Paljonko maksaa jälkiasennettuna sisätilalämmitin? Autossa on jo moottorilämppäri vaan tahtois sisälle lämppärin myös. Kestääkö parkkitolpan sulake sitä?
Sisätilalämmitin??
Huurre-Ureta
126930
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Tosiaan sulake on tolpassa 16A ja yhden tolpan jakaa kaksi autoa. Kestääkö? Paljonko maksaa asennus??
Varmista ihan ensin isännöitsijältä, että salliiko taloyhtiösi sisälämmittimien käytön ENNEN kuin hommaat tuon sisähaaroituksen ja lämmittimen.
Sulakkeen kesto riippuu siitä kuinka ison sisälämppärin meinaat hankkia, onko naapurilla lämmitintä ja käyttääkö hän samaan aikaan. Sulake kestää periaatteessa 230V jännitteellä 3680W tehoa. Eli molemmilla saisi olla 600W lohkolämmitin ja 1200W sisälämmpäri samaan aikaan päällä.
Mulla on 2000W sisälämppäri ja naapurilla ei onneks ole.
Olisko keskikoon H-autoon sopiva 1700Wattinen lämmitin? ei kai tuossa ole liikaa tehoja? meinaan että onko tuollainen tarkoitettu isompaan autoon?
Asennus ei maksa mitään, koska se on naurettavan helppoa tehdä itsekin.
joo-o neljä lohkaria ja sisähaaroitusta itse asentaneena voin vahvistaa että kyllä tuo onnistuu vaikka kotipihalla pikkupakkasessa mutta siitä _helppoudesta_ voi olla enempää kuin kahta mieltä jollei ystävällinen autonvalmistaja ole vartavasten ajatellut että joku voi asentaa autoon sisähaaroituksen ja tehnyt sille valmista läpivientiä.
Ja kun löytää on todella käymättömässä paikassa,ja kun siitä jotenkin johdot saat vedettyy niin se läpivienti kumi on ties missä.Ja sen paikoilleen ähräämisessä menee melkein puolet asennusajasta.Ei ne kyllä ajattele autoja suunnitellessa nykyisin muuta kuin omia asennuksiaan tehtaalla.
sori, mut paljon maksaa ulkolämppäri, niin että saan lämmitettyä pakkaspäivänä ulkolämpötilan plussan puolelle, jotta ei tarvis asentaa sisälämppäriä autoon ??? :)
Ulkolammitysongelmat ja valaistuksen puute on helpointa hoitaa siten, etta siirtaa asumuksensa kaamosajaksi lahemmas paivantasaajaa. Vaikka edes pariksi viikoksi.
Vuosi sitten maksoin 1200 watin Defasta 40 euroa tai ränkylän verran alle. Asensin itse. Sisäpistorasia oli kylläkin valmiina.
sähän varsinainen asentaja olet.
enkö olekin.
kyllä siinäkin hommaa oli kun ruuvasi telineen kiinnikeskikonsolin sivuseinään, laittoi töpselin seinään ja piilotti johdon. Niin ja vielä teippasi pari johtoa ja vaihtoi sulakkeen....