Saarikalle puhalsi

Olin seurakunnan kokouksessa, siellä oli laulu päällä. pastori puhalsi ja työnsi otsastani, horjahdin alas. Ihmisiä makasi ympärillä, toiset saivat kaatuessaan jalkansa potkimaan, huusivat,nauroivat, kiljuivat, niin voimakas oli vaikutus joihinkin.

Itse en kokenut mitään mutta tilanne oli teennäinen ja pitkästyttäväkin. En parantunut mistään vaivoistani vaikka näin kuulemma tapahtuu muille.

Aion kuitenkin osallistua vielä. Ikävää oli se ettei minua mikään henki kaatanut vain minut työnnettiin. Siinähän voisi mennä vaikka lonkka tällaiseltä vanhemmalta. Puhun pastori kanssasi vielä. Noitamenoilta se tuntui.
7612
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Ei Tarvitsekaan kaatua,tai tuntea mitään.
Eihän usko Jeesukseen Kristukseen
saa perustua imiöihin tai merkeihin vaikka
Jeesus niitä tekikin.
Kun jeesus paransi sairaat myös paranivat,Sokea sai nakönsä,Spitaalist paranivat,Riivaajat lahtivät imisestä.

Nykypäivänä on paljon harhaluuloja ja ilmiöitä
jotka eivät kuuluisi kristillisiin kokouksiin/tilaisuksiin.Puhaltaminen perustuu Joh. lukuun 20 jakeeseen 22 Jossa Jeesus puhalsi opetuslastensa päälle( Huom.ennen Helluntaita jossa Pyhä Henki annettiin maan päälle.)

Tänä paivänä ei siis tarvitse kenenkään puhaltaa koska Pyhä Henki toimii jo uskovissa !!!!(Uskon kautta)

JEESUS ILMESTYY OPETUSLAPSILLEEN

20:19 Samana päivänä, viikon ensimmäisenä, myöhään illalla, kun opetuslapset olivat koolla lukittujen ovien takana, juutalaisten pelosta, tuli Jeesus ja seisoi heidän keskellään ja sanoi heille: "Rauha teille!"
20:20 Ja sen sanottuaan hän näytti heille kätensä ja kylkensä. Niin opetuslapset iloitsivat nähdessään Herran.
20:21 Niin Jeesus sanoi heille jälleen: "Rauha teille! Niinkuin Isä on lähettänyt minut, niin lähetän minäkin teidät."
20:22 Ja tämän sanottuaan hän puhalsi heidän päällensä ja sanoi heille: "Ottakaa Pyhä Henki.
20:23 Joiden synnit te anteeksi annatte, niille ne ovat anteeksi annetut; joiden synnit te pidätätte, niille ne ovat pidätetyt."
20:24 Mutta Tuomas, jota sanottiin Didymukseksi, yksi niistä kahdestatoista, ei ollut heidän kanssansa, kun Jeesus tuli.
20:25 Niin muut opetuslapset sanoivat hänelle: "Me näimme Herran". Mutta hän sanoi heille: "Ellen näe hänen käsissään naulojen jälkiä ja pistä sormeani naulojen sijoihin ja pistä kättäni hänen kylkeensä, en minä usko".
20:26 Ja kahdeksan päivän perästä hänen opetuslapsensa taas olivat huoneessa, ja Tuomas oli heidän kanssansa. Niin Jeesus tuli, ovien ollessa lukittuina, ja seisoi heidän keskellään ja sanoi: "Rauha teille!"
20:27 Sitten hän sanoi Tuomaalle: "Ojenna sormesi tänne ja katso minun käsiäni, ja ojenna kätesi ja pistä se minun kylkeeni, äläkä ole epäuskoinen, vaan uskovainen".
20:28 Tuomas vastasi ja sanoi hänelle: "Minun Herrani ja minun Jumalani!"
20:29 Jeesus sanoi hänelle: "Sentähden, että minut näit, sinä uskot. Autuaat ne, jotka eivät näe ja kuitenkin uskovat!"
20:30 Paljon muitakin tunnustekoja, joita ei ole kirjoitettu tähän kirjaan, Jeesus teki opetuslastensa nähden;
20:31 mutta nämä ovat kirjoitetut, että te uskoisitte, että Jeesus on Kristus, Jumalan Poika, ja että teillä uskon kautta olisi elämä hänen nimessänsä.

Myös on okkultisia ilmiöitä ilmaantunut kuten kultahiput iholla tai hiuksissa Karismaattisissa liikkeissä ( Kyseisiä ilmiöitä on ilmeisesti ollut myös katolisen kirkon piiriissä.)

Kaatumiset taas ovat peräisin ehkä kauempaa(Mesmerismi ,-Etsi vaikka googlen kautta.)

Monet tärinät ja vapinat ovat siellusia ilmiöitä,jokainen ihminen voi kokea ilmiöitä oikeassa mielentilassa( Ei hengessä kuten ehkä virheelisesti luullaan.)

Kannattaisi ehkä hankkia käsiin Watchman Knee:n kirja Sielun piilevä voima joka kertoo ihmisen sielunvoimista.

Suurin osa ilmiöista Ja niinsanotusta Voimaevankeliumista tulee USA:sta mutta onhan meilläkin näitä omia Jumalan ''voiman'' jakajia.
Pelkaäämpä pahoin että nämä eksyttävät monta siitä evankeliumista jota Jeesus toi maan päälle ja jonka puolesta Apostoli Paavali kiivaili.

Kaikkein paras tie on Jeesus itse Joh.14:6
14:6 Jeesus sanoi hänelle: "Minä olen tie ja totuus ja elämä; ei kukaan tule Isän tykö muutoin kuin minun kauttani.

Älkäämme siis seuratko ihmisten oppeja.Sillä lopun aikoina viimeisinä päivinä tulee vääriä kristuksia ''voideltuja'' ja vääriä profeettoja jotka eksyttävät.
Matt.7:15-23

VÄÄRÄT PROFEETAT

7:15 Kavahtakaa vääriä profeettoja, jotka tulevat teidän luoksenne lammastenvaatteissa, mutta sisältä ovat raatelevaisia susia.
7:16 Heidän hedelmistään te tunnette heidät. Eihän orjantappuroista koota viinirypäleitä eikä ohdakkeista viikunoita?
7:17 Näin jokainen hyvä puu tekee hyviä hedelmiä, mutta huono puu tekee pahoja hedelmiä.
7:18 Ei saata hyvä puu kasvaa pahoja hedelmiä eikä huono puu kasvaa hyviä hedelmiä.
7:19 Jokainen puu, joka ei tee hyvää hedelmää, hakataan pois ja heitetään tuleen.
7:20 Niin te siis tunnette heidät heidän hedelmistään.
7:21 Ei jokainen, joka sanoo minulle: 'Herra, Herra!', pääse taivasten valtakuntaan, vaan se, joka tekee minun taivaallisen Isäni tahdon.
7:22 Moni sanoo minulle sinä päivänä: 'Herra, Herra, emmekö me sinun nimesi kautta ennustaneet ja sinun nimesi kautta ajaneet ulos riivaajia ja sinun nimesi kautta tehneet monta voimallista tekoa?'
7:23 Ja silloin minä lausun heille julki: 'Minä en ole koskaan teitä tuntenut; menkää pois minun tyköäni, te laittomuuden tekijät'.


Matt.24:3-14

ENSIMMÄISET LOPUN MERKIT

24:3 Ja kun hän istui Öljymäellä, tulivat opetuslapset erikseen hänen tykönsä ja sanoivat: "Sano meille: milloin se tapahtuu, ja mikä on sinun tulemuksesi ja maailman lopun merkki?"
24:4 Silloin Jeesus vastasi ja sanoi heille: "Katsokaa, ettei kukaan teitä eksytä.
24:5 Sillä monta tulee minun nimessäni sanoen: 'Minä olen Kristus', ja he eksyttävät monta.
24:6 Ja te saatte kuulla sotien melskettä ja sanomia sodista; katsokaa, ettette peljästy. Sillä näin täytyy tapahtua, mutta tämä ei ole vielä loppu.
24:7 Sillä kansa nousee kansaa vastaan ja valtakunta valtakuntaa vastaan, ja nälänhätää ja maanjäristyksiä tulee monin paikoin.
24:8 Mutta kaikki tämä on synnytystuskien alkua.
24:9 Silloin teidät annetaan vaivaan, ja teitä tapetaan, ja te joudutte kaikkien kansojen vihattaviksi minun nimeni tähden.
24:10 Ja silloin monet lankeavat pois, ja he antavat toisensa alttiiksi ja vihaavat toinen toistaan.
24:11 Ja monta väärää profeettaa nousee, ja he eksyttävät monta.
24:12 Ja sentähden, että laittomuus pääsee valtaan, kylmenee useimpien rakkaus.
24:13 Mutta joka vahvana pysyy loppuun asti, se pelastuu.
24:14 Ja tämä valtakunnan evankeliumi pitää saarnattaman kaikessa maailmassa, todistukseksi kaikille kansoille; ja sitten tulee loppu.

Mitä paranemiseen tulee kyllä ihmisiä paranee tänäkin päivänä rukousten kautta,mutta paraneminen on Jumalan lahja,eikä sitä tulisi pitää markkinatavarana.....

poika

Äänestä

Kertomasi perusteella ja toisaalta kirjoituksestasi esille käyvän asenteesikin vuoksi neuvoisin olemaan menemättä.

Muistathan psalmin, jossa sanotaan:"Minä nostan silmäni vuoria kohti, mistä tulee minulle apu?" Tätä psalmista kyselee ja miten monet hänen tapaansa tänä päivänä. Mutta vuorilta, olkoonpa kuinka mahtavia tahansa, ei apua tule. Älä sitä odota ja etsikään. Psalmista oli kokenut tämän turhan etsimisen ja jatkaakin riemullisesti kokemuksensa kertailua:"Apu minulle tulee Herralta, joka on tehnyt taivaan ja maan!" (Ps. 121:1-2).

Toivotan Sinulle Jumalan armon apua kaikkiin asioihisi ja vaivoihisi.

Äänestä

Anna Saarikallen vain puhallella harhaoppinsa kanssa ja pidä itsesi kaukana sellaisesta! Se saastuttaa ja vie sinulta kyvyn pitemmän päälle edes arvioida asioiden omituisuutta!

Äänestä

EI JUMALA KOSKETA VÄÄRÄLLÄ MIELENLAADULLA LIIKKEELLÄ OLEVAA, NÖYRÄÄ JUMALA SIUNAA.

Äänestä
  • Tässä yksi esimerkki "Jumalan" voimasta

    http://www.zippyvideos.com/4430130341600156/humanstungun/400k


    Tom Cameron on turvallisuusalan kouluttaja ja
    kaataa ns Ki-voimalla. Hänen mukaansa n. 40 % ihmisistä taipuu maahan hänen edessään koskettamatta. Oheisen videon loppupuolella
    tästä on hyviä esimerkkejä. Kyseisen jutun toimittaja ei kaadu, edes koskettamalla.

    Äänestä

En usko että työnsi. Hän nimenomaan varoo työntämästä joten uskon sinun valehtelevan.

Äänestä
  • ja tönii.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


minua, vaikuttavaako+ kirjoitti:

Olin seurakunnan kokouksessa, siellä oli laulu päällä. pastori puhalsi ja työnsi otsastani, horjahdin alas. Ihmisiä makasi ympärillä, toiset saivat kaatuessaan jalkansa potkimaan, huusivat,nauroivat, kiljuivat, niin voimakas oli vaikutus joihinkin.

Itse en kokenut mitään mutta tilanne oli teennäinen ja pitkästyttäväkin. En parantunut mistään vaivoistani vaikka näin kuulemma tapahtuu muille.

Aion kuitenkin osallistua vielä. Ikävää oli se ettei minua mikään henki kaatanut vain minut työnnettiin. Siinähän voisi mennä vaikka lonkka tällaiseltä vanhemmalta. Puhun pastori kanssasi vielä. Noitamenoilta se tuntui.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu