Olen nyt kamppaillut aloituksessa Raamatun tutkimiseen aikani. Olen käynyt monilla eri Raamattu-aiheisilla nettisivuilla, jopa tilannut kirjekurssinkin Raamatun opiskeluun.
Kuitenkaan mikään näistä ei ole sytyttänyt minuun todellista kipinää, joten tein niin, että otin Raamatun ja aloin ilman ulkopuolista opastusta lukea Raamattua. Jostain syystä lukutuokioni löytävät tiensä Psalmien kirjoihin.
Olenko oikealla tiellä tutkiskelussani? Johdattaako Jumala minua?
Kuitenkaan mikään näistä ei ole sytyttänyt minuun todellista kipinää, joten tein niin, että otin Raamatun ja aloin ilman ulkopuolista opastusta lukea Raamattua. Jostain syystä lukutuokioni löytävät tiensä Psalmien kirjoihin.
Olenko oikealla tiellä tutkiskelussani? Johdattaako Jumala minua?
Vastaukset 9
Vanhimmat
Olet oikealla tiellä.
Psalmien joukossa on varsin puhuttelevia rukouksia joihin voi yhtyä täydestä sydämestään.
Monet psalmeista ovat ennustusta Jeesuksen tehtävästä.
Hyvää Joulua sinulle ja siunattuja lukuhetkiä.
ihmisten uheita ja uskot mitä raamattuun on kirjoitettu.. toki epäuskon hetkiä tulee.. mutta oikea tie kuiteskisekin jo kun luet edes itä raamattua.. mutta ihan varoituksen sana heti alkuun.. 1933/38 asti käännökset vielä puhuvat uskosta.. mutta 1992 on jo pilalla ja eksyttävä käännös..
Mutta kuiteski psalmitkin aukea vasta kun luet ketkä ne kirjoittikaan niiden kohdat VT.. ja kyllä ei se ole helppoa.. kun itselläkin luku jäi kesken .. olikos se nyt saarnaajan kohdalle... ;DD
ja vieläpä kohdalle turhuuksien turhuus.. olis van jatkettava eteenpäin...
Käännös on aina käännös, oli sitten tehty 30-luvulla tai 90-luvulla tai vaikka 1500-luvulla. Kyllä olisi paras lukea alkuperäisiä heprean ja kreikankielisiä tekstejä, niin tulee varmasti sanoma alkuperäisimmässä muodossaan.
Jos nuo kielet eivät taivu, niin onhan tietysti sadoittain muunkielisiäkin versioita.
Mitä olennaista eroa on vuosien 1933/38 ja 1992 käännöksillä?
on siinä, että Vanha kirkko raamattu on käännetty sanatarkasti ja Uuden kirkko raamatun ihanteena pidetään dynaamista vastaavuutta. (Siis käännetään ajatus asia kerrallaan). Käännös virheitä löytyy molemmista. Uudemman käännöksen etu on nykykieli ja vanhemman se, että se on käännetty sana sanalta uskollisemmin.
Itse olen Uuden-testamentin puolelta tutkinut molempia rinnakkain ja päätynyt Vanhaan kirkko raamattuun, sillä sen kieli on tullut minulle jo lapsuudessa tutuksi ja pidän sen sanatarkkuutta luotettavampana. Toisaalta monelle nuorelle minun käyttämäni raamattu on melkein ulkomaan kieltä ja se on vaikea ymmärtää. En pidä ollenkaan vääränä ratkaisuna lukea uutta käännöstä ja vertailla sitä välillä Vanhaan kirkko raamattuun.
Jumala puhuu sinun sydämellesi aina kun luet Raamattua,
joten ei tarvitse olla liian huolissaan,
että lukeeko "oikeasta paikasta".
Jumala sanoo omaisuuskansastaan: "minä johdatan
heitä, kun he kulkevat rukoillen", ja saat
omistaa tuon lupauksen omalle kohdallesikin.
Kulje rukoillen ja lue rukoillen,
niin Jumala kyllä johdattaa sinua.
Voit pyytää Jumalalta vaikka samoin kuin yksi
psalmien kirjoittajista:
"Tutki minut, Jumala, katso sydämeeni.
Koettele minua, katso ajatuksiini.
Katso, olenko vieraalla, väärällä tiellä,
ja ohjaa minut ikiaikojen tielle." Ps.139:23-24
Jumalan Sana, eli Raamattu, on "elävä ja voimallinen",
ja se vaikuttaa sinussa aina kun luet sitä,
vaikkei se tuntuisi sinusta yhtään miltään.
Raamattu on "elämän leipää", eikä sen kai ole
tarkoituskaan maistua kummemmalta kuin tavallinen
ruisleipä...ei sokerihumalaa tai houkuttelevia
elintarvikevärejä...Mutta silti usko elää ja
kukoistaa sen kautta saatujen ravintoaineiden
avulla.
Yksi ulottuvuus Psalmeista on, että ne ovat
uskovien ihmisten tunteiden ilmaisuja Jumalalle.
Siellä ihmiset huutavat hätäänsä, ja itkevät
masennustaan, ja sitten taas kiittävät Jumalaa
avusta ja ovat pakahtua innosta ja riemusta.
Siellä on tunteiden koko kirjo edustettuna.
- Uskovan elämää :)
Psalmeissa on todella paljon myös lupauksia siitä,
että kerran maailmaan tulee syntymään Vapahtaja,
joka ottaa harteilleen koko maailman synnin.
Hän tuo rauhan kapinaan lähteneen ja eksyneen
ihmiskunnan, ja rakastavan Jumalan välille
kärsimällä täyden rangaistuksen ihmisten synneistä.
Tuo ilosamoa on aina jokaisen Raamatun luvun
punainen lanka.
Seuraa punaista lankaa, niin et eksy :)
Tuo Psalmi 139 on tullut minulle äheiseksi. Luen sen joka ilta ennen nukkumaan menoa. Se koskettaa minua syvästi ja antaa mielelle rauhan.
Niin minullekin :)Vuosia sitten avasin Raamatun ja sattumalta eteeni tuli juuri psalmi 139. Siitä lähtien se on ollut minulle rakkain kohta Raamatussa.
Täskeintä on läytää Raamatusta lihaksi tullut Jeesus Kristus syntien sovittajana. Helpoiten Hän löytyy Uudesta testamentista.