Tramalista

Voidaanko selkäkipuun määrätä Tramalia?? Selässä pahat kulumat.
71492
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

itselläni on lonkissa kulumia, lääkityksenä mm. Panacod ja Tramal (vuoroittain).

Äänestä
  • Kokeilisin myös MSM:ää ja glukoosiamiinisulfaatti, molempia saa luontaiskaupoista, ne auttoivat ainakin minua nivelkulumissa, tramalista ja pancodista tulee ummetusta ja sivuvaikutuksia, tosin joskus niitäkin tarvitaan, MSM on luonnollista rikkiä, joka on hyväksi nivelille samaten glukoosiamiinisulfaatti rakentaa rustoa uudelleen. MSM:n annostus on 1-4 g päivässä ja glukoosiamiinin annos 1-1.5 g päivässä, käytän lisäksi myös kalaöljyjä 1.5g DHA:ta ja EPA molempia. Viiden vuoden tramalin käytön jälkeen olen noilla luonnollisilla aineilla pärjännyt ilman vahvaa opiaattipohjaista lääkitystä.

    Äänestä

Hermovauriokipuun ja selän kulumiin Tramal 200mg, Lyrica 150mg, ja Triptyliä

Tramalia otan kun on ihan pakko nuo muut syön säännöllisesti

Äänestä
  • Tuttavani kärsii pahoista selän kulumista ja lääkäri vain sanoo, että ei ole mitään muuta lääkettä kyseiseen vaivaan kuin tulehduskipulääkkeet ja Sirdalud.Aivan uskomatonta!

    Äänestä

  • heikurainen kirjoitti:

    Tuttavani kärsii pahoista selän kulumista ja lääkäri vain sanoo, että ei ole mitään muuta lääkettä kyseiseen vaivaan kuin tulehduskipulääkkeet ja Sirdalud.Aivan uskomatonta!

    No kuten ilmi kävi, ei pidä paikkaansa että lääkevalikoima loppuisi siihen. Tujakampaakin kamaa kuin tulehduskipulääkkeet on ja niitä pitää määrätä jos tarvetta on. Uskomaton lausunto lääkäriltä... ettei olisi väärinkäsitys?

    Äänestä

  • Anis kirjoitti:

    No kuten ilmi kävi, ei pidä paikkaansa että lääkevalikoima loppuisi siihen. Tujakampaakin kamaa kuin tulehduskipulääkkeet on ja niitä pitää määrätä jos tarvetta on. Uskomaton lausunto lääkäriltä... ettei olisi väärinkäsitys?

    Tuttavani on käynyt monesti selkävaivan takia lääkärillä ja aina lääkäri sanoo, että tähän kipuun ei ole muuta lääkettä kuin tulehduskipulääkkeet, Sirdalud ja Triptyl.

    Äänestä

  • heikurainen kirjoitti:

    Tuttavani on käynyt monesti selkävaivan takia lääkärillä ja aina lääkäri sanoo, että tähän kipuun ei ole muuta lääkettä kuin tulehduskipulääkkeet, Sirdalud ja Triptyl.

    Taitaa olla tuttavallasi aika vaihtaa lääkäriä. Jotkut lääkärit ovat outoja, eivät kirjoita lääkkeitä edes tarpeeseen. Omalääkärini ei suostu kirjoittamaan ehkäisypillereitä kuin kaikkein pienimmän laatikon kerrallaan, vaikka en aio hankkia mukuloita vielä ja pillerit tulevat kalliimmaksikin pienemmissä paketeissa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


heikurainen kirjoitti:

Voidaanko selkäkipuun määrätä Tramalia?? Selässä pahat kulumat.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu