Suomalainen pikkupoika sai kuolettavan sähköiskun jalkalampusta Thaimaan reissullaan. Tapaturma sattui paikallisessa ruokaravintolassa vanhempiensa seurassa. En tiedä Thaimaan sähköturvallisuusmääräyksistä mutta muistaakseni Italiassa on ollut hyvinkin leväperäistä sähköturvallisuus. Suomessa oli ennen Eu:ta maaiilman tiukimpia määräykset tämän asian suhteen.
Lisää Iltalehdessä
http://www.iltalehti.fi/2005/12/28/200512283900909_uu.shtml
Lisää Iltalehdessä
http://www.iltalehti.fi/2005/12/28/200512283900909_uu.shtml
Vastaukset 10
Vanhimmat
Varmistui epäilys että turman syynä oli suomalaisen pikku vandaalin riehuminen, joka johtuu kasvatuksen laiminlyömisestä.
Tuusulasta oli kyseessä.
http://galleria.suomi24.fi/SagittariusM-61
Kun Suomi liittyi EU:hun, meidän sähköturvallisuusvaatimuksemme heikkenivät olennaisesti. Aiemmin esim. monet asuntoautojen sähkölaitteet (joissa on invertterillä myös 230v) eivät täyttäneet suomalaisia määräyksiä, koska niissä käytetyt komponentit eivät ole välttämättä pakkasen kestäviä (muoviosat). Nykyisin, kun italialainen yritys lyö osiin tai laitteisiin eurohyväksynnän, ei meillä ole nokan koputtamista. Ja italialaisethan tunnetusti täyttävät EU:n vaatimukset pilkuntarkasti.... (vitsi).
Kun tuo Euroopasta matkailuauton, niin siinä joutuu tekemään Suomessa erilliset tarkastukset mm. sähkölaitteiden ja kaasulaitteiden suhteen. Sitä ei siis saa noin vaan hokkus pokkus rekisteriin, ennen kuin nämä asiat on tehty ja tekijällä pitää olla myös valtuutus näihin töihin ja mahdollisiin muutoksiin. Älä siis levitä väärää tietoa täällä.
Nyt sinä puhut vähän kirveenvarsia, siis eri asiaa, mistä minä puhuin.
Olet oikeassa, että virallinen maahantuojakin joutuu tarkastuttamaan matkailuauton Suomen viranomaisilla, ennen rekisteröintiä. Jokaista autoa ei sen jälkeen tarkasteta, kuten ei jokaista henkilöautoakaan, jos tuodaan prikulleen samanlaisia.
Mutta EY ja E tyyppihyväksynnät riittävät osakokonaisuuksien sekä komponenttien hyväksymiseksi. Ja tämä on se asia josta minä puhuin. Monet Italiassa EY ja E -hyväksytyt sähkötekniset osat ja laitteet eivät olisi ikinä menneet läpi Suomessa aiemmin. Sähköteknisten tuotteiden turvallisuuden laatu on huonontunut EU:n myötä, tiedän sen tasan tarkkaan alan diplomi-insinöörinä, vaikka en varsinaisesti teknisissä tehtävissä enää työskentelekään. Tuo laadun heikkeneminen johtuu kahdesta asiasta, ensinnäkin suomalaiset vaatimukset olivat joiltakin osin tiukempia ja ottivat huomioon paremmin esim. pohjoiset luonnonolosuhteet, toisaalta esim. italiassa ei olla niin nökönuukaa sen suhteen, miten noita EY ja E tyyppihyväksyntöjä lätkitään tuotteisiin tai komponentteihin. Italiassa kun ei muutenkaan ollal niin tarkkoja EU -määräysten kanssa kuin esim. meillä. Siellä valvovat viranomaisetkin vetävät kotiinpäin, heillä menee kansallistunto ohi EU:n byrokratiauskollisuuden :)
Jokainen matkailu, taikka muu tuontiauto tarkasteaan rekisteröintikatsastuksen yhteydessä kun se tuodaan Suomeen yksityisen, taikka muun kuin virallisen maahantuojan tuomana autona.
Jopa aivan uusi ajamaton auto rekisteröinti katsastetaan, jos kyseessä ei ole automerkin virallinen maahantuoja.
Tuskin Italiassa, taikka muuallakaan on EU:n jälkeen tahallaan heikennetty sähkö-ym komponentteja, eikä siitä ole edes esitetty näyttöjä. Tuskin tehdas pilaa mainettaan noin halvoilla kikoilla.
Autot eivät aina ole prikulleen vastaavia, joten yhdellä paperilla ei katsasteta kaikkia saman merkkisiä matkailuautoja.
Nykyään normaalit tavalliset henkilöautotkin vaativat käytettynä maahantuotuna ns. yhdenmukaisuustodistuksen, joka on auton mukana, taikka sen joutuu tilaamaan maksua vastaan auton viralliselta maahantuojalta, taikka auton tuontimaasta.
EU:n jälkeen ovat vaatimukset autojen suhteen monessa suhteessa kiristyneet, eivätkä heikentyneet, jos sitä ajoit takaa jutussasi.
Tavallisissa sähkölaitteissa on tapahtunut heikennystä, muttei suinkaan ajoneuvojen kohdalla.
"Tuskin Italiassa, taikka muuallakaan on EU:n jälkeen tahallaan heikennetty sähkö-ym komponentteja, eikä siitä ole edes esitetty näyttöjä. Tuskin tehdas pilaa mainettaan noin halvoilla kikoilla."
Ei ole heikennetty ei. Etelä-euroopassa vain on ollut jo ennen Suomen EU:hun liittymistä heppoisemmat sähköturvallisuusmääräykset ja vaatimukset esim. komponenttien suhteen. Jokainen sähköalalla työskentelevä ja työnsä puolesta tai muutoin tarpeeksi etelässä matkaillut tietää tämän.
"Tavallisissa sähkölaitteissa on tapahtunut heikennystä, muttei suinkaan ajoneuvojen kohdalla."
Samoja komponentteja, kuten noissa "tavallisissa" sähkölaitteissa käytetään mm. matkailuautoissa. Muissa ajoneuvoissa ei sähköturvallisuusriskejä olekaan, muuta kuin korkeintaan sytytysvirtapiirissä. Sen sijaan matkailulaitteissa on inverttereitä ja aivan tavallisia sähkölaitteita (mm loistevalaisimia) 230v vaihtovirtajärjestelmässä. Suomessa oli aiemmin tiukemmat vaatimukset ja tiukempi kontrolli sähkötekniikan komponenteille. EU:n jälkeen ei muualla ole heikennetty sähkötekniikan komponentteja, kuten totesitkin, mutta noita heikompia komponentteja pääsee nyt Suomen markkinoille, kun ne ovat vain EU -hyväksyttyjä.
vanhatkin heti ennenkuin kytken verkkoon.Ei se muukaan enää auta niin paljon on kyllä tullut sutta vastaan(ilmeisesti tarkoituksella)Että jokaiselle ihmisille jo vakio varustuksiin pitäisi jo kuulua yleismittarit ja säteilymittarit..
Miten lampun kanssa tullaan kontaktiin ravintolassa? Tapahtuma on säälittävä ja valitettava, turha kuolema.
Lasten annetaan nykyään tehdä mitä sattuu ja sähkölaitteita ei tarvitse sorkkia kotona eikä maailmalla.