Hei kaikki joukkoliikenteen kannattajat, nyt vaan sitten bussilla Jouluna joka paikkaan matkaamaan. Menkää vaikka aattoiltana kylään ja käykää haudoilla ja tulkaa illalla takaisin . Joulupäivänä voitte sitten käydä vaikka jossain kylässa tai Hesassa kaupassa , onhan Siwat auki joulupäivänäkin. Kyllä Julkisilla pääsee, omaa autoa ei tarvitse koskaan.
Kaikki joukkoliikenteen kannattajat
MArina
4323
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Tarpeeksi paljoa. Miten pääset kotiin kello 17 jouluna kun bussiliikenne loppuu 15.30?
Edellinen kirjoittaja mainitsikin että bussit ei kulje joulupäivänä, haluan lisätä vielä sen ettei ne Siwatkaan ole auki joulupäivänä. Siis joulupäivänä kaikki on kiinni ja julkinen liikenne pysähtynyt. Tapaninpäivänä saa alle 400 neliön kaupat (siis juuri ne Siwat ja alepat) olla auki klo 18 asti.
Joulu onkin yksityisautoilua suosivien kulta-aikaa.
Hesaassa on koko joulun auki monta siwaa , kurkkaa vaikka sivan sivut ja sieltä aukiolot
Meilläkin on maalla ABC auki joka päivä 6-24. Pääsee onneksi kävellen. Joukkoliikenteellä ei pääse kun ei kulje bussit täällä päin. Onneksi siellä Helsingissä on niitä busseja kun ei sikäläiset osaa jouluruuhkassakaan ajaa. Mitäs siitä tulis jos siellä jokainen ajais omalla autollaan, kaaokseenhan se menis koko kylä.
Täällä maalla kun ei ole joukkoliikennettä paitti jos ottaa naapurin kauppamatkalle kyytiin. Oppiipa ainankin ajamaan itse.
Onneksi on oma auto kun nuo bussimaksut on sitä luokkaa ettei perheellisen kannata niitä juur käyttää. Halvemmalla ajaa omalla autolla. Kun on noi välimatkatkin sen verran pitkät.
Mutta hyvää uutta vuotta vaan kaikille joukkoliikenteen käyttäjille.