Mitä parannettavaa mulla olisi, tavoitteena max voimakehitys?
Lisäproteiinin juoman/jauhon käyttö...
missä välissä pitäisi juoda. Mikä on hyvä merkki/tuote ?
Treenaan illalla päivällisen - iltapalan
välissä.
Aamiainen
mehu lasi maitoa
4 viip.leipää kinkkua juustoa / jogurtti raejuusto mysli
lounas
perusruokaa lihaperuna, makaroonilaatikko...
2 lasia maitoa, leipää, salaattia
välipala
kinkkusämpylä tms
päivällinen kts lounas
iltapala kts aamiainen
Lisäproteiinin juoman/jauhon käyttö...
missä välissä pitäisi juoda. Mikä on hyvä merkki/tuote ?
Treenaan illalla päivällisen - iltapalan
välissä.
Aamiainen
mehu lasi maitoa
4 viip.leipää kinkkua juustoa / jogurtti raejuusto mysli
lounas
perusruokaa lihaperuna, makaroonilaatikko...
2 lasia maitoa, leipää, salaattia
välipala
kinkkusämpylä tms
päivällinen kts lounas
iltapala kts aamiainen
Vastaukset 3
Vanhimmat
No, jos nyt suoraan haluat tietää mitä parannettavaa olisi, niin tässä tätä:
Aamiainen ja iltapala ovat hyviä, kannattaa varmistaa maidonsaanti. Ja muista todellakin varmistaa rasvattomuus jugurtissa, raejuustossa ja maidossa!
Sitten sinulla on näiden välissä lounas, välipala ja illallainen.
Lounas ja illallinen ovat hyviä, mutta välipala saisi olla myös tuollainen isompi ruoka, eli samaan tapaan kuin muutkin. Sen _lisäksi_ olisi viisasta lisätä näiden lisäksi vielä yksi isompi ateria päivään, siten että syöt siis päivässä kuusi kertaa, eli 4 isoa ruokaa aamiaisen ja iltapalan lisäksi, jolloin jos heräät klo 8 ja meet nukkumaan klo 10, niin ruokailut ovat n. parin tunni välein. Se lisäravinne olisi sitten nöiden välissä, mutta suosittelisin kyllä pelkkää kreatiinia, sillä näissä on jo proteiineja paljon. Toisaalta varma on aina varmaa.
Treenin jälkeen isompi ruoka on must. Jokaisella aterialla pitäisi syödä paljon kasviksiakin sitten.
Kyllä tulos tästä nousee. Mutta muista valita vähärasvaisia tuotteita. Lihomista ei tarvitse pelätä jos et syö sitä rasvaa.
Yleensähän ohjeena on 6 ateriaa päivässä. Huom. Myös lisäravinnejuoma lasketaan ateriaksi. Ei ole aina pakko vetää "oikeaa" ruokaa. Lisäravinteilla pääsee sitäpaitsi halvemmalla.
Välipalojen sijaan voit hyvin ottaa sopivan protskujuoman. Esim. aamupala, ruoka, juoma, ruoka, juoma, iltapala.
Treenin jälkeen palautusjuoma on must, ei mikään iso ruoka. Ja tuon palautusjuoman jälkeen noin kahden tunnin päästä vasta kannattaa syödä.
Palautumiseen olen käyttänyt Spiritin weight gaineria. Ja useasti sitä myös kannattaa nauttia, jos ruokailut ei aikatauluun optimaalisesti aina osu. Siitä tosin puuttuu kreatiini, mutta kreatiinihän on halpaa.
Muista myös että kreatiini imeytyy paremmmin, jos sekoitat sen dekstroosiin (rypälesokeriin). Myös dekstroosi on edullista.
Ja muista palautua huolella ELI LEVÄTÄ.