alkavat kasvaa kun mennään portaissa ylöspäin. Kun puhutaan johtajatasosta ei ole kyse mistään avuttomista ja sääliä kaipaavista ihmistä jotka eivät osaa pitää puoliaan. Johtajatasolla täytyy itsetunnon olla sitä luokkaa että kehtaa pyytää palkkaa. Niinpä suurin osa johtajistosta neuvottelevat itse palkkansa, sitovat sen kenties johonkin tulokseen jne. Ääriesimerkkinä viime aikoina kohutut fortum -optiot.
Palkkavertailuissa sitä paitsi ei puhuta sovituista palkoista vaan siitä rahasta mitä ihmiset ovat palkkaa saanet (toisissa siis vuosiansioiden mukaan jolloin mm lomarahat ja ylityökorvaukset, vuorolisät jne ovat summassa mukana).
Siis johtotason miehet pistivät kaikkien naisten syyksi sen, että naiset saavat maanlaajuisesti huonompaa palkkaa?
on väärin syyttää miehiä, kun suurimmalla osalla ei asiaan ole suoranaista vaikutusta ja avaimet ovat lähinnä naisten käsissä (siis tarkoitan nyt naisten palkkoja).
Kun mies on palkkakuopassa, hän ei syytä siitä sukupuoltaan eikä yhteiskuntaa eikä patriarkaattia eikä sen sortorakenteita. Hän alkaa etsimään syytä ensimmäisenä itsestään, ja tekee kysymykset:
- Enkö tee tarpeeksi töitä?
- Enkö osaa samaa mitä muut?
- Enkö tee riittävän pitkää päivää?
- Enkö ole yhtä ahkera ja tunnollinen kuin muut?
- Olenko liian kiltti?
- Voisiko ammattiyhdistys tehdä asialle jotain?
- Voinko pyytää palkankorotusta ja jos, mitä minulla on sen taakse?
- Kannattaako minun etsiä uutta työpaikkaa?
Kun nainen on palkkakuopassa, hän alkaa kyselemään:
- Miksi nuo muut saavat parempaa liksaa kuin minä?
- Miksi minua sorsitaan?
- Mikä naisessa on vikana kun liksa on huono?
- Ovatko syynä patriarkaalisen yhteiskunnan sisäänrakennetut sortomekanismit?
Pääsääntöisesti syynä ovat henkilökohtaiset ominaisuudet sekä omat uravalinnat. Miehet ovat valmiimpia ottamaan riskejä kuin naiset. He hakeutuvat työtehtäviin, joissa vaaditaan enemmän, jotka ovat vaarallisempia ja joihin sisältyy riskejä enemmän kuin naiset, mutta joista myös maksetaan enemmän. Johtotehtävät ovat tästä esimerkki.
Ei hyväpalkkaiset hommat lankea miehille kuin Manulle illallinen. Niihin on kova tunku, niistä taistellaan, niihin hakeutujan on osoitettava pätevyytensä ja osaamisensa, eivätkä pelkät maisterin tai kandin paperit tee kenestäkään johtajaa. Se on taito, mikä pitää oppia jo hiekkalaatikolla leikkiessä. Tätä eivät kiintiönvaatijat tajua.
Naiset pääsääntöisesti hakeutuvat pitkän ja kapean leivän tehtäviin: sellaisiin, joissa riskit ovat vähäisiä ja jossa työ on tasaista, ahkeraa puurtamista päivästä toiseen. Niinpä liksa on turvattu, mutta tilipussi jää kovin pieneksi.
Jos epäilet, että sinua perustellusti syrjitään sukupuolesi takia, ota yhteyttä ammattiliittoon. Miesvaltaisilla aloilla AY-lakimies ottaa asian välittömästi puheeksi.
höpö höpö. Nainen tekee täysin samat kysymykset itsellen kuin mies pohtii "henkilökohtaisena ominaisuutenaan" sukupuolensa vaikutusta palkan suuruuteen.
En voi olla mainitsematta että oma uravalintani on miesvaltaiselta alalta. Yes, saan parempaa palkkaa ja paljon helpommin kuin toimisto ja terveydenhuoltoalalla puurtavat kanssasisareni.
AY-liitoissa kyllä tiedetään sukupuoleen liittyvät palkkaongelmat mutta ei sieltä voida puuttua kuin kaikkein härskimpiin tapauksiin.
Ei miesten työt ole sen kummempia kuin naistenkaan. Ensin opiskellaan ja sitten työ opettaa. Jokainen nainen kyllä pystyy siihen. Olen huomannut että naiset itse liittävät miesten töihin jotakin kummaa mystiikkaa. Ja miesvaltaisuuden vuoksi miehet kuvittelevat olevansa jotenkin erillaisia tai parempia ko. työtä suorittamaan. Sääli..
aina naiset alkaa rutinansa perustuen sukupuoleensa. Tosiasia on että miehet tekee paljon enemmän ylitöitä ja ovat valmiimpia ottamaan riskejä. Se näkyy siotusmaailmassa ja joka puolella.
Sitäpaitsi on toisaalta ymmärrettävää että miehisessä työmaailmassa voi naisella olla joskus vaikeampaa. Samoin se on miehellä joskus naistyömaalla. Ei tässä mitään helvetin psykologeja olla kaikki jotka osaa aina ihanteellisesti suhtautua toisiinsa ja toisen erilaisuuteen tms.
Elämä on.
mitä tekstissäni luki, eli kun asiaa johtotason miehet perustelivat sillä, että sama ongelmahan on maanlaajuinen eli kaikki naiset saavat huonompaa palkkaa kuin miehet.
Miksi teet tuollaisia omia päätelmiäsi mitä naiset muka ajattelevat?
Voisin ajatella, että monet naiset tyytyvät siihen, että saavat huononpaa palkkaa kuin miehet, mitä sille voi! Ehkä jotkut jopa uskovat miesten jankutuksen, että ovat huonompia ja tyhmempiä ja ansaitsevat palkkansa. Sinun väittämäsi mitä naiset yleensä ajattelevat ei ainakaan pidä lainkaan paikkaansa.
Eikä nuo luettelemasi alan valinnat pidä lainkaan paikkaansa kohdallani.
Joillakin työpaikoilla palkkaerot ja asenteet ovat vielä todella sitkeitä. Onneksi luonnollinen poistuma vähentää näitä asenteita piakkoin.
Miehillä on hankalaa naistyömaalla, eivätkä pysy paikassaan, koska miehet halutaan nopeasti nostaa korkeammalle.
Olen kyllä nähnyt senkin, että naista on harmittanut minun korkeampi palkkani, mutta paljon parempaa palkkaa saavasta miehestä on vain sanonut, että sillähän onkin munat. En usko tuohon naisten sukupuolirutinaan, kyllä se on liian vähäistä siihen nähden kuinka paljon sitä tapahtuu.
Mies saa parempaa palkkaa samasta työstä siksi, että on parempi palkkaneuvottelija kuin nainen.
ennemminkin, että miehen on helpompi saada nostettua palkkaansa.
reittä pitkin kiipeämistä? Kerro sitten, kuinka hyvin se onnistuu mieheltä?
kokeillut mutta miehet ovat paljon parempia nuolemaan toistensa per**itä... uups = /
Ja miksei se vaan mieheltä onnistuisi?
`äimä käkenä`
on niin vähän naisesimiehiä ja toisaalta niin vähän ilmeisesti homopomoja ja pyrkyreitä. Mikäs siinä niin vaikea ymmärtää on?