Ateistisaarnaajat.

Olen sivusta seurannut sitä lahkolaiskiihkoilun muodot saanutta vaahtoamista, jolla ateistit julistavat vakaumustaan. En itse ole uskovainen sanan varsinaisessa merkityksessä, mutta hämmästyttää se into, jolla ateistit koettavat saada joidenkin uskon rapistumaan. Jotkut henkilöt ovat uskossaan onnellisia, joten miksi heille täytyy kaiken aikaa todistella, että he ovat väärässä? Ymmärtäisin asian, mikäli kysessä olisivat sellaiset uskovaiset, jotka kaiken aikaa kiroavat kaikkia helvetin tuleen, mutta tällaiset taitavat kuitenkin olla uskovaisten vähemmistö.
17650
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

minäkin jatkuvasti. Jos joku uskoo, niin ei ole mitään mieltä siinä, että joku toinen yrittää saada hänet menettämään uskonsa. Pätee myös toisinpäin. Vaihdetaan vain pelkästään mielipiteitä mutta ei yritetä vaikuttaa kenenkään uskoon tai sen puutteeseen.

Äänestä

vernistelyltä

Äänestä
  • Missä välissä pyrkimyksestä asiallisuuteen on tullut "vernistelyä"? Ei silti, minulla ei ole mitään sitä vastaan, jos minut muistetaan asiallisuuden puolestapuhujana. Soisin, että myös nassettelussa pyrittäisiin asiallisuuteen eikä vain sen etsimiseen, kuka on minkin kirjoituksen takana.

    Äänestä

  • Minä varasin vain tämän Vernaliisan. Sinä Nasse ( tai kuka sitten oletkin ) saat minun puolestani varata kaikki muut vern-alkuiset, kun et muita keksi. Autan sinua vähäsen: vernismi, vernastelu, vernassettelu, vernaismi, vernalaisuus, vernappimaisuus jne.

    Mitä vikaa on siinä, että toivon kaikkien kirjoittavan asiallisesti ketään pilkkaamatta? Pitääkö tämän toiveeni vuoksi ruveta pilkkaamaan minua? Voisitko vastata?

    Äänestä

  • reiskastelulta, tämä viesti nimittäin. Joko joulu vapisuttaa, uskikset? How you shakin?

    Aiotteko harrastaa HYVÄNTEKEVÄISYYTTÄ? Yksi laittaa euron kolehtihaaviin, toinen kahmaisee sata pois kun muut ovat keskittyneitä saarnaan tai virteen tai mitä siellä nyt puuhataankin. Näin uskis veljeä auttaa.

    Äänestä

  • Reiska kirjoitti:

    reiskastelulta, tämä viesti nimittäin. Joko joulu vapisuttaa, uskikset? How you shakin?

    Aiotteko harrastaa HYVÄNTEKEVÄISYYTTÄ? Yksi laittaa euron kolehtihaaviin, toinen kahmaisee sata pois kun muut ovat keskittyneitä saarnaan tai virteen tai mitä siellä nyt puuhataankin. Näin uskis veljeä auttaa.

    Politiikassa tuo voi jo ollakkin totta, mutta enpä oikein tiedä olenko ikinä huomannut tuommoista kirkossa? Ettei vain olisi ihan mielikuvitusta koko juttu?

    Äänestä

  • Reiska kirjoitti:

    reiskastelulta, tämä viesti nimittäin. Joko joulu vapisuttaa, uskikset? How you shakin?

    Aiotteko harrastaa HYVÄNTEKEVÄISYYTTÄ? Yksi laittaa euron kolehtihaaviin, toinen kahmaisee sata pois kun muut ovat keskittyneitä saarnaan tai virteen tai mitä siellä nyt puuhataankin. Näin uskis veljeä auttaa.

    Ruvetaanko reiskastelemaan vai vernistelemään? Tai tuskinpa noilla on paljonkaan eroa. Joko olet ostanut joululahjat?

    Äänestä

Mä en voi hyväksyä lasten hyväksikäyttöä siinä mielessä miten jumalauskoiset tekee ja sitä järjetöntä jumalauskonnon tyrkytystä.

Jokainen opetettava uskonto pitää perustua tosiasioihin ja faktoihin ja näitä ehtoja ei yksikään jumalauskonto täytä.

Äänestä
  •    lasten hyväksikäyttöä katolilaisissa lastenhoitolaitoksissa
    Kirjoittanut: ateisti ja Dawkins-fani 17.12.2005 klo 16.59

    17.12. klo 15:59 MTV3
    Lähes 15 000 irlantilaista on hakenut
    korvauksia roomalaiskatolisen kirkon
    lastenhoitolaitoksissa kokemastaan
    hyväksikäytöstä. Tutkimukset hyväksi-
    käytöistä alkoivat 1999, kun pääminis-
    teri Bertie Ahern pyysi uhreilta
    anteeksi.

    >>   
       sos
    Kirjoittanut: lapsien puolesta 18.12.2005 klo 10.47
    usein homot syyllistyvät justiinsa tuohon touhuun
    on se iljettävää kun isot miehet/homot raiskaavat pikku lapsia tai käyttävät hyväkseen heitä. sama se pätee noihin naisiin/lesboihin, yök yök yök.
    saatanan sairastuttamat silloin touhuaa irstaasti omia pervoja himojaan tyydyttäen.

    Äänestä

  • Tässä maailmassa on paljon inhottavia pedofiilejä, mutta et kuitenkaan voi syyttää maailmassa tapahtuvista asioista uskovaisia. Pyhäkoulujakin pitävät tädit tai mummot tai nuoret tytöt jotka tiedän ovat olleet tavallisia ihmisiä.

    Äänestä

>>Olen sivusta seurannut sitä lahkolaiskiihkoilun muodot saanutta vaahtoamista, jolla ateistit julistavat vakaumustaan.>En itse ole uskovainen sanan varsinaisessa merkityksessä, mutta hämmästyttää se into, jolla ateistit koettavat saada joidenkin uskon rapistumaan. >Jotkut henkilöt ovat uskossaan onnellisia, joten miksi heille täytyy kaiken aikaa todistella, että he ovat väärässä? >Ymmärtäisin asian, mikäli kysessä olisivat sellaiset uskovaiset, jotka kaiken aikaa kiroavat kaikkia helvetin tuleen, mutta tällaiset taitavat kuitenkin olla uskovaisten vähemmistö.

Äänestä
  • >>Kysessähän on kuitenkin kokoajan siitä, miten usko vaikuttaa yhteiskuntiin ja siitä miltä pohjalta päätöksiä tehdään.
    Tehdääkö niitä uskon vai tiedon pohjalta.

    Äänestä

  • Kaikki uskovaiset ovat siis pedofiilejä ja haluavat maailmalle vain pahaa...Olisi kiva tietää, mistä Mirkan viha juontaa juurensa. Veikkaisinpa, että hän on joutunut kärsimään jonkun uskovaisen taholta ilmeisen paljon, ja siksi vihaa uskovaisia yhtä kovin kuin A. Hitler vihasi juutalaisia. Sokeaa vihaa ilman mitään järjellisiä perusteita. Olisi kiva tietää, lähettäisikö Mirka kaikki uskovat keskitysleireihin, mikäli hänellä olisi siihen valta...

    Äänestä

  • Gigul216 kirjoitti:

    >>Kysessähän on kuitenkin kokoajan siitä, miten usko vaikuttaa yhteiskuntiin ja siitä miltä pohjalta päätöksiä tehdään.
    Tehdääkö niitä uskon vai tiedon pohjalta.

    >> mutta yleisesti metafyysisen ajattelun vaikutus yhteiskuntiin on aina ollut ratkaiseva, niin vanhojen kulttuurien ajatus-pohja on levännyt filosofisen, metafyysisen pohdinnan ja niistä johdettujen ideoiden pohjalla, näin on lähes kaikkien yhteiskuntien laita.>Metafyysinen ajattelu on siis konkretian rinnalla merkittävä tekijä kaikessa ja sillä on oikeus olla olemassa siinä kuin naturalistisenkin näkemyksen>on aika kummallista että vaikka kaikkialla kaikkina aikoina esimerkiksi rakkautta pidetään korkeinmpana arvona > ja sanojen ymmärretään vain ja aina viittaavan johonkin,,siis niin että sana ei koskaan ole itse asia, >voidaan tälläistä ajattelua tai siitä puhumista pitää hölynpölynä tai yhteiskuntien rappion syynä, kun minusta on juuri päinvastoin,,eli mitä kaemmas ja mitä vähemmän ihmiset metafyysiseen ajatteluun perehtyvät, nojaten vain "konkretiaan", sitä toivottomalta ja onnettomalta yleisesti ottaen yhteiskunta[nat] "yksisilmäisessä" materialistisessa ajattelussaan vaikuttavat.

    Äänestä

  • Ovat vaahtoamista parhaimmi... kirjoitti:

    Kaikki uskovaiset ovat siis pedofiilejä ja haluavat maailmalle vain pahaa...Olisi kiva tietää, mistä Mirkan viha juontaa juurensa. Veikkaisinpa, että hän on joutunut kärsimään jonkun uskovaisen taholta ilmeisen paljon, ja siksi vihaa uskovaisia yhtä kovin kuin A. Hitler vihasi juutalaisia. Sokeaa vihaa ilman mitään järjellisiä perusteita. Olisi kiva tietää, lähettäisikö Mirka kaikki uskovat keskitysleireihin, mikäli hänellä olisi siihen valta...

    Jos haluaat tietää Mirkasta, niin miksi sitten minulta niitä kyselet?

    Äänestä

  • :pp. kirjoitti:

    Jos haluaat tietää Mirkasta, niin miksi sitten minulta niitä kyselet?

    Todistin toisin.

    Äänestä

vallan välkappaleena pitäisi kriminalisoida.

Bushin ristiretki on hyvä esimerkki nykyajan vaarallisesta uskonnollisuudesta.

Lainsäädäntökin pohjaa pitkälle Raamattuun, vanhoihin Hammurabin lakeihin.

Lapsiraukat ne vasta onkin helisemässä pappien seksitarpeitten kurimuksessa. Kymmenettuhannet pedofilien uhrit kautta maailman.

Saa vapaasti uskoa mihin vaan mutta ei saisi vahingoittaa ketään uskonsa oikeuttamana. Lähetystyö on pahinta kaikista.Surullista nähdä maailmalla kun kulkee, miten kristinusko on monessa paikassa aiheuttanut hävitystä ja tuhoa.

Se ei ole koskaan arvostanut alkuperäiskansojen omaa kulttuuria vaan tuputtnut aina pelastusta ja jeesusta niin afrikkalaisille kuin intiaaneille.

Harmitonta uskoa on 65 miljoonan amerikkalaisen enemmän tai vähemmän luja usko siihen, että he tässä lahitulevaisuudessa, jos ovat valittua joukkoa,tulevat jättämään kaiken taakseen kun heidät tullaan hakemaan(jeesus tulee hakemaan) ja lähtemään kohti onko se paratiisi vai mikä mutta jonnekin muualle kuitenkin. (Tim la Haye´n jenkilässä supersuosion saavuttanut Left behind sarja jota on myyty arviolta lähes 100 miljoonaa kopiota tähän mennessä.)

Se ei ole haitallista mutta osoittaa selkeästi miten naiveja ja lapsellisia uskovaiset ovat ja miten heihin uppoaa aivan höhlä siirappinen pelastustarina ihanana totuutena. Suuri osa ihmisistä on auttamattoman typeriä. Eikä siihen ole mitään lääkettä. Kun ehkä ihan hyvä lajin degeneroituminen ja katoaminen maapallolta.Ehkä se koituu onneksi muille eläimille.Jos ihmien ei sitä ennen, ole onnistunut tuhoamaan koko palloa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Sivusta seurannut. kirjoitti:

Olen sivusta seurannut sitä lahkolaiskiihkoilun muodot saanutta vaahtoamista, jolla ateistit julistavat vakaumustaan. En itse ole uskovainen sanan varsinaisessa merkityksessä, mutta hämmästyttää se into, jolla ateistit koettavat saada joidenkin uskon rapistumaan. Jotkut henkilöt ovat uskossaan onnellisia, joten miksi heille täytyy kaiken aikaa todistella, että he ovat väärässä? Ymmärtäisin asian, mikäli kysessä olisivat sellaiset uskovaiset, jotka kaiken aikaa kiroavat kaikkia helvetin tuleen, mutta tällaiset taitavat kuitenkin olla uskovaisten vähemmistö.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu