Aloin syömään mercion e-pillereitä, mulla tiputtelee koko ajan verta vaikka ei ole kuukautisia, verenvuoto on todella niukasta, mutta kuitenkin alushousut aina likastuu... onko normaalia, koska tämä loppuu...tietääkö joku, onko kokemuksia
Mercilon
"tiputtelu"
6932
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Itelläni on kolmas liuska menossa merciloneja. Sama juttu, eli ekat menkat ei meinannu millään loppua vaan kesti 18 päivää, eli loppuivat vasta ihan ekan liuskan lopulla.. tokat menkat kesti sitten mulle normaalit 6 päivää ja siitä eteenpäin muutenki normaalisti.
Se vie vissiin oman aikansa että kroppa tottuu pillereihin.
Tiputteluvuoto on normaalia 3 kuukauden ajan e-pillereiden aloituksen jälkeen. Jos vuoto jatkuu pidempään, on syytä vaihtaa pillerimerkkiä.
Minulla tiputtelu on alkanut nyt, kun olen käyttänyt vähän yli vuoden Merciloneja. Lääkäriaika on tilattu merkin vaihtoa ajatellen. Onko kohtalontovereita, mihin merkkiin olette vaihtaneet? Auttaisikohan Mercilonin "sukulainen" Marvelon, jossa estrogeenia on vähän enemmän..?
Vuoden käytön jälkeen ilmaantui tiputtelua. Vaihdoin Melianeen ja olen ollut tyytyväinen. Nyt syönyt Melianea yli vuoden ilman mitään vastaavia ongelmia. Edelleen tosin niinkin matalahormoninen, ettei riitä siirtämään kuukautisia kovin montaa päivää eteenpäin ilman tiputtelua, jos sellaista haluaisi tehdä.
Mercilonin kanssa tiputteli myös ensimmäisen kuukauden koko ajan, mutta loppui sitten toisen laatan aikana (alkaakseen siis vuoden päästä uudelleen).
minulla on nyt menossa toinen laatta merciloneja (vaihdoin yasminista), jonka muuten aloitin heti ensimmäisen loputtua, en pitänyt taukoa. ei ole tullut vielä ainakaan tiputteluvuotoa. en tiedä miten terveellistä sitten on ottaa putkeen 2 laattaa kun ei tavallaan ole edes vielä tottunut kyseisiin pillereihin. taidan kyllä vaihtaa mercilonitkin, masennuksen takia.
mulla taas oli ekan laatan ajan kaikki ok ja kuvittelin löytäneeni sopivat pillerit. Toisen laatan puolivälissä alkoi tiputtelu, joka lopulta kasvoi ihan normaali vuodon mittoihin, jota kestikin pari viikkoa! eikun lääkäriin js vanhat pillerit takaisin. Merciloneissa oli kuulemma niin vähän hormonia, ettei se riittänyt pitämään kieertoa yllä vaan oma hormonitoiminta tuli ns. läpi.
mulla kun aloitin ni tiputtelua tuli vaan ekan kk aikana nyt on neljäs kk menos ja hyvin on menny...