pienellä bensamäärällä kulkevia autoja?

Kertokaahan taloudellisia autoja kukkarolle noin kulutuksen suhteen. Vuosimallit voisi olla väliltä 85-90. Kulutus siis n.5-6 litraa/100km
8400
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

MAhtoikohan mikään noin vanhanaikainen ropponen mennä edes viidellä litralla.

Jollet pane omalle hengellesi mitään arvoa eli viis veisaat kolariturvallisuudesta niin onhan noita jos jonkunnäköisiä kolmipyttyisiä litran koneella varustettuja koirankoppeja maahamme tuotu, eli ainakin seuraavat tulisi mieleen:

Suzuki Alto
Nissan Micra
Austin Metro (harvinainen)

Mikään noista ei maksa kuin rajumman ravintolaillan verran, niihin mahtuu kaksi kitukasvuista aikuista ja useampi ostoskassi ja todennäköisesti tasaisessa 70-80km/h matka-ajossa niillä pääsee alle kuuden litran mikäli tekniikka on kunnossa; valitettavasti se noissa moottoreissa ja tuolla iällä välttämättä ei ole alkuunkaan kunnossa tai edes säädöissään.

Monella sata kertaa turvallisemmalla autolla pääsee jo 7-8 litraan vaikka autot olisivatkin mainittua ikäluokkaa, niihin mahtuu suomalaisen kokoisia ihmisiä sisään muutenkin kuin polvet suussa ja yleensä niiden isommat moottoritkin kestävät ihan eri tavalla.

Kaikki Micrakuskit varmaan ovat ihan eri mieltä. Joku oikeasti tuollaisen vanhan pikku kaupunkiauton omistava voisi varmaan julkistaa kulutusmittauksia?

Henkka

Äänestä
  • Jetta ja Golf vm. -84 - -92 diesel koneella!

    Ajat minkälaista ajoa tahansa,vaikka hangosta ivaloon kaasupohjassa, jos koneessa on alkuperäiset säädöt kulutus on alle 6l/100km!

    Äänestä

  • Kari kirjoitti:

    Jetta ja Golf vm. -84 - -92 diesel koneella!

    Ajat minkälaista ajoa tahansa,vaikka hangosta ivaloon kaasupohjassa, jos koneessa on alkuperäiset säädöt kulutus on alle 6l/100km!

    Bensakoneella on turha etsiä tuosta ikäluokasta järkevää autoa noilla kulutuslukemilla!

    Äänestä

  • Kari kirjoitti:

    Bensakoneella on turha etsiä tuosta ikäluokasta järkevää autoa noilla kulutuslukemilla!

    vaikkapa citikan ax 1,1 tai 1,4 koneella kulkee
    pirteästi ja vähällä. vähävikaisia

    Äänestä

  • Minun edellinen autoni, Ford Orion 88 maksoi 830€, vei bensaa pikkusen yli 6 litraa /100km. Se oli varma peli, toimi aina. Sitäpaitsi se oli kolari varma, koska nyt uusi etsinnässä kolarin takia.. No semmoista sattuu...

    Äänestä

oma auto vie maantieajossa alle 6l satasella. Auto on Alfa Romeo 33 1.7 16V, vm-90. Heppoja autossa on reilu 130, joten ei ole mikään mopokaan :) Ja meinaan järkevällä ajolla sitä, ettei aja kaasu pohjassa rallia ;)

Äänestä

menee vähällä bensalla ja jakohihna on helppo vaihtaa! Ruoste on tietty syönyt noi e kadetit aika vähiin....

Äänestä

syö alle 6 literiä kaupungissa, alle 4 literiä maantiellä.. :) kurkkaa www.autovista.fi, sieltä autotyypit, etsi vaikkapa alle 1200cm³ moottorisia.. renault clio on myös aika säästeliäs bensan suhteen.. ja suzuki alto.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


batman83 kirjoitti:

Kertokaahan taloudellisia autoja kukkarolle noin kulutuksen suhteen. Vuosimallit voisi olla väliltä 85-90. Kulutus siis n.5-6 litraa/100km

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu