Polvisiteiden merkitys kyykyssä

Lasse

Onko polvisiteet kyykyssä vain "terveysjuttu" eli
estävät polvivammoja ?

Sanotaan että siteiden avulla saa otettua isommilla painoilla. Ehkä näin, mutta onko se "fuskausta" itseä kohtaan vai onko niistä todellista apua kehitykselle ?

3

3881

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ansku

      Polvisiteiden merkitys kyykyssä on täysin terveydellinen. Side tukee polvea, ettei se raskaassa liikkeessä pääsisi "muljahtamaan" niin helposti. Side myös estää virheellistä rotaatiota polvessa. Kehityksen kannalta polvien tukemisella tuskin on merkitystä. Tärkeää on myös huolehtia, että jalkojen lihasvoima on tasaista. Esimerkiksi loitontajien eli reiden ulkosivun lihasten heikkous aiheuttaa usein polvikipuja.

      • Kyykky +300

        Älä käytä siteitä, jos sinulla ei ole vammoja polvissa. Käytä pelkkiä Vulkan polvilämmittimiä. Saat vahvat ja kestävät jalat.Näin harjoitellessasi polvesi nivelsiteet myös vahvistuvat.
        Polvisiteet jalkoihin vain maximi raudoissa tai hyvin lähellä maximia!
        Terveisin Kyykky 300.


    • Anonyymi

      Siteiden kanssa pystyy tekemään isommilla painoilla puhtaampia toistoja. Lihaskasvulle on ainakin itsellä ollu merkitystä. Reidet paksuuntuu helpommin siteitä käytettäessä, Toistoja saa tehtyä enemmän ja veikkaisin, että pumpista tulee parempi kun veri pääsee tulvahtamaan sarjan jälkeen lihakseen. Anabolinen efektihän se on.

      Ykkösmaksimeja olen tehnyt tosi harvoin, mutta olen sen verran tehnyt pystyäkseni vertaamaan tuloksia ilman ja siteiden kanssa. Siteillä saavutettu ennätys on ollu noin 15 % suurempi kuin ilman siteitä.

      Olen kuitenkin sitä mieltä, että perusvoimakaudella kannattaa tehdä ne volyymisarjat 70-80 % painoilla ihan raakoina ilman siteitä ja sitten kun romut menee 80 % ja yli maksimista niin voi alkaa totuttelemaan nostoja siteillä niin sitten se ykkösen testaaminen tapahtuu turvallisemmin kun polvet on tottunut kunnolla siteiden kanssa tehtäviin raskaisiin sarjoihin.

      Ilman siteitä treenatessa painot lasketaan tietysti ilman siteitä tehdystä ykkösestä ja sitten kun laitetaan siteet jalkaan myös suhteellisesti painomäärä kasvaa siteiden kanssa tehdyn ykkösen mukaan.

      Eli pitäisi tietää suuntaa antavasti se maksimiykkönen sekä ilman siteitä, että siteiden kanssa.

      Mutta jos tietää lähtötasonsa ykkösmaksimin ilman siteitä tehtynä niin lisää siihen sen 15 % niin saa aika lähelle osuvan maksimiraudan, josta laskee sitten ne harjoituspainot maksimikaudella siteitä käytettäessä.

      Tää on vain oma kokemus, enkä siis käytä kuin vain vyötä ja polvisiteitä. Kyykkytrikoot tuovat toki oman lisäbuustinsa harjoitteluun kun aletaan tosissaan vääntämään. Olisko kyykkytrikoista tuleva hyöty kanssa joku 15 %.

      Aika paljon noi pienet naisnostajatkin kyykkäävät varusteiden kanssa kun joku 50 kiloinen suomalaislääkäri kyykkäsi aikoinaan 175 kiloa varusteilla. Varmaan ilman siteitä ja trikoita tulos olisi ollut 120 kilon luokkaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      265
      9985
    2. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      192
      5694
    3. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      167
      5274
    4. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      75
      4901
    5. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      7
      3183
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      0
      2550
    7. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      212
      2479
    8. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      12
      2289
    9. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      355
      2049
    10. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      22
      1828
    Aihe