Oletko julkifeministi?

Miehen logiikka-

Miehen logiikka-palstalla nuori nainen murehtii, että ihmissuhteiden solminen on tyrehtynyt hänen julistauduttuaan feministiksi.

Uskallatteko te olla julkisesti feministejä huolimatta nimityksen huonosta ja osin huvittavastakin maineesta?

Ainakin miesten keskuudessa femimismi tuntuu olevan riittävä syy kartella naista. Kaikkihan eivät ole yhtä äkkivääriä, mutta riskiä ei uskalleta ottaa. Miesviha kun ei aina heti näy päällepäin.

13

914

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • "Uskallatteko olla" ja "huono maine"..?

      Nyt ei taas kertakaikkiaan ymmärrä. Miksei uskaltaisi? Mikä ihmeen maine?

      • P.e.p.e.

        "Mikä ihmeen maine?"

        ;D


      • sellaista

        Feministeillä on huono imago. Aina kun feninistinen kirjoitus tai tutkimus on, se täytyy tuhota. Sota on sellaista. Taistellaan vielä vuosia, periksi me ei annata. Nyt on sota mitä te pyysitte.


      • flammableheart
        sellaista kirjoitti:

        Feministeillä on huono imago. Aina kun feninistinen kirjoitus tai tutkimus on, se täytyy tuhota. Sota on sellaista. Taistellaan vielä vuosia, periksi me ei annata. Nyt on sota mitä te pyysitte.

        Feministeillä on käsittääkseni siksi huono maine, että jotkut naiset, kuvitellessaan olevansa feministejä, tahraavat koko sanan omalla itsekkäällä käyttäytymisellään eikä sen merkitys ole tiedossa kovin yleisesti. Minä ainakin myönnän olevani feministi ja jos joku siitä pelästyy, niin on asia yleensä pelkän feminismi-käsitteen selittämisellä lauennut.

        Helvetti kun sitäkin on niin vaikea käsittää, ettei feministi tarkoita naispuolista "tanttaa" joka haluaa alistaa miehet ja ajattelevat itse olevansa korkeampiarvoisia.


    • Hertha

      Kyseessähän on miesten ongelma, ei minun.

      Sitäpaitsi kaikista naisista juuri feminisitit VÄHITEN vihaavat miehiä!

      • takkutukka

        ja aikalisä. Tässä täytyy nyt olla jotain korkeampaa logiikkaa...?


      • Hertha
        takkutukka kirjoitti:

        ja aikalisä. Tässä täytyy nyt olla jotain korkeampaa logiikkaa...?

        Sehän on miehen ongelma, jos pelkää feministiä.


      • allrkikkojak

        Feministit ovat vielä kaikén lisäksi valehtelevia
        itsekeskeisiä allergikkoja "asiat´päin hevettiä
        tyyppejä.


    • Jane

      "Oletko julkifeministi?"

      Muunnos tuosta: Nousetko skodasta tai kylpyammeesta julkisella paikalla?

      Itse pidän miehistä enkä vihaa. Siksi en voisi kuvitellakaan olevani feministi -julkifeministi tai kaappifeministi.

      • waissmyller

        Ihanku mu rouvan suusta :)
        -Tartsan


      • vaan

        Kutsutaanko sua sitten homoksi?


      • nainen__

        Pidät siitäkin miehestä joka raiskaa tyttäresi? Olet todella suvaitsevainen.


    • mariamagda

      saavatkin pelätä.

      Sovinismi-sanalla on mielestäni huono kaiku.

      Feminismi on minusta luonnollinen asia naiselle.

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      155
      2910
    2. Kysy jotain kaivatultasi

      Tämä ketju on sitä varten.
      Ikävä
      235
      2193
    3. Tapettu

      On joku kangaskadulla perjantaina
      Sotkamo
      50
      2168
    4. Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?

      Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes
      Maailman menoa
      242
      1998
    5. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      26
      1720
    6. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      82
      1456
    7. Työvoimatoimisto

      Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve
      Työttömyys
      43
      1382
    8. Mitä ajattelet hänestä

      Millaisena pidät kaivattuasi?
      Ikävä
      127
      1198
    9. Onko jollekin vielä epäselvää Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen?

      😺 On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen jo
      Luterilaisuus
      317
      1060
    10. Mietin sua liikaa

      Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli
      Ikävä
      65
      905
    Aihe