Väärä voitti, Suomi Rasistinen maa

Olen todella pettynyt!!! Katri laulo paljon paremmin kuin Ilkka!!! se ei osanu edes laulaa sitä This Love biisiä! ja silloin ku se laulo sen Robbie Williamsin Angelsin niin huh huh...se oli karmeata kuultavaa :S Miks vitus suomi on niin tyhmä et äänestää pelle Ilkan idoliks? Ulkonäkö ei tarkaise voittajaa! Katrin olis pitäny voittaa se osas jopa laulaa! SUomi on muutenkin rasstinen maa ku pudotti kaks parasta finalistia: Ronin ja Pauliinan heti alussa jo pois! ne OSAS LAULAA PARHAITEN!!! Ilkka SUCKS!!! Katri Rulez! Roni Ja Pauliina oikeat Idolit!
9834
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Rasistisella tarkoitan sitä että roni putosi sen takia ettei ole suomalaisen näköinen ja pauliina putosi ylipainon takia! Häpeän olla suomalainen!

Äänestä

Siis ku mä odotin tuloksii illal, niin mä ihan jännitin. Sit ku se sano Ilkka Jääskeläinen, mä olin ihan sokissani! ILKKA! IDOLI? Grrrr.... Tää kisa on menny ihan huonoks. Pauliina ja Roniki oli parempii ku Ilkka ja ne putos eka!!!!!!!!!!!!! Suomen kansa ei osaa äänestää oikeaa voittajaa! Katri on paras! Katri laulaa paremmi ku pelle peloton Ilkka!

Äänestä
  • Ettekö kuunnelleet Katrin laulua kunnolla?Sehän veteli välillä aivan nuotin vierestä!!!Ilkka on monopuolisempi laulaja kuinKatri.Katri ei osaa muuta kuin romanttisia lurinoita...hirveetä.

    Äänestä

  • Kartille Menestystä ja onnea laulu-uralle!! ilkka voi painua takaisin koulun penkille ja vaikka laulutunneille opettelemaan miten lauletaan ja pysytään vireessä =D

    Äänestä

  • JensCu kirjoitti:

    Kartille Menestystä ja onnea laulu-uralle!! ilkka voi painua takaisin koulun penkille ja vaikka laulutunneille opettelemaan miten lauletaan ja pysytään vireessä =D

    Niin, kyllähän sen huomasi molempien suorituksia kuunneltuaan, että eilen Ilkka lauloi selvästi paremmin kuin Katri (vaikka Katrikin lauloi ihan hyvin)ja Ilkka pysyi hyvin vireessä. Ilkka ei ollut eiliseen saakka suosikkini, mutta kyllä eiliset vedot kustakin biisistä olivat tosi hyviä, ei voi kiistää.
    Jopa kaikki tuomarit joutuivat sen myöntämään.

    Äänestä

  • JensCu kirjoitti:

    Kartille Menestystä ja onnea laulu-uralle!! ilkka voi painua takaisin koulun penkille ja vaikka laulutunneille opettelemaan miten lauletaan ja pysytään vireessä =D

    Äänimäärät nyt kuitenkin niin huikeita, että ne jotkit ns. rasistit siellä eivät ääntään saa kuuluville, vaan kyllä voittaja on jokaisen äänensä ansainnut. Molemmilla laulajilla oli hyvää aikaa kasvattaa riittävät tukijoukkonsa, Ilkalle niitä nyt vain kertyi enemmän.

    Ja tätä nyt on oikeastaan aikalailla turha edes ajatella kumpi voitti ja kumpi oli toinen. Molemmista tulee silti aivan yhtä lailla tähtiä ja faktahan on kuten pitkin matkaa kirjoiteltukin, eli: Idols on pitkälti TEINI-idoli kisa. (Ei haukkumisena vaan faktana).

    Tässähän vain toistui täsmälleen sama kuin ensimmäisessä Idolsissa, eli Antti Tuisku jäi kolmanneksi, mutta silti on kirkkaasti menestynein ja tienannein koko porukasta ollut alusta asti. Pakariseenkin verrattuna. Nyt vain voitti jo suoraan suurin ns. teini-idoli ja "pikkutyttöjen" ja heidän äitiensä suosikki:)

    Ainut ero tänä vuonna on, että käytännössä pinnalle nousi voittajakaksikko, siitä alaspäin eli jo kolmas ei välttämättä mitenkään kummoisesti tule pinnalle. Saati alemmat, joista aiemmassa Idolsissa taisi levyttää loppujenlopuksi koko kuusi viimeisintä...

    Eihän siinä mitään rasistisuutta ole, että tämä vain on kuvio asiassa. Tuisku/Jääskeläismäiset hahmot tulevat menestymään varmasti tästä eteenpäinkin jos vielä tulee. Ja eihän se pelkkä laulutaito ole tässä se ratkaiseva, vaan koko olemus. Ehkäpä se on vähän niinkin, että kun henkilö saa tarpeeksi suosiota, niin saa hieman enemmän "anteeksi" pieniä vajavuuksiakin, joita sitten voi kehittää itse jatkossa.

    Molemmat sieltä seuraavan 6 kk:n sisään levyn ulos puskevat ja vasta sen jälkeen voidaan ruveta oikeastaan katselemaan, kumpi todella voitti. Katrin levyjä kuitenkin ostaa siteen hieman erilainen ja ehkä jopa monitahoisempi kuulijakunta kuin Ilkan.

    Äänestä

täysin makuuasia ,molemmat oli kovasti saman
"arvoisia" minusta.Hyvä että mies voitti tällä kertaa eikä aina nuo "maalipytyt" .
Hannan äänessäkään ei ollut kehumista kun esiintyi viime ohjelmassa .Jani oli paljon
musiikaalisempi kuin Hanna joka voitti ulkoisten
avujen takia........ ei musiikin !!

Äänestä

Mun mielestä Ilkka oli vaan yksinkertaisesti kaikinpuolin parempi!Se on hyvä tyyppi, laulaa kauniisti ja osaa esiintyä hyvin.Siinä ne on mitä siihen tarvitaan...Katrin laulu meni välillä vähän raakkumiseksi, vaikka osaakin ihan koht.laulaa.Lisäksi akka joka ei edes tiedä millon suomi on itsenäistyny ei ehkä ole kovin fiksu roolimalli nuorille!Ei ymmärrä, mä olisin osannu kertoa millon suomi itsenäisty varmaan ainaki 8 vuotiaana...Joo ja tiedän, ei liity laulamiseen mitenkään, mutta kuiteski kertoo ihmisestä aika paljon.
Nii eli siis paras voitti!

Äänestä

Voi voi kun se on niin väärin kun enemmistö ei ole samaa mieltä. Ei Idolssissa mitata taitoa laulaa vaan vetovoimaa. Ilkka taktikoi eli hurmasi pikkuiset teinitytöt sopivasti valituilla biiseillä ja esiintymisellään.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


JensCu kirjoitti:

Olen todella pettynyt!!! Katri laulo paljon paremmin kuin Ilkka!!! se ei osanu edes laulaa sitä This Love biisiä! ja silloin ku se laulo sen Robbie Williamsin Angelsin niin huh huh...se oli karmeata kuultavaa :S Miks vitus suomi on niin tyhmä et äänestää pelle Ilkan idoliks? Ulkonäkö ei tarkaise voittajaa! Katrin olis pitäny voittaa se osas jopa laulaa! SUomi on muutenkin rasstinen maa ku pudotti kaks parasta finalistia: Ronin ja Pauliinan heti alussa jo pois! ne OSAS LAULAA PARHAITEN!!! Ilkka SUCKS!!! Katri Rulez! Roni Ja Pauliina oikeat Idolit!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu